Home / Güncel Haberler / Uyurken Yaşadığımız Garip Gerçekler

Uyurken Yaşadığımız Garip Gerçekler

Geceleri huzur içinde uyumak ve enerjimizi geri kazanmak istiyoruz. Yorgun olduğumuzda kafamızı yastığa koyduğumuz an! Daha güzeli olamaz. Yine de, tuhaf ve hoş olmayan bazı durumlarla karşılaşmamış bir kişiyi bulmak zordur.

Uyku, huzur verici bir kelime, değil mi? Kapalı gözlerin, yavaş nefes almanın, hayallerin ve gevşemenin görüntülerini çağrıştırıyor. Ancak uyurken, bedeninizin sistemleri, zihninizi patlatacak bir sürü deli şeyler yapıyor. Endişelenme! Hepsi normal.

İlginç bir bilgiyle başlayalım. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’ne göre yetişkinlerin yaklaşık yüzde 5’inin uykusu var.

Uyurgezerlik, Bilinç, rüya, uyanık , uykulu , uyumak, Uyku, Uyku felci ,
Geceleri huzur içinde uyumak ve enerjimizi geri kazanmak istiyoruz.
  • Uyku ile öğrenme arasındaki bağ, Yeni Aktüel dergisinde ele alındı. Farklı üniversitelerde yapılan araştırmalara göre, stratejik bir uyku ile hafızaya daha çok bilgi eklemek ve bu bilgileri korumak mümkün.
  • Normalde, uykuya daldığımızda felç oluruz, böylece uyurken yürümeyiz. Uyku felci ile, beynimiz uyanık olduğunda kaslarımız “kapanır”. Nüfusun yaklaşık% 7’si en az bir kez uyku felci yaşadı.
  • Bir kişi uyuma eşiğinde, ancak hala uyanıkken, önce tuhaf görüntüler görür. Genellikle bunlar korkunç yüzler ve fantastik yaratıklardır. Bu zihinsel olarak sağlıklı insanlarda görülebilen birkaç halüsinasyon tipinden biridir. Çocuklarda daha sıklıkla görülür. Bunlar, stres veya sadece iyi bir hayal gücünden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca sarhoş olduğunuzda da ortaya çıkabilir.
  • Genellikle, uykusunda konuşmadan mustarip olan kişinin bunu yaptığına dair hiçbir fikri yoktur. Erkekler ve çocuklar buna daha yatkındır. Bunun nedeni strestir. Bu aşamada kişinin zihni, gerçekte kabul etmediği şeylere karşı direnmeye çalışır.
  • Kişi bir rüyayı görür, sonra uyanır fakat garip şeyler devam eder. Görünüşe göre uyandığını hayal ediyordur. Bu Inception filminde araştırılmıştır. Filmin başarısı üzerine birçok kişi bu fenomeni yaşadığını bildirmiştir. Eğer böyle bir rüya görürseniz, bu manevî uygulamalara yatkınlığınızı gösterir. Resmi bilimler bunun sebebini maalesef açıklayamaz.
  • Kişiyi yüksek sesle patlama veya alkışlama hissi uyandırır. Artan bir vızıltı veya flaş buna eşlik edebilir. Bu fenomen tehlikeli değil fakat insanları korkutur. Bazıları felç geçirdiğini düşünüyor. Bu, bazı nedenlerden dolayı, sesin işlenmesinden sorumlu beynin alanlarında bir sinirsel aktivite artışı olduğunda ortaya çıkabilir.
  • Bazen yukarıdan yatağa düşüyormuşuz gibi hissederek uyanırız. Bundan önce uçuyor ya da düşüyor olduğumuzu hayal ederiz. Oldukça tatsız bir his… Uyku ölmek gibidir, kalp atışı ve solunum yavaşlar. Beyin “korkar”, bunu gerçek bir ölüm olarak algılar ve kişinin hayatta olup olmadığını kontrol eder, kaslara dürtü gönderir.
  • Bu, nöropsikolojik bir fenomen olup, yarı uykulu yarı uyanık olan bir kişi, kendisini vücudunun dışındaki bir yerden görür. Mistikler ve okültistler için, bu ruhun varlığını teyit eder. Bu fenomenin incelenmesi çok zordur. Bilim adamları, vücudun dışına çıkma yanılsamasının var olduğunu biliyor olsa da, nasıl çalıştığını ve neden ortaya çıktıklarını netleştiremiyor. Bununla nasıl başa çıkılacağı da belli değildir. Ancak bazıları bu duruma kasıtlı olarak nasıl gireceklerini bilir. Bilişsel yeteneklerinin sınırlarını genişletmek için bunu yaparlar.
  • Bazen bir soruna uzun süre çözüm bulamıyoruz ve bu nedenle sürekli düşünüyoruz. Sonra bir rüyada beyin bize bir ipucu veriyor. Artık en önemli kısmı onu hatırlamaktır. Bir Rus kimyager olan Dmitri Mendeleev, periyodik bir element tablosu hazırlamak konusunda takıntılıydı ve sonra bir rüyada gördü. Bazen bilinçaltımız cevabı zaten biliyor, ancak bilinçlenmeye henüz ulaşamıyor. Uyku esnasında bilinçaltı daha aktif bir hale geldiği için bazı sorunlar bu sayede çözümlenebilir.
  • Uyurgezerlik. Bu durum uyku felcinin tam tersidir. Bilinç uyku halindedir, ancak bu aşamada kas felci meydana gelmez. Uykusunda insanlar yürümekte, temizlik yapmakta hatta evden çıkabilmektedir ve bu genellikle çok tehlikelidir. Bu kişiler sabahları hiçbir şeyi hatırlamıyor olurlar. Nüfusun yaklaşık % 4.6-10.3’ünde ortaya çıkar ve çocuklar bundan daha sık etkilenirler. Nedenleri bilinmemektedir, ayrıca tedavi yöntemleri de bilinmemektedir.

Kaynak:

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Haluk Levent, Emine Bulut’un kızının yüzünü güldürdü

Haluk Levent, Emine Bulut’un kızını görüntülü arayarak yüzünü güldürdü Hayırsever şarkıcı Haluk Levent, annesi Emine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans