Home / Genel / Sabahları Ağzınız Zehir Gibi Mi Oluyor? İşte Sebebi ve Etkili Doğal Çözümleri…

Sabahları Ağzınız Zehir Gibi Mi Oluyor? İşte Sebebi ve Etkili Doğal Çözümleri…

Sabah uyandığımızda ağızda oluşan kötü koku ve acı tat bazı kişiye çok büyük rahatsızlık verebilir. Sabahları ağzın zehir gibi olması başı kişiler ağzını fırçalamasına ve temizlemesine rağmen bir türlü geçmez.

Her sabah ağzın içi zehir gibi olmasına tıp dilinde disguzi denir ve bu durum ciddi bir sağlık sorunudur. Sizlere bu yazımızda sabahları ağzın zehir gibi olması nedenleri, sabahları ağızda acılık ve koku nasıl geçer, sabahları ağız kokusunu geçiren doğal yöntemlerden bahsetmeye çalışacağız.

Sabahları ağzın zehir gibi olması aslında pek çok kişinin yaşadığı ortak sorunlardan biridir. Genelde düzenli olarak ağız temizliği yapıldığında sorun kendiliğinden ortandan kalkmaktadır. Aslında normal olan bu duruma sebep olan şey bakterilerdir. Eğer ağzın zehir gibi olması sorunu devamlı olan bir durum ise mutlaka bunun için gerekli önlemler alınmalı ve tedavi olunmalıdır.

ağız kokusu, disguzi , ağız ,  ağız temizliği

Sabahları Ağzın Zehir Gibi Olması Nedenleri

Sabahları ağzın zehir gibi olması nedenleri mutlaka belirlenerek bu yönde önlem almak gereklidir. En sık karşılaşılan sorunlar asit, reflü, dehidrasyon, ağız yoluyla nefes alma, sigara içme, ağız kuruluğu, hamilelik, sinüs sorunları, hiperparatiroidizm, kontrolsüz şeker hastalığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, demans, bazı ilaçların yan etkileri olarak bilinmektedir. Ayrıca ağız kokusuna neden olan en büyük etkenler ise;

Bakteriler

Bu asidik ve acı tad  genellikle dilin arkasındaki anaerobik bakteriler tarafından üretilir  ve küçük kükürt salınımı salınır. Gün içinde bu rahatsızlık duygunuz yoksa, tükürüğünüz onları yok ettiğinden. Ancak, gece boyunca, tükürük üretimi büyük oranda azalır ve bu unsurlar dilinizde kalır, bu size bu acı tat verir. Bu, herkeste olan bir durumdur ve çok sık yaşanır.

Sinüzit

Sinüzitten yana sıkıntınız varsa ağız kokusuna sebep olan etkenlerden biri olarak ortaya çıkar. Burun mukusu daha hassasdır ve bu nedenle küçük sekresyonların düşmesine izin verir. Burun mukusu protein açısından zengindir ve daha önce bahsettiğimiz aynı bakteriler için iyi bir besindir. Bakteriler  sonuçta ağzınızda bu kötü lezzete neden olan daha fazla kükürt üretmeye devam ederler .

 Yemek Borusu ve Mide Rahatsızılıkları

Özefagusta iltihaplanabilir asitlilik olabilir. Sindirim yavaşlar ve yiyeceklerin sindirimi daha zordur. Bu asit dilinizin bakterisini besler ve böylece ağzın zehir gibi olması sorunu ortaya çıkar. Yemek borusunda oluşan sorunlar ağzın kötü kokmasına neden olur.

Karaciğer Sorunları

Vücudunuzu toksinleri, zararlı ve toksik elementleri temizlemede karaciğerinizin önemli bir işleve sahip olduğunu ve enzimlerin metabolizmasında diğer özel mekanizmaları yerine getirdiğini zaten biliyorsunuzdur. Fakat aniden oluşan bazı problemler olabilir. Bu semptomlardan biri tam da sabahları bu acı tattır.

Ağız Acılığına Bitkisel Çözüm

Ağız acılığının bir çok nedeni olabilir bunların başında ise rüfle gelir. Rüflenin en büyük belirtisi sabahları ağzın zehir gibi olması ve ağız acılığıdır. Ağzın zehir gibi olmasını önlemek için sizlere vereceğim yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Bol bol su içmek
  • Limon ve limonlu su içmek
  • Tarçın
  • Tuzlu Su

Kaynak: https://site-backlink.com/TxhVe

hakkında Gizem Sürer

Check Also

hıckırık

Hıçkırık Deyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir

Hıçkırık Diyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir Hıçkırık, ansızın başlıyor ve çoğu zaman ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans