Home / Anne & Bebek / Bebeğinizi Pişiğe Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bebeğinizi Pişiğe Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bebeğinizi Pişiğe Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bebeğiniz narin bir çiçek gibidir. Sürekli ve titiz bir bakım ister. Eminiz ki siz anneler tatlı yorgunluğunuza rağmen bebeğinizin tüm ihtiyaçlarıyla en ince ayrıntısına kadar ilgileniyorsunuz. Bu yoğun ilgiye rağmen yine de bebeğiniz kimi zaman istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor.

Bebeğiniz narin bir çiçek gibidir. Sürekli ve titiz bir bakım ister. Eminiz ki siz anneler tatlı yorgunluğunuza rağmen bebeğinizin tüm ihtiyaçlarıyla en ince ayrıntısına kadar ilgileniyorsunuz. Bu yoğun ilgiye rağmen yine de bebeğiniz kimi zaman istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor. Bunların başında ise pişik geliyor. Peki, bebeğinizin narin tenini pişik tehlikesinden nasıl koruyabilirsiniz?

Bebek bakımının en önemli başlığı ‘temizlik’ ve ‘hijyen’dir. Bebeğinizin, bezin sardığı bölgesinin temiz olması ve kuru kalması bebeklerde pişik sorununu önlemenin birinci şartıdır. Bunu sağlamak için de bebeğinizin altını mümkün olduğunca açık tutmalı ve havalandırmalısınız. Bebeğinizin bezini değiştirme sıklığınız pişik olma ihtimaliyle ters orantılıdır. Ayrıca, bebeğinize bez bağlarken belini sıkmadan bezin hava alabilmesini sağlarsanız yine bebeğinizi pişikten korumuş olursunuz.

Bebeğinizin altını nasıl temizliğiniz de önemlidir. Bebeğinizin altı, ılık suya batırılmış pamukla temizlenmeli, ardından aynı bölge yumuşak bir havlu yardımıyla iyice kurutulmalıdır. Özellikle, kimyasal madde içeren temizlik malzemeleri kullanmaktan kaçınmanızı öneriyoruz.

bebeklerde pişik, bebeklerde pişiği önlemek, bebekler neden pişik olur, bebeklerde pişiğe ne iyi gelir
Bebeğiniz narin bir çiçek gibidir. Sürekli ve titiz bir bakım ister. Eminiz ki siz anneler tatlı yorgunluğunuza rağmen bebeğinizin tüm ihtiyaçlarıyla en ince ayrıntısına kadar ilgileniyorsunuz. Bu yoğun ilgiye rağmen yine de bebeğiniz kimi zaman istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor.

BEBEKLERDE PİŞİK OLUŞMASININ NEDENLERİ

Diğer önemli bir husus, bebeğiniz için en uygun bezi seçmektir. Bebeğinizin fizyolojik yapısına uygun bez, hem onun rahat etmesini sağlayacak hem de pişik olmasının önüne geçecektir. Küçük bezler bebeğinizin beli ve bacaklarını sıkacak, hava dolaşımı sağlanamaması bebeğinizde rahatsızlığa sebep olacaktır. Büyük bezler ise sızdırma yapacaktır. Bu sızıntı bebeğinizin genital bölgesinin tahriş olmasıyla sonuçlanabilir.

Bebeğin pişik olma ihtimalini düşürmek için annelerin de beslenmelerine dikkat etmeleri önemlidir. Emziren annelerin vücutlarına giren tüm antibiyotik ve ilaçlar anne sütü yoluyla bebeği de etkilemektedirler. Bu bakımdan, annelerin sağlıklı ve doğal beslenmeleri bebekleri bire bir etkilemekte ve pişik oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynayabilmektedir.

Tüm dikkat ve çabanıza rağmen bebeğiniz yine de pişik olabilir. Böyle durumlarda pişik kremi kurtarıcınız olacaktır. Çinko oksit ya da bitkisel içerikli bu tür kremler hızlı bir biçimde bebeğinizin pişiklerinin iyileşmesini sağlar. Ayrıca, anestezik özelliği sayesinde bebeğinizin pişikten ötürü duyduğu acı hissini de azaltır. Bu sebeple, elinizin altında her zaman bir pişik kremi bulundurmanız oldukça fayda sağlayacaktır. Ancak, unutmayın ki tüm bu yardımcı yöntemlere rağmen pişik de dahil bir çok soruna karşı bebeğinizi koruyacak en etkili ve sağlıklı yol, siz annelerin bebeğinize gösterdiğiniz titiz ve sevgi dolu yaklaşım olacaktır.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2015/03/11/pisik-nasil-gecer

hakkında Editör

Check Also

Yaz Döneminde Çocuklarda Uykusuzluk ve Obezite Riskine dikkat!

Yaz Döneminde Çocuklarda Uykusuzluk ve Obezite Riskine Dikkat! Çocukların fiziksel ve psikolojik sağlığını korumak için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans