Home / Genel / Limon Yağı Faydalı Mıdır?

Limon Yağı Faydalı Mıdır?

Mutfakların olmazsa olmazlarından biri olan limon yağı, yemeklerden salatalara ve cilt bakımlarına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Limon Yağı Nedir?

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan limonun faydaları saymakla bitmez. Olgunlaşmış limon kabuklarının soğuk pres yöntemi kullanılarak sıkılmasıyla elde edilen limon yağı, limon suyu kadar faydalı ve etkilidir. %68 oranında d-limonen maddesi içeren limon, oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Limon ve limon yağı, vücut sağlığından cilt bakımına, temizlikten yemek yapımına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Limon Yağı;

Limonun faydaları, limon yağı,

Oldukça güçlü bir yağ olan limon yağı, kullanılmadan önce mutlaka inceltilmelidir. Jojoba yağı ve zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar ile inceltildikten sonra kullanılması önerilmektedir. İster ağızdan alınsın ister cilde sürülsün, mutlaka inceltilerek kullanılmalıdır. Aksi halde çeşitli komplikasyonlar gelişebilir ve cildin tahriş olması söz konusu olabilir. Limon yağı kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise boyun, yüz ve cildin diğer hassas noktalarına doğrudan uygulanmamalıdır. Limon yağı kullanıldıktan sonra cilt güneş ışınlarından korunmalıdır. Ayrıca limon yağı hamilelere, çocuklara vebebeklere önerilmemektedir.

Ayrıca Okuyun: Nar Çekirdeği Yağını Daha Önce Duymuş Muydunuz? İşte Nar Çekirdeği Yağının Mucizevi Faydaları!

Limon Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Vücut sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok alanda fayda sağlayan limon yağı, aynı zamanda yemeklerde ve temizlikte de kullanılabilir. Limon yağını tavuk ve sebze yemeği hazırlığında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Marine ettiğini tavuğa birkaç damla limon yağı ekleyerek lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda sebze  ve meyveleri yıkarken sirke kullanmak yerine limon yağından faydalanabilirsiniz. Limon yağı vücut sağlığına katkıda bulunduğu gibi zihni de harekete geçirir. Sabah çayınıza bir iki damla limon yağı damlatarak güne daha zinde ve canlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Bazı esansiyel yağ kokularının zihni harekete geçirdiği ifade edilmektedir. Hafızayı güçlendirmek ve dikkati toplamak adına önerilen esansiyel yağlardan biri de limon yağıdır. Enerji kazanmak için bir parça pamuğa birkaç damla limon yağı damlatarak koklayabilirsiniz.

Limon Yağının Faydaları

Limonun faydaları, limon yağı,

  • Limon Yağının Vücut Sağlığına Faydaları

Limonun faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Limon yağı ileöksürükten böcek ısırmasına kadar pek çok alanda fayda sağladığı  belirtilmektedir. Özellikle soğuk havalarda meydana gelen öksürük ve nefes yolları tıkanıklığı gibi durumlarda limon yağından faydalanabilirsiniz. Bunun için limon yağını koklayabilir  veya taşıyıcı yağlar ile incelterek göğüs bölgenize sürebilirsiniz.

Tansiyon dengeleyici ve ferahlatıcı etkileri bulunan limon yağını su ile birlikte tüketebilirsiniz. Bunun için bir bardak suya iki damla limon suyu eklemeniz yeterli olacaktır. Bu karışım ile sindirim sistemi sorunlarının da azalmasını sağlayabilirsiniz.

Kanı pıhtılaştırma özelliği bulunan limon yağı, kanın çabuk durmasına yardımcı olur. Limon yağını hafif şiddetli burun kanamalarında kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğa bir iki damla limon yağı damlattıktan sonra nazikçe burun deliklerinize yerleştiriniz. Bu sayede kanamanın hızlı bir şekilde durmasını sağlayabilirsiniz. Limon yağının ağız ve diş bakımında da kullanabilirsiniz.

Haftada bir kez diş fırçanıza iki damla limon yağı ekleyerek diş fırçanızın ve ağzınızdaki bakterilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Limon Yağının Cilt

    Sağlığına Faydaları

Cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan limon yağı, yağlı cilt tipine sahip kişilerin sıkça tercih ettiği yağlardan biridir. Ciltteki yağ dengesini sağlayan limon yağı, ciltteki yağ üretimini azaltmaktadır. Aynı zamanda leke problemi olan kişiler de limon yağından yararlanabilir. Esansiyel yağ grubunda yer alan limon yağını kullanmadan önce mutlaka inceltmeniz önerilmektedir.

Dezenfektan özelliğe sahip olan limon yağı, pek çok kozmetik cilt temizleme ürününün içeriğinde yer almaktadır. Cildinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesi için her zaman kullandığınız yüz temizleme ürününüze bir damla limon yağı ekleyerek kullanabilirsiniz.Bunun için bir kase suyun içine birkaç damla lavanta yağı velimon yağı ekleyiniz. Hazırladığınız karışımı sorunlu bölgeye kompres uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda temiz bir bezi bu karışıma batırdıktan sonra 10 dakika boyunca sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/odXPA

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem Çoğumuz çocukluğumuzdan bu yana “karınca berekettir“ sözünü duymuşuzdur. Ancak, 2-4 mm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans