Home / Genel / Kariyer Planlaması Yapılırken Göz Ardı Edilen Kritik Detaylar

Kariyer Planlaması Yapılırken Göz Ardı Edilen Kritik Detaylar

Kariyer planlaması, gelecek hedefleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Birçok kişi özellikle lise eğitiminden sonra kariyeri hakkında düşünmeye başlıyor ve ihtiyaç duyduğu eğitimleri alarak kendini geliştiriyor.

Ardından kariyer basamaklarını hızla tırmanıyor. Ancak kariyer planlaması yaparken göz ardı edilen bazı detaylar, yanlış seçimlere ve istenmeyen sonuçlara neden oluyor. Gelin, kariyer planlaması sürecinde göz ardı etmemeniz gereken şeylere birlikte bakalım…

iş, kariyer, kariyer planlaması,

  • Kendini tanımak

Kariyer planlamasının ilk ve en önemli adımı kendini tanımak. Okuduğunuz bölüm ya da aldığınız eğitim, kariyer planınızın önemli bir parçası olabilir ancak kişiliğiniz ve istekleriniz bu eğitimlerden ayrı bir yolda ilerliyor olabilir. Bu ayrımı göz önünde bulundurmalı, kendinizi tanımaya çalışmalısınız. Ne yapmak istediğinize, ne kadar zamanda ne kadar yol katetmek istediğinize ve kariyeriniz dışında hayattan ne beklediğinize karar vermelisiniz.

  • Doğru planlama

Genellikle bir ya da sektör belirlediğimizde gerisinin kendiliğinden geleceğini düşünüyoruz. Aslında sektörler ve hatta işler bile kendi içlerinde farklı dallara ayrılabiliyor. O yüzden bu yola atılmadan önce tüm adımlarınızı doğru bir şekilde planlayın. En alt kademeden başlayarak en tepe noktasına kadar planladıktan sonra zirveye bir anda ulaşamayacağınızı düşünerek hareket etmelisiniz.

  • Yardım alma

Kariyerinizi planlarken ne istediğinizi çok iyi bilseniz de yardım almaktan çekinmeyin. Etrafınızda planladığınız basamakları çıkmış ya da size rehber olabilecek biri varsa mutlaka onunla konuşun.

  • Örnek alma

Örnek almak çoğu zaman taklitçilik gibi görünse de önünüzde sizin hayallerinizi süsleyen her adımı atmış iyi bir rol model varsa onu örnek alın ve hangi yollardan geçtiğini, hangi eğitimleri aldığını, kişisel olarak nasıl özelliklere sahip olduğunu inceleyin.

  • Bağlantı kurma

Eğer gerçekten hayalini kurduğunuz ya da yükselmek istediğiniz bir sektör varsa mutlaka sektörün önde gelenleriyle ya da başarılı isimleriyle bağlantı kurun. Etkinliklere ve seminerlere katılın.

Kaynak: https://site-backlink.com/OTgi3

hakkında Gizem Sürer

Check Also

çocuklarda inat, çocuklarla inatlaşma, çocukların inatlaşması, çocuk eğitimi, çocuk büyütmek

Çocuklardaki İnatlaşmanın Önüne Nasıl Geçilir

Çocuklardaki İnatlaşmanın Önüne Nasıl Geçilir Ebeveynlerin belki de en çok zorlandığı konulardan biri, çocuğun ev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans