Home / keşfet / Pilates Ve Gerçekler!

Pilates Ve Gerçekler!

Pilates’in Doğuşu

100 yıllık bir geçmişi bulanan Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilerek günümüze ulaşmıştır. Çocukluğunu astım ve romatizma gibi hastalıklarla boğuşarak geçiren Joseph Pilates tüm sorunlarına rağmen vücut geliştirmeye büyük ilgi duymuş boksörlük ve koruma eğitmenliği programlarında yer almıştır. Doğu formunda egzersizler üzerinde çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını fizyolozi ve hareket bilimleriyle uyarlayarak Pilates metodunu oluşturmuştur.

Pilates’e göre; devamlı düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerinizi daha kolay daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebilirsiniz. Salonlarda verilen egzersiz programları kas kuvvetini korumaya ve kuvveti sürekli artırmaya özendirici bir eğilim göstermektedir. Pilates metodunda ise bunlara zıt olarak sonuçlar geç dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Fakat yararları oldukça açık ve net görülmektedir ve ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar egzersizler bırakıldıktan sonra da devam etmektedir.

Joseph Pilates “10 seansta farkı hissedecek 20.’de farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız” demektedir.

“Pilates kursu boy uzatmaz kas uzatmaktadır. Sağlıklı olmak normal bir durumdur ve bu duruma sadece ulaşmak değil onu korumak da görevimizdir.”

Pilates’in 6 temel prensibi

 • Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Kontrol: Pilates metodunda kontrol çok önemli bir yere sahiptir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması olası sakatlıkların önlenmesi gerekmektedir.
 • Merkezleme: Pilates metodunda hareket sanatlarında olduğu gibi merkez karın bel ve kalça çevresidir. Bu merkez iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içermektedir. Merkezleme uzamayı üst bedenin stabilitesini ve esnemesini sağlayacaktır.
 • Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden ve her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılması gerekmektedir.
 • Kesinlik: Hareketler belirsizce değil hakkı verilerek tam anlamıyla yapılmalı hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine şeklinde olmalıdır.
 • Nefes: Nefes alıp verme gibi sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla gerçekleşmelidir. Böylece nefes tamamen boşaltılarak kan temizlenmiş olacaktır.

Eğer bunları onaylıyorsanız mutlaka Pilates yapmalısınız!

 • Günde 8 hatta daha fazla saat masa başında bilgisayar karşısında çalışmak zorundaysanız
 • Sürekli aynı şekilde hareketsiz kalmaktan sırt ve boynunuzda ağrılar başladıysa
 • Dik duramıyor doktorunuz sırt kaslarınızın güçsüz ve gevşek olduğunu kuvvetlendirmesi gerektiğini söylediyse
 • Bel fıtığınız var ve günlük hayatınız aşırı derecede olumsuz etkiliyorsa
 • Ağrınız var ve hareketleriniz kısıtlanmaya başladıysa
 • Hamileyseniz kilonuz arttıkça bel ve sırt ağrılarınız artmaya başladıysa
 • 50 yaşındaysanız kemik yoğunluğunuz azalmaya başladıysa, doktorunuz mutlaka kaslarınızın kuvvetlendirmenizi söylediyse
 • Hiçbir rahatsızlığınız yok gayet sağlıklıysanız. Bu durumumu korumak istiyorum.” diyorsanız siz de kesinlikle bir Pilates kursuna katılmalısınız.

Pilates kursu boy uzatmaz kas uzatmaktadır. Sağlıklı olmak normal bir durumdur ve bu duruma sadece ulaşmak değil onu korumak da görevimizdir.”  Joseph Pilates

Pilates Reformer

“Düz bir karın güçlü bir sırt sert kalçalar dengeli esnek ve dirençli bir vücut”

Reformer; genel direnç esneklik koordinasyon ve denge dahil Pilates’in en bilindik faydalarının tümünü bir arada sunmaktadır. Bunun karşılığında bu aletler daha iyi ve zarif bir duruş etkin hareket ve çoğu insan için sırt ağrısı gibi fiziki dengesizliklerle ilişkili ağrılardan arınma gibi günlük yaşamda ihtiyaç duyulan gelişmelere öncülük etmektedir. Direnç geliştirme ve Pilates kursu denildiğinde; en önemli kasları oluşturan Pilates enerji merkezi kasları en önemlileri olarak bilinir. Düz karınlar güçlü sırtlar sert kalçalar ve basenler tüm bu etkinin sonuçları olarak görülür. Pilates minderi topu veya benzeri araçlarıyla yapılan egzersizler de bunu yapmaktadır. Ancak İzmir reformer pilates kursu sizlere benzersiz ve değişken bir egzersiz ortamı oluşturmaktadır.

İzmir reformer pilates kursu direnci güçlendirirken esnekliği artırmak için mükemmel olan geniş kapsamlı hareketleri barındıracak kadar büyük bir programdır. Bedende oluşturmak istediğimiz uzunluğu getirebilmektedir. Ve bu uzunluğu sürdürmek için bedeni eğitmektedir. Bacakları veya kol yaylarının direncine karşı iterek ve çekerek beden ağırlığı direnci geliştirmektedir. Bu egzersizler güçlü kemikler inşa etmeye yardımcı olacak yeterli direnç ve hareket çeşitliliği sağlamaktadur. Ve özel bir içeriği de beraberinde barındırır; Eksantrik kas sıkışmaları olarak bilinir. Bu durum kas bir kuvvete direnirken uzadığında ortaya çıkacaktır. Reformer eksantrik sıkışmaya elverişli bir düzenektir. Bu Pilates’in bilinen yığınsız uzun ve güçlü kaslara ulaşmadaki en önemli noktalarından birisidir.

İzmir reformer pilates kursu deneyimini yaşamak ve uzman eğitmen kadromuzla sağlıklı bir vücuda ulaşmak için şubelerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

hakkında Gizem Sürer

Check Also

fethiye kelebekler vadisi, fethiye kelebekler vadisi kamp alanı, fethiye kamp,

Ülkemizde 16 Eşsiz Kamp Yeri

Ülkemizde 16 Eşsiz Kamp Yeri Türkiye, tüm güzelliklerinden faydalanabileceğimiz bir coğrafyaya sahip. Havası, denizi, güneşi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans