Home / Genel / Çocuğunuz Gece Öksürüyor Mu? İşte Sebebi Ve Tedavisi

Çocuğunuz Gece Öksürüyor Mu? İşte Sebebi Ve Tedavisi

Çocuklarda gece öksürüğü çok yaygındır. Çocuk gün boyunca öksürmeyebilir ancak gece olduğunda ısrarcı bir öksürük onu etkisi altına alır, uyumasına engel olur ve hatta kusmasına bile neden olabilir. Bu kesinlikle ebeveynleri alarma geçiren bir sorundur.

Çocuğunuz uyku ve nefes alma konusunda sıkıntı çekiyorsa bir çocuk doktoruna danışmalısınız. Ayrıca sigara dumanı ve kimyasal temizlik maddesi gibi tahriş edici maddelerin ortamda olmaması da önemlidir.

Solunum yolu enfeksiyonu geçmişi olmayan, okul çağındaki sağlıklı bir çocuk günde en fazla 34 kez öksürür. Genelde tıbbi tedavi gerekmese de öksürük, ebeveynlerin çocuklarını bir çocuk doktoruna götürme nedenlerinin başında gelir.

Öksürük , Çocuk , Çocuklarda gece öksürüğü,

Neden öksürürüz?

Öksürük reseptörleri hava yolları boyunca gırtlaktan bronşlara kadar uzanan kısımda yer alırlar. Aşağıdaki faktörlerin varlığı onları uyarır:

  • Rinit, rino-faranjit, larenjit ve soğuk algınlığı dahil üst solunum yolu enfeksiyonları.
  • Aşırı bronşiyal duyarlılık.
  • Astım ve alerjiler
  • Gastroözofageal reflü hastalığı

Gün boyunca pek çok çocuk zaman zaman öksürür ancak yatağa gittiğinde bir türlü öksürükleri durmaz. Bunun nedeni çocuğun gün boyunca ayakta durması ve hareket etmesi nedeniyle balgamının da hareket halinde olmasıdır.

Ancak uzandıklarında balgam artık gündüz olduğu kadar hareket etmediği için hava yolları daha çok tıkanır.  Tıkanma ve duruş balgamın ve hava yollarının kurumasına yol açar. Bu nedenle öksürükleri bitmek bilmez.

Çocuklarda gece öksürüğü nasıl iyileştirilir?

Çocuklarda gece öksürüğü uzun süre görüldüğünde çok stres verici olabilir. Çünkü bu durum daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Uykuyu, çocuğun günlük aktivitelerini, ebeveynlerinin ve kendisinin hayat kalitesini olumsuz bir biçimde etkiler.

Ortamı nemlendirin

Çocuğun odasının nemlendirilmesi gerekir. Odadaki havayı nemlendiren cihazlar çok faydalı olabilir ancak iyice temizlenmiş olmalıdırlar. Isıtıcı cihazınız varsa sıcaklığının çok yüksek olmadığından emin olun ve havayı nemlendirmek için radyatörün üzerine bir su kabı koyun.

Balgamı inceltmek için gerekli yolları deneyin

Balgamı inceltmek ve böylece daha kolay çıkmasını sağlamak için çocuğunuzun yeterince su içiyor olması önemlidir. Bu konuda dikkatli olmayı unutmayın. Ayrıca çocuğunuza Hindistan cevizi suyu veya farklı meyve suyu kombinasyonları da içirebilirsiniz.

Yarı oturur pozisyonda uyumasını sağlayın

Yatay uyku pozisyonu çocuklarda gece öksürüğünü kötüleştirdiği için hafif oturur bir pozisyonda uyumalarını sağlamaya çalışabilirsiniz. Yatağın başını biraz kaldırın veya başlarının ve sırtlarının altına birkaç tane yastık ekleyin.

Boğaz kuruluğunu rahatlatmaya çalışın

Balın boğaz kuruluğunu yatıştırdığı kanıtlanmıştır. Çocuğunuza yatmadan önce veya öksürmeye başladığında bir çay kaşığı bal verebilirsiniz. İsterseniz balı ılık sütün içine koyarak seyreltebilirsiniz.

Gece öksürüğü için bir başka ev yapımı çözüm de beyaz veya kırmızı soğanı doğramak ve üzerine biraz bal dökmektir. Birkaç dakika içinde bal seyrelecektir. Çocuğunuza her gün bu “şuruptan” içirebilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/JA5Qk

hakkında Gizem Sürer

Check Also

hıckırık

Hıçkırık Deyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir

Hıçkırık Diyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir Hıçkırık, ansızın başlıyor ve çoğu zaman ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans