Home / İlişkiler / Evlilik / ideal evlilik yaşı kaçtır ?

ideal evlilik yaşı kaçtır ?

Araştırma, Utah Üniversitesinden sosyolog Nick Wolfinger tarafından yapıldı. Çalışmaya göre, 28-32 yaşlar arasında evlenen insanların sonraki yıllarda ayrılma olasılıkları diğerlerine kıyasla daha düşük oluyor. Sosyologların önceki inanışları ise evlenmek için daha fazla beklemenin genelde istikrara götürdüğü yönündeydi.

 evlilik yaşı
ideal evlilik yaşı kaçtır

28’den sonrası en uygun zaman

20’li yaşların sonu, 30’lu yaşların başının kişinin hayat boyu sürecek bir partnerliği başlatması için en uygun zaman olmasının birçok mantıklı sebebi var. Bu yaşlardaki insanlar, biriyle gerçekten iyi mi anlaştıklarını yoksa yalnızca hormonlarının oyununa mı geldiklerini anlayabilecek deneyime sahiptirler. Hayatlarına dair önemli kararlar vermiş, sorumluluklar almışlardır. Ve ihtiyaç anında birisini desteklemeye kalkışabilecek maddi yeterliliğe ulaşmış olabilirler.

Bununla birlikte, yaşları ve hayatları, evlilikle gelen alışkanlıklarda, hayat tarzında, hedeflerde ve kişisel hijyende yapılması gereken pek çok değişikliği kaldıramayacak kadar ilerlemiş değildir. Muhtemelen zamanlarını, kaynaklarını ve sadakatlerini paylaşmaları gereken eski eşleri yoktur.

Wolfinger’ın açıklamasına göre, çan eğrisi, cinsiyet, ırk, aile yapısı, yaş, eğitim, dinsel gelenekler, dini katılım ve cinsel geçmiş, yaşanılan metropoliten bölgenin büyüklüğü gibi değişkenlerin kontrolünde bile etkili olmaya devam ediyor. Wolfinger, bunun sebebinin seçim yanlılığı olabileceğini düşünüyor. “Evlenmek için 30’lu yaşlarını bekleyen insanlar, evliliklerini iyi bir şekilde götürmeye yatkın olmayan insanlar olabilirler.” diyor Wolfinger. “Yani geç evlenen insanlar, evlilikte başarıya en yatkın olan kişileri dâhil etmemek için ayıklanan bir potansiyel eş havuzu ile yüz yüze geliyorlar.”

Kaynak: https://hthayat.haberturk.com/evlilik/haber/1034721-ideal-evlenme-yasi-bulundu

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Çocuk, hayali arkadaş, hayali arkadaş edindiyse ne yapılmalı,

Çocuğum Hayali Arkadaş Edindi Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun hayali bir arkadaşı varsa endişelenmenize gerek yok. Çocuğunuzun hayali bir arkadaşı varsa ne yapacağınızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans