Home / Güncel Haberler / Göz Altı Şişlikleri Nasıl Geçer?

Göz Altı Şişlikleri Nasıl Geçer?

Uykusuzluk, stres, yorgunluk ve bilgisayar… Bunların hepsi göz altları şişlikleri ve torbalanmaya neden oluyor. Ancak birkaç detaya dikkat edip, ek olarak doğal kürler uygulayarak bu rahatsız edici görüntüden kurtulabilirsiniz.

Göz altı şişliklerini önlemenin ilk kuralı beslenme düzenine dikkat etmek. Örneğin çok tuzlu yemekten kaçınmalı, aşırı kafein ve alkol tüketiminden uzak durmalısınız. Tabii en önemlisi bol su içmelisiniz. Diğer taraftan yaban mersini, kuşburnu, çilek, turunçgiller, üzüm ekstreleri güçlü birer antioksidan olmakla birlikte kolajen elastin sentezini artırarak göz altı dokusunu destekliyor. Sarımsak, ıspanak ve somon da kolajen artırmada etkili besinlerden…

Uyku Düzeni

Göz altı şişlikleri, Göz , Göz altı ,

Göz altı şişlikleri ile savaşmayı kafaya koyduysanız, uyku düzeninizi de korumalısınız. Her gün mümkünse aynı saatte yatıp kalkmak ve kesintisiz sekiz saat uyumak çok önemli.

Spor Göz Altı Şişliklerine de Faydalı

Egzersiz yapmak, kan dolaşımını düzenlediği ve ter yolu ile toksin attırdığı için yaşlanmayı geciktirme etkisine sahip. Göz altı şişlikleri ile ilgisini ise şöyle açıklayalım: Vücutta biriken toksinler göz altlarının şişmesine neden olabilir. Bu nedenle sadece açık havada yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek bile gözle görülür sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Çalışma Şartları

Tüm gün bilgisayar başında oturmak zorundaysanız, düzenli olarak ara vermeye ve masadan kalkıp küçük bir tur atmaya özen gösterin. Çünkü devamlı aynı açıyla aynı noktaya bakmak göz altı şişliklerini artırıyor.

Doğal Çözümler

  • BUZ: Buz kompresi yapmak göz altı şişliklerini geçirmek için ilk akla gelen ve en etkili yöntemlerden biridir. Buzları bir gazlı beze sararak beşer dakika göz altlarınızda bekletebilirsiniz. Aynı şekilde yüzünüzü sıcak değil soğuk suyla yıkamaya özen gönderin.
  • PATATES/SALATALIK: Büyükçe bir çiğ patatesin kabuklarını soyup dilimleyin. Dilimli patatesleri soğuyana kadar buzdolabında bekletin. Patates dilimlerini göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Aynı işlemi salatalıkla da yapabilirsiniz.
  • KAŞIK: Sabah kalktınız ve aynada şiş gözlerinizle karşı karşıya geldiniz. Bu durumda en kolay yöntem soğuk kaşık uygulaması. Buzdolabına bir yemek kaşığı koyup 10 dakika kadar bekletin. Sonra kaşığı göz altlarınıza beş dakika tutun.
  • YEŞİL ÇAY: Göz çevresindeki kan dolaşımını artırmak için yeşil çayı mucizelerinden de faydalanabilirsiniz. Yeşil çay sadece göz altı şişlikleri için değil, kırışıklıklar için de oldukça faydalı. Tamamen doğal bir yöntem istiyorsanız, yeşil çay yapraklarını demleyip soğuttuktan sonra gazlı beze sarın gözaltlarınıza 15 dakika uygulayın ve durulayın. Aynı işlemi poşet çayla da yapabilirsiniz. Ama poşetleri demledikten sonra iyice soğutmayı unutmayın.
  • YUMURTA BEYAZI: Yumurta beyazı ile maske yaparak, göz altı şişliklerini dağıtabilirsiniz. Öncelikle buzdolabından aldığınız soğuk yumurtanın beyazını ayırın ve çırpın. Temiz parmaklarınızla gözlerinize kaçırmadan, göz altlarınıza sürün. 10-15 dakika bekletip durulayın.
  • KAHVE: Önce bir patatesi rendeleyin. İçine bir tatlı kaşığı badem yağı ve bir tatlı kaşığı çekilmiş kahve ekleyin. Karışımı beze koyup göz altınıza sürün. 10 dakika bekletip yıkayın.

Kaynak: https://www.drhakanozkahya.com/goz-sagligi/goz-muayenesi/

hakkında Gizem Sürer

Check Also

fethiye kelebekler vadisi, fethiye kelebekler vadisi kamp alanı, fethiye kamp,

Ülkemizde 16 Eşsiz Kamp Yeri

Ülkemizde 16 Eşsiz Kamp Yeri Türkiye, tüm güzelliklerinden faydalanabileceğimiz bir coğrafyaya sahip. Havası, denizi, güneşi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans