Home / Genel / Nar Çekirdeği Yağını Daha Önce Duymuş Muydunuz? İşte Nar Çekirdeği Yağının Mucizevi Faydaları!

Nar Çekirdeği Yağını Daha Önce Duymuş Muydunuz? İşte Nar Çekirdeği Yağının Mucizevi Faydaları!

Nar Çekirdeği Yağı Nedir?

Nar Amrika ve Orta Doğu’da bolca yetişen, birçok dini, kültürel, manevi ve mutfak uygulaması için sayısız kavramı, teoriyi ve efsaneyi sembolize etmektedir.

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

Nar çekirdeği yağı faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında herhangi bir açıklama olmaması sebebi ile nar çekirdeği yağının faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

Ayrıca Okuyun: Limon Yağı Faydalı Mıdır?

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Ekstraksiyon işlemi başladığında, nar çekirdeği yağı, olgun tohumlardan soğuk presleme ile çıkartılır; bu yöntem yağın besin değerlerini ısıdan korur. Soğuk pres nar çekirdeği yağı üretilirken yarım kg yağ üretmek için 100 kg’dan fazla nar çekirdeği kullanılmaktadır. Ortaya çıkan bitkisel yağ, hafif kıvamda ve açık renktedir. Sarı renkten altın rengine kadar farklılaşabilmektedir. Arıtmaya tabi tutulan nar yağı, renksiz veya sarıdır. Özelliği ise taşıyıcı yağların çoğundan daha yoğun olmasıdır.

bitkisel yağ, nar çekirdeği yağı, Nar , ar çekirdeği yağı faydaları ,

Nar çekirdeği yağı kullanımı kozmetik ürünlerde yaygınlık göstermektedir. Birçok formu; masaj yağları, yüz yağları, masaj jelleri, duş jelleri, losyonlar, kremler, yüz serumları, sabunlar, dudak balsamları, şampuanlar ve diğer saç bakım ürünlerine içerik olarak eklenmektedir.

Akne temizler

Bazı insanlar bu yağı yüze olarak kullanmanın sivilce ve sivilce belirtilerini temizlemeye yardımcı olabileceğini bildirdi. Antibakteriyel nar çekirdeği yağı ve antioksidan etkileri yardımcı olabilir bakterileri ortadan kaldırmak ciltte yağ seviyelerini yeniden dengelemek da akne neden olur ve. 

Bağışıklık Sistemini Artırır

Bu yağda önemli miktarda C vitamini vardır , bu nedenle, içten alırsanız, vücudunuzun savunmasına gerekli bir destek sağlayabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda havadaki patojenlerin birçoğunun vücudun en büyük organı üzerinde tutulmasını önleyen cilt üzerindeki bağışıklık aktivitesini korumak için de etkilidir

Kalp Sağlığını İyileştirir

Nar çekirdeği yağında bulunan fitokimyasalların , tekli doymamış yağ asitlerinin ve çoklu doymamış yağ asitlerinin kombinasyonu genel kalp sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Bu , vücuttaki “kötü” kolesterol seviyelerinin düşürülmesine ve HDL kolesterolün artmasına, ayrıca kan dolaşımını artırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

İltihabı azaltır

Vücudu etkileyen en yaygın hastalıklardan biri, dokularda, kan damarlarında, organlarda veya eklemlerde olsun, iltihaptır. Neyse ki, nar çekirdeği yağında, artrit, eklem rahatsızlıkları, baş ağrıları , hemoroitler ve ödem gibi durumlar ile ilişkili ağrıları azaltmaya ve ağrıları gidermeye yardımcı olabilecek oldukça az sayıda anti-enflamatuar özellik vardır

Kaynak: https://site-backlink.com/09UgF

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem Çoğumuz çocukluğumuzdan bu yana “karınca berekettir“ sözünü duymuşuzdur. Ancak, 2-4 mm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans