Home / Genel / Lavanta Yağı Ve Kanıtlanmış Yararları!

Lavanta Yağı Ve Kanıtlanmış Yararları!

Cilt için lavanta yağı kullanmak , esansiyel yağın güçlü nemlendirici , antibakteriyel ve antiseptik özellikleri nedeniyle geleneksel bir aromaterapi uygulaması olmuştur .

Lavanta yağı sivilce oluşumunu önler, cilt iltihabını azaltır, yara iyileşmesini hızlandırır, küçük yanıkları yatıştırır ve egzamayı tedavi eder . Esansiyel yağ, geleneksel Çin tıbbında ağrı giderici yetenekleri nedeniyle kullanılmıştır. Lavanta gevşetici kokusu ayrıca vücuttaki stres seviyesinin azaltılmasına yardımcı olur .

Deri için lavanta yağının faydaları ve kullanımlarına bakalım.

Saç Dökülmesini Azaltır

1998’de yapılan bir çalışma , yedi ay boyunca günlük saç derisine masaj yapan lavanta yağı da dahil olmak üzere bitkisel yağların bir karışımının saç dökülmesini azaltabildiğini buldu. Yer alan diğer bitkisel yağlar masaj tedavisi edildi kekik , biberiye ve sedir ağacı ve taşıyıcı yağlar, jojoba yağı ve idi üzüm çekirdeği yağı. Bu , genellikle yamalar halinde saç dökülmesine neden olan otoimmün bir hastalık olan alopesi areata’ya alternatif bir tedavi olarak önerilmiştir . 

Epilasyon

bitkisel yağlar, lavanta yağının faydaları, Lavanta yağı,

Epilasyon, lavanta yağının saç büyümesi üzerindeki etkisiyle çelişkili görünebilir. Bununla birlikte, lavanta yağı, çay ağacı yağı ile karıştırıldığında , Endokrinal Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre , anti- androjenik özelliklere sahiptir .Randomize çalışma katılımcıları idiyopatik hirsutizmden muzdarip genç kadınlardı ve epilasyon için lavanta ve çay ağacı yağı tedavisi gördüler . Hirsutizmden etkilenen bölgelerde üç ay boyunca günde iki kez yağ karışımıyla bir sprey uygulandı. Çalışmanın sonunda, lavanta ve çay ağacı yağı kadınlarda istenmeyen vücut kıllarının azaltılmasında etkili olduğunu kanıtladı.  

Sivilce İçin Lavanta Yağı

Lavanta yağı, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan akne, kaynama ve apseleri tedavi etmek için en iyi yağlardan biridir. Suyla seyreltilmiş lavanta yağını cildin detoksifikasyonunu sağlamak, akneleri iyileştirmek ve akne kırılmalarını önlemek için uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, lavanta ve hindistancevizi yağını veya cadı elalarını harmanlayabilir ve sivilce eğilimli ciltlere uygulayabilirsiniz. 

Egzama ve Kuru Cilt Koşullarını yatıştırır

Julia Lawless’in Illustrated Esansiyel Yağları Ansiklopedisine  göre , lavanta yağı egzama ve kuru cildin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca cildi nemlendirmek ve kaşıntıyı azaltmak için lavanta ve jojoba yağı karışımı kullanabilirsiniz. 

Kuru, çatlak topuklu ayakkabılar için ayağınıza lavanta ve hindistancevizi yağı karışımı sürün ve bir çift temiz çorap takın. Gece boyunca giyin ve ayaklarınızı sabahları yıkayın. Cildin birkaç gün içinde yumuşadığını ve nemlendiğini fark edeceksiniz.

Kırışıklıkları önleyebilir

Kırışıklıklar ve ince çizgiler, esas olarak güneşe aşırı maruz kalma ve vücuttaki oksidatif stres nedeniyle oluşur. Antioksidan bakımından zengin lavanta yağı, cildi zararlı UV radyasyonundan koruduğu ve antiradikal özelliklere sahip olduğu için çift etkiye sahiptir.

Kaynak: https://site-backlink.com/BTtKh

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem Çoğumuz çocukluğumuzdan bu yana “karınca berekettir“ sözünü duymuşuzdur. Ancak, 2-4 mm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans