Home / Genel / Çiğnediğiniz Sakızı Yutuyor Musunuz?

Çiğnediğiniz Sakızı Yutuyor Musunuz?

Kimi zaman üşendiğimizden kimi zaman da yakın çöp bulamamaktan herhalde hepimiz mutlaka 1 kere de olsa sakız yutmuşuzdur.

Sindirim sistemi çok kuvvetlidir. Sert bir biftek nasıl sindirilebiliyorsa sakız da sindirilebilir. Mide hareketleri, asitler ve enzimlersakızın sindirilmesini sağlar. Ancak tek fark sakızda bulunan bazı kimyasalların tamamen çözünmemesi sebebiyle pek çok besinin emiliminin gerçekleştiği ince bağırsakta emilemez. Sakızın ince bağırsağa ulaşmış hali burada emilmeden aynı şekilde kalır.

Sakızın yan etkileri, sakız, sakız yutmak, sakız ile boğulma,

Sakız bağırsaklara yapışmaz veya yuttuğunuz bütün sakızlar burada birleşerek dev bir sakız topuna dönüşmez. Tamamen çözünmese bile dışkıya karışır ve bağırsak boyunca ilerler. Tek sorun sakızın çok büyük olmasında yaşanabilir ve sakız bu durumda mide ağzından geçip mideye giremez.

Sakız Yutmak Zararlı Mıdır?

Bazen isteyerek bazen de yanlışlıkla sakız yutmak yediğimiz yemekler gibi kolayca vücudumuzda sindirilemez. Normalde vücudumuz besinleri yapı taşlarına ayırır fakat sakız için bu durum geçerli değildir. Bütil olarak adlandırılan ve sakıza kıvam veren kauçuk tabanı teker ve basketbol topu yapımında da kullanılır. Eğer sakızı yutarsanız içeriğindeki kauçuk tabanı sindirim kanalı boyunca bir top halinde midenize gelir. Mide öz suyu isekauçuk üzerinde herhangi bir etki göstermez.

Kısa zaman içinde büyük miktarda sakız yutmak ise, sindirim sisteminin bloke olmasına yol açabilir. Ancak; bu çok nadir bir durumdur. Küçük çocuklar ve bebekler ise, sakız ile boğulma riski altındadır. Küçük çocuklar sakızın sadece çiğnenmek için olduğunu ve sonra yutulmaması gerektiğini anlayamazlar. Bu nedenle boğulma riski daha fazladır.

Sakızın yan etkileri de olabilir. İshal, gaz yapma ve şişkinlik; yetişkin ve çocuklarda bazı durumlarda ortaya çıkabilen, sakızın yan etkileri olarak kabul edilmektedir. Şekersiz sakızlar ise tatlandırıcı içerdiğinden daha çok yan etkileri bulunur. Ayrıca büyük miktarlarda sakız yutmak kabızlığa yol açabilir.

Sakız Yutmanın Başlıca Zararları Nelerdir?

Sakızın yan etkileri, sakız, sakız yutmak, sakız ile boğulma,

Bilerek ya da istemeden yutulan sakızın zararlarından önce sakızın içeriğine bakmak gerekmektedir. Sakızın genel temel maddesi mısır şurubu, gıda boyaları, tatlandırıcılar, aromalar, yumuşatıcılar ve sakız bazı yani sakız reçinesi içerdiğidir.

Sakız içinde bulunan reçine dışındaki maddeler insan vücudu tarafından çok kolay bir şekilde sindirilmektedir. Yani bilerek ya da yanlışlıkla yutulan sakızın reçinesi dışında bulunan diğer maddeler sakızı yutan kişinin vücudu tarafından kolay bir şekilde sindirilmektedir. Ancak sakız reçinesi diğer yiyecekler ile birlikte bağırsakta ilerler ve dışkı yolu ile vücuttan atılır.

Burada oluşabilecek olan sorun sakız reçinesinin yemek borusundan mideye, mideden de bağırsaklara ilerlemesi ve atılması normalden çok daha uzun sürmektedir. Bu süre yaklaşık olarak  ya da  gündür. Ancak kesinlikle söylenenlerde olduğu gibi 7 yıl değildir. Eğer bilerek ya da yanlışlıkla sakız yutulmuşsa bu sağlık açısından çok zararlı değildir. Kısa bir zamanda büyük miktarda yutulan sakız sindirim sisteminin bloke olmasına neden olmaktadır.

Ancak yaşanabilecek olan bu durum oldukça nadir görülen bir durumdur. Yaş olarak küçük olan çocuklar ve bebekler ise risk altındadır.

Kaynak: https://site-backlink.com/5y94J

hakkında Gizem Sürer

Check Also

hıckırık

Hıçkırık Deyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir

Hıçkırık Diyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir Hıçkırık, ansızın başlıyor ve çoğu zaman ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans