Home / Genel / Eşcinsel Çocuklara Ailelerin Tutumu Nasıl Olmalı

Eşcinsel Çocuklara Ailelerin Tutumu Nasıl Olmalı

Eşcinsellik erken yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Kişinin kendini olduğu gibi kabul etmesi, sevmesi ve ailesinin de aynı şekilde davranması önemlidir. Bu yazıda, çocuğunuzun size eşcinsel olduğunu söylemesi gibi bir duruda ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Eşcinsellik aynı cinsten iki insan arasında oluşan cinsel çekim olarak tanımlanır. 1970’li yıllardan beri zihinsel bozukluk olarak varsayılmamaktadır.

Böyle bir durumda vereceğiniz ilk tepkiyi kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Ancak en kötüsü, ailevi değerlerinizle nasıl uzlaştıracağınızı bilemeden bu yeni bilgiyi kabullenmeye çalışmaktır.

Sonuç olarak çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu anlamak için elinizden geleni yapmanız çok ama çok önemlidir. Böyle yaparsanız durumun, özellikle de çocuğunuz için, daha az travmatik olmasını sağlayabilirsiniz.  Uzmanların ve psikologların önerilerine dayanarak, oğlunuzun veya kızınızın eşcinsel olduğunu öğrendiğinizde, durumu doğru bir şekilde yönetmeniz için size yardımcı olabilecek bir tavsiye listesi hazırladık.

Eşcinsellik , tepki, eşcinsel , Cinsel yönelim,

Oğlunuz veya kızınız eşcinsel ise nasıl tepki vermelisiniz?

1. Öfkelenmeyin

Bunun çocuğunuzun verdiği bir “karar” olmadığının farkına varmalısınız. Onlar böyleler, bu kadar basit.

Cinsel yönelimleri nedeniyle sizin bir ebeveyn olarak onunla kurduğunuz ilişkinin değişmesi gerekmiyor. Pek çok ebeveyn, eşcinsel arkadaşlara sahip olmalarına rağmen, ön yargılı davranıyor.

2. Bilgilenin

Aynı durumu yaşayan ebeveynlerin tavsiyelerine başvurun. Bu, onların durumu nasıl kabullendiklerini, oğullarıyla veya kızlarıyla kurdukları iyi ilişkiyi sürdürmek için neler yaptıklarını anlamanıza yardımcı olacak. Eşcinsellik konusunda bilgisiz olmak yanlış anlamalara ve kafa karışıklığına yol açabilir.

Durumu kendi başınıza idare edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, profesyonel yardım alın. Bir uzman stres seviyenizi düşürmeniz için size bazı teknikler gösterebilir. Durumu kabullenmenizi sağlamak için size yardımcı olabilir.

3. Duygusal açıdan destek olun

Eşcinsel olduklarını itiraf etmek çocuklarınız için oldukça stresli bir deneyim olabilir. Sonuçta önemli olan sizin onları koşulsuz şartsız desteklemenizdir. Büyük ihtimalle uzun bir süredir bu durumu herkesten gizliyorlardı.

İleleri yüzünden böyle bir korku yaşamalarına ve kendilerini baskı altında hissetmelerine izin vermeyin. Bu konunun aileye dahil olmayan insanlar tarafından ön yargıyla karşılanması yeterince kötüdür.

4. Suçlamaya çalışmayın

Şunu bir kez daha tekrarlamamıza izin verin, eşcinsellik bir hastalık değildir. Ne bulaşıcıdır ne de harici faktörler nedeniyle ortaya çıkar.

Kızınız veya oğlunuz eşcinsel ise, bu durumun farkına varın, kabullenin,saygı duyun ve onları sevin. Bu elbette zor bir durum ancak aceleci davranmanıza gerek yok. Sakinleşin. Kızınız ve oğlunuz için duyduğunuz sevgi, zamanla, aklınızdaki ön yargıların ötesine geçecektir.

5. Başka insanların söylediklerini unutun

Sizin ailenizin bir parçası olsalar bile başka insanların ne düşüneceği veya ne söyleyeceği sizi endişelendirmemeli.

Çocuğunuzun eşcinsel olması sizi utandırmamalı veya sosyal baskı altında hissetmenize neden olmamalı. Bugün çeşit çeşit insanların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Eşcinselliğin utanılması gereken bir şey olduğu algısı günden güne yok oluyor.

Ailenizin diğer üyeleri veya arkadaşlarınızın bu duruma doğru tepki veremezlerse onlara biraz zaman tanıyın. Herkes olan biteni istediği şekilde ve hızda kavrama hakkına sahiptir.

Kaynak: https://site-backlink.com/gsYtM

hakkında Gizem Sürer

Check Also

fethiye kelebekler vadisi, fethiye kelebekler vadisi kamp alanı, fethiye kamp,

Ülkemizde 16 Eşsiz Kamp Yeri

Ülkemizde 16 Eşsiz Kamp Yeri Türkiye, tüm güzelliklerinden faydalanabileceğimiz bir coğrafyaya sahip. Havası, denizi, güneşi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans