Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 17. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 17. Hafta Hakkında Her Şey

17 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz yaklaşık 150 gram ağırlığında ve 13 cm uzunluğunda.

17. hafta gebelik döneminden itibaren, bebeğiniz doğana kadar her hafta yaklaşık yarım kilo alacaksınız, fakat haftadan haftaya bu rakam değişebilir. Genişleyen tek şey bel ölçünüz değil: Rahminiz de büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için hızla genişliyor. Gebeliğin 17. haftasından sonra artık hamile olduğunuzu saklamanız mümkün değil, bu nedenle “Tebrikler!” cümlesini sık sık duymaya alışın.

gebelik , 17 haftalık gebelik, 17. hafta ,
Hamilelikte 17. Hafta Hakkında Her Şey
  • Saçları, kaşları ve kirpikleri uzuyor. Ağzını açıp kapatabiliyor. Kapalı olan gözlerini kıpırdatabiliyor. Bebeğiniz de sizinle birlikte kilo alıyor ama henüz vücudunda yeterli yağ yok çünkü yağı depolayan doku yeni oluşmaya başladı.
  • Bebeğinizin içindeki tüm majör sistemler oluşmak üzere. 17. haftada, kalbi dakikada 140-150 defa atabiliyor. Solunum sistemi de gelişiyor; göğsü solunum hareketleri yapıyor.
  • Sizin Bedeninizde Neler Oluyor?

  • Dengesiz hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Göbeğiniz büyüdükçe yer çekim merkezi değişiyor. Bu yüzden zaman zaman ayaklarınız üstünde dengesiz hissetmenize neden oluyor. Düşmenize neden olabilecek durumlardan kaçının. Düz topuklu ayakkabı giyin
  • Travmalar sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Arabaya bindiğinizde, kemerinizi takmayı ihmal etmeyin. Kemerin alt kısmını göbeğinizin altında tutun ve belinizden omuzlarınıza uzanan kısmı göğüslerinizin arasına alın.
  • Gözlerinizde hala kuruluk hissediyor olabilirsiniz. Doktorunuza danışarak alabileceğiniz göz damlaları işe yarayacaktır. Lensleriniz sizi rahatsız ediyor olabilir. Gözlük kullanmaya başlamak sizi rahatlatacaktır.
  • Kilo almaya devam ediyorsunuz. Bu sizi önce endişelendirebilir. Ama iyi besinler almaya odaklanmalısınız.
  • Cildinizde bazı değişiklikler olabilir. Vücudunuzu hazırlamak için özellikle göğüs ve karın bölgesinde cildiniz esneyecektir. Bu durum kaşıntı yaratabilir. Fakat özel kremlerin yardımı ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Hatta hamilelik izlerinden bile korunabilirsiniz.
  • Hamileliğin devamında yüzünüzde koyulaşan veya kahverengi olan noktalar ya da kırmızı noktalar belirebilir. Bu noktalar genişleyen damarcıklardan kaynaklanıp, genelde doğumdan sonra kaybolurlar.

Kaynak: https://www.anneysen.com/hafta-hafta-hamilelik/

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Çocuk, hayali arkadaş, hayali arkadaş edindiyse ne yapılmalı,

Çocuklarda en sık görülen uyku problemleri nelerdir, nasıl baş edilir?

Çocuklarda sıklıkla görülen uyku problemleri nelerdir? Uyku, sağlıklı gelişimin devam edebilmesi için yaşamımızın büyük bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans