Now Reading
Lohusalık Sendromu ile Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Lohusalık Sendromu ile Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Lohusalık Sendromu Nasıl Geçer?
[vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_custom_heading text=”Lohusalık Sendromu” font_container=”tag:h2|text_align:center|color:%23dd3333″ google_fonts=”font_family:Cabin%3Aregular%2Citalic%2C500%2C500italic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Lohusalık Sendromu Nedir? Lohusalık Sendromunun Belirtileri Nelerdir? Ve en önemlisi Lohusalık Sendromu ile Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Klinik Psikolog Janin Marazyan yeni doğum yapmış bir anne olarak duygularını bizim için kaleme aldı. Aynı zamanda Lohusalık Sendromu konusunda bilgiler verdi.

Keyifle okumanız ve faydalanmanız dileğiyle.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”10183″ img_size=”300×450″ add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Çok şükür sağlıkla bebeğime kavuştum. Her şey yolunda, ailem yanımda destek… Peki ama neden kendimi mutsuz hissediyorum?

Aklıma öyle kötü düşünceler geliyor ki; kızımın, benim veya aile büyüklerimin öldüğü sahneler gözümün önünden gitmiyor. Bebeğime ninni söylerken yaşlandığım ve ölüm döşeğindeyken kızımdan koptuğum, son nefesimi verdiğim sahneler gözümün önüne gelip gözümden yaşlar istemsizce akıveriyor…

Aile büyüklerimin “torunumuzun düğününü göremeyiz biz” dediklerinde kalbime saplanan acı ve herkes gittikten sonra odamda ağlayışım…

Ne zaman geçecek bu duygular?

Ben ömür boyu hep böyle mi hissedeceğim?

Nefes alamıyor gibi hissediyorum, bu yaşadıklarımı bir tek eşimle paylaşıyorum. O da bana destek olmak için çabalıyor ama hala kendimi çok çaresiz hissediyorum…”

Kocaman bir “Lohusalık Sendromu” evin orta yerinde duruveriyordu. Toplumsal olarak bilinçaltımıza yüklenen “anne olmak dünyanın en mutluluk verici olayı” söylemlerinden lohusa anneler olarak yaşadığımız bu hüznü dile getirmek pek de kolay olmuyor. Pek çok annenin bunu maalesef ki içinde yaşadığını biliyorum.

İşte doğumumun ardından ilk 2 hafta tam da yaşadıklarım bunlardı. Hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiğim bu duygular 2 hafta sonra yavaş yavaş azalmaya başlamıştı…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Peki nedir bu “Lohusalık Sendromu” denilen şey?” google_fonts=”font_family:Cabin%3Aregular%2Citalic%2C500%2C500italic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]“Annelik hüznü” olarak da geçen bu durum aslında oldukça yaygın görülmektedir. Hormonal ve fizyolojik değişimlere bağlı olarak oluşan bu durum yeni annelerde duygusal zorlanmalara sebep olabilmektedir. Genelde doğum sonrası ilk birkaç günde oluşur, 2 hafta içerisinde de hormonlar normale dönmeye başladıkça azalır. Eğer 2 hafta sonunda azalmıyor ve şiddetleniyorsa o zaman doğum sonrası depresyonundan şüphelenebiliriz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”10536″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Lohusalık Sendromunun Belirtileri Nelerdir?” google_fonts=”font_family:Cabin%3Aregular%2Citalic%2C500%2C500italic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][thb_iconlist icon=”fas fa-arrow-circle-right” list_content=”Halsizlik,İştahsızlık,Uykusuzluk,Mutsuz hissetme,İsteksizlik,Yorgunluk,Yetersizlik hissi,Suçluluk hissi,Değersizlik hissi,Olumsuz düşünceler,Sinirlilik,Endişe,Konsantrasyon güçlüğü”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column offset=”vc_hidden-xs”][vc_empty_space height=”12px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Bazı anneler lohusa sendromunu hiç yaşamazken bazı anneler yaşayabilmektedir. Ama güzel haber bu durum kısa süre içerisinde genelde geçmektedir. Sonrasında anneliğin getirdiği olumlu duyguları çok daha yoğun bir şekilde hissetmeye başlıyor olacaksınız.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Lohusalık Sendromu İle Baş Etmenin Yolları Nelerdir?” google_fonts=”font_family:Cabin%3Aregular%2Citalic%2C500%2C500italic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 • Sosyal destek alabilmeniz bu süreçte size yardımcı olacak en önemli unsurlardan biri. Yukarıda belirttiğim gibi yeni anneler hissettikleri bu olumsuz duygulardan dolayı suçluluk hissedip kimseyle paylaşmayabiliyor. Oysa duygularımız paylaştıkça azalır. Hisleriniz hakkında eşinizle, annenizle veya arkadaşlarınızla konuşmanız bu duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.
 • Mükemmel olmaya çalışmaktan uzak durun. Hayatta herkesin zorlandığı anlar vardır, hele ki annelik gibi çok köklü bir değişim sürecinde zorlanmak kadar olağan bir durum yok. Bu yüzden kendinize fazla yüklenmemeye özen gösterip kendinize hak ettiğiniz şefkati gösterin.
 • Bebeğinizin bakımını tek başınıza üstlenmeyin. Başta eşiniz olmak üzere ailenizden yardım isteyin.
 • Bebeğinizle olabildiğince ten tene temasta bulunun. Ten tene temas hem sizde hem bebeğinizde mutluluk hormonu olan oksitosinin salgılanması sağlayacaktır.
 • Fırsat buldukça uyuyun. Bedeninizin ve ruhunuzun dinlenmesine izin verin.
 • Olabildiğince sağlıklı beslenin.
 • Olabildiğince egzersiz yapın. Egzersiz yapmanız bedeninizde mutluluk hormonunun salgılanmasına vesile olacaktır.
 • Kendinize ait zamanlar yaratın. İster tek başınıza ister arkadaşlarınızla keyif aldığınız etkinler düzenleyin.
 • Eşinizle birlikte bebeğinizden ayrı tıpkı eskiden olduğu gibi baş başa geçirebileceğiniz fırsatlar yakalamaya çalışın. Unutmayın ki siz mutlu olduğunuzda bebeğinizde mutlu olacaktır.
 • Sizin gibi yeni anneler ve deneyimli annelerden oluşan anne destek gruplarına katılmaya çalışın. Orada edineceğiniz deneyimler hem yalnız olmadığınızı fark ettirecek hem de sorunlarla baş etmenizde destek olacaktır.
 • Tüm bunlara rağmen baş etmekte zorlanmaya devam ediyorsanız bu konuyla ilgilenen bir uzmandan destek almanızı öneririm.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2022 Kadın Gezegeni ⎪ Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.