Now Reading
Renk Analizi Nedir?

Renk Analizi Nedir?

Renk Analizi Nedir?
[vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_custom_heading text=”Renk Analizi” font_container=”tag:h2|text_align:center|color:%23dd3333″ google_fonts=”font_family:Cabin%3Aregular%2Citalic%2C500%2C500italic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Renklerin Gücü Adına…Sizin renginiz hangisi? Yoksa hep siyah giyenlerden misiniz? O zaman bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Renk Analizi Nedir? Renklerin enerjisinden nasıl yararlanabiliriz?

Renk Analisti Bige ile sizin için renklerin enerjisini konuştuk.

Renginizi merak ediyorsanız @bigenin_stili sayfasından kendisine ulaşabilir, Kadın Gezegeni indiriminden yararlanabilirsiniz. 🙂

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9061″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Renk Analizi Nedir?” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Hepimizin derisinde cilt alt tonu dediğimiz farklı renk tonları var. Daha sarımsı daha beyazımsı daha grimsi gibi. Gün içinde kullandığınız renkler cildinizin alt tonu ile karşılıklı bir etkileşime girerek cildinizin ışıldamasına ya da kararmasına neden oluyor. Bazen sararma da yapabiliyor.

Renk analizi ile kişinin doğru renk tonunu bulmaya çalışıyoruz. Bu şekilde yüz daha genç, daha dinamik ve yukarı doğru gözüküyor. 

Renklerin genel bir enerjisi var. Ama o genel enerjiden ben hangi gruptaysam, o tonu kullandığımda yararlanabiliyorum. 

Gerçekten bazı renkler o kadar o kişiyi karartıyor ki daha yaşlı daha sönük daha aşağıya doğru bir yüz gösteriyor.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”8px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Renklerin Enerjisi” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Renklerin enerjisi var mıdır? Hangi renk hangi enerjiyi taşıyor? 

Evet renklerin tamamının kendine has bir enerjisi bulunuyor. Renklerin enerjisinden en verimli şekilde yararlanmak için öncelikle size uygun renk tonunu bulmanız gerekiyor. Bizim odağımız tonlar aslında, yine de ben sizin için bazı temel renkler ve bilinen temel özelliklerini aşağıdaki gibi özetleyebilirim.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][thb_accordion accordion=”true” style=”style3″][vc_tta_section title=”Siyah” tab_id=”1578167578445-dd38ad73-0679″ el_class=”1578167578445-dd38ad73-0679″][vc_column_text]Siyah çok güçlü ve baskın bir renk. Siyahın yanında başka bir renk kullandığınızda o rengin enerjisini de emiyor. [/vc_column_text][/vc_tta_section][/thb_accordion][thb_accordion accordion=”true” style=”style3″][vc_tta_section title=”Kırmızı” tab_id=”1578168447931-12b23734-c176″ el_class=”kırmızı”][vc_column_text]Tutku, hırs, cesareti teşvik eder. Ama kısa süreli etkisi var kırmızının. Bir yerde kısa bir konuşma yapacaksanız kırmızı giyebilirsiniz ama iki gün geçirecekseniz o gerginlik hali getirebiliyor. [/vc_column_text][/vc_tta_section][/thb_accordion][thb_accordion accordion=”true” style=”style3″][vc_tta_section title=”Sarı” tab_id=”1578168480594-811d14cf-b759″ el_class=”sarı”][vc_column_text]Sarı düşünmeye sevk eden bir renk enerjisel olarak. Biraz odaklanıp, bir şeyler düşüneyim, çalışayım diyorsanız sarının olduğu bir ortam iyi gelebilir. Sarı objeler olabilir örneğin. Ama tabi sürekli sürekli olması da artık bir noktadan sonra fenalık getirebilir.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/thb_accordion][thb_accordion accordion=”true” style=”style3″][vc_tta_section title=”Yeşil” tab_id=”1578169235147-92dd9143-7a79″][vc_column_text]Yeşil biraz daha dingin, karşı tarafı rahatlatan huzur veren bir renk. Ama sürekli sürekli yeşil ile dolaşırsam “ben buradayım” etkisi yaratamıyorsunuz karşı tarafta.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/thb_accordion][thb_accordion accordion=”true” style=”style3″][vc_tta_section title=”Mavi” tab_id=”1578171777217-108039fb-dad6″][vc_column_text]Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Stresten arındırır. Hastanelerde görev yapanların üniformalarında kullanılır.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/thb_accordion][thb_accordion accordion=”true” style=”style3″][vc_tta_section title=”Mor” tab_id=”1578171937274-5fd8441e-c91d”][vc_column_text]Sağ beyni aktive eder. Yaratıcılığı arttırır. Enerjisi iyidir. Genellikle meditasyon odalarında kullanılır. Ancak uzun vadede kullanımı depresyona neden olabilir.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/thb_accordion][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”8px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Doğru renk kullanarak karşımızdakileri de etkileyebilir miyiz?” font_container=”tag:h3|font_size:24|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Hem karşı tarafı hem de genel aurayı yani o ortamın enerjisini etkilersiniz.

Örneğin, önemli bir toplantıya, bir iş görüşmesine gittiğinizde, sizin önünüze geçen, renk grubunuzda olmayan, patlayan bir renk kullandıysanız o renk ortamdaki enerjiyi çekiyor. Sizin söylediklerinizi, anlattıklarınızı duymuyor insanlar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Renk analizinden ev dekorasyonunda nasıl faydalanabiliriz?” font_container=”tag:h3|font_size:24|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Ev dekorasyonunda da yararlanıyoruz. Örneğin kırmızının ufak objelerde kullanılmasını genelde öneriyoruz. Çünkü çok yüksek bir enerjisi var. Tutkuyu, heyecanı ateşler kırmızı. Bir yandan enerjiyi yüksek tutar ama sürekli de enerji yüksek olamaz. Fazlası agresiflik hissettirmeye başlıyor. O yüzden tartışma, gerginlik ortamı olmasın diye dekorasyonda daha minimalde kullanıyoruz kırmızıyı.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Renk analizi nasıl yapılıyor?” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Kumaşlar kullanıyoruz. Her renk tonunda, farklı farklı kumaşlarımız var. O kumaşları günışığında kişinin üzerine koyarak ayna karşısında yüzdeki yansımasını görüyoruz birlikte. Yüzün mutlaka makyajsız olması gerekiyor. Kişi zaten aynada hemen birebir etkisini görebiliyor.

Mevsimsel renk analiz dediğimiz bir yöntem kullanıyoruz. Renk gruplarını mevsim isimleri ile eşleştiriyoruz.

Renk grubunu belirledikten sonrada o renkleri nasıl kombinleyebilir, hayatına nasıl alabilir ikinci aşamada bunları konuşuyoruz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Mevsimsel Renk Analizine göre insan karakterleri” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]

**Kartları çevirerek mevsim gruplarına göre insanların temel özelliklerini görebilirsiniz.**
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”8px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″ box_shadow=”medium-shadow”][thb_flipbox back_content=”Kış grubu sosyaldir ama seçicidir. Herkesle samimi olmaz. Samimi gibi görünebilir. Ama gerçek dostları bellidir. Gözlem yetenekleri kuvvetlidir.” front_bg_image=”9057″][/vc_column][vc_column width=”1/2″ box_shadow=”medium-shadow”][thb_flipbox back_content=”Sonuç odaklı, iş bitiricidir. Tek başına ayakta duran kadınlar genelde sonbahar kadınları oluyor. Başkalarına çok fazla ihtiyaç duymuyorlar.” front_bg_image=”9056″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″ box_shadow=”medium-shadow”][thb_flipbox back_content=”Sosyal, dışa dönük, sürekli hareket halindedir. Enerjik insanlardır. Her yerde bir tanıdıkları vardır. Yenilikleri denemeye çok açıktırlar. Yeni bir mekan açıldığında hemen giderler.” front_bg_image=”9054″][/vc_column][vc_column width=”1/2″ box_shadow=”medium-shadow”][thb_flipbox back_content=”Yaz grubu konuşurken kulağa şiir gibi gelir. Yürürken fark etmezsiniz, naiftirler. Çok düşünen, çok analiz edenler insanlardır. Yenilikleri denemeye çok açık değillerdir. Birilerinin onlara referans olmasını isterler. Yeni bir mekan açıldığında kendisinden önce oraya başkalarının gidip deneyimlemesini ister.” front_bg_image=”9055″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

“Ruj çok önemli. Çünkü sözlerimizin dikkate alınmasını sağlıyor. Ağzımızdan çıkanı mühürlüyor. Hiç makyaj yapmayabilirsiniz ama mutlaka kendi renk paletinizden rujunuz olsun.”

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Renk Analizinde tek bir renk mi çıkıyor?” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Tek bir renk değil. Bir renk skalası çıkıyor aslında. Bir kartela veriyorum seansın sonunda. Diyorum ki bu tonlar sizin hayatınızda sizi en parlatan tonlar. O yüzden burada bizim derdimiz renkten öte tonlar. [/vc_column_text][vc_custom_heading text=”Renk paletimizde örneğin kırmızı çıktı. Hem kırmızı giyip hem kırmızı oje sürünce çok baskın olmaz mı?” font_container=”tag:h3|font_size:24|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Kontrast dediğimiz zıt rengi kullanmayı öneriyorum. Mesela paletinizde çıkan kırmızının bir tonunu giydiniz, yine paletinizde olan yeşil oje sürebilirsiniz. Kırmızı ile yeşil birbirine kontrast renkler. Doğru tonlarda eğer ben bunu kontrast yani zıt renkler olarak kullanırsam etkili oluyor. Mesela mavi ile turuncu da öyle.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
View Comment (1)
  • Gayet güzel açıklayıcı bir yazı olmuş, benim rengim siyah sanırım kendi tahminlerime göre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.