Home / Genel / Aşırı Empati Sendromu Nedir? Zararları Nelerdir?

Aşırı Empati Sendromu Nedir? Zararları Nelerdir?

Aşırı empati sendromu, psikolojik bir hastalıktır.

Bu hastalık psikolojide ‘’başkası bu konuda ne der’’ ve ‘’başkası bu konuda ne düşünür’’ düşüncesiyle kişinin hayatında kişisel olarak yapacağı seçimleri başkalarının fikrine göre yaşamasına neden olan bir durumdur.

Halk dilinde ise ‘’elalem ne der’’ olarak ifade edilir. Bu durum aslında psikolojik bir rahatsızlıktır. Aşırı empati sendromu yaşayan kişiler, her adımında ve her seçiminde başkalarının etkileşiminde kalırlar. Bu kişilerde bencillik yoktur. Bu sendromu yaşayan kişiler bencillik nedir bilmemektedirler. Aşırı empati sendromu yaşayan kişiler, kendi kişiliğini yok sayarak, kendi kişiliğini yok ederek başkaları için yaşamaktadırlar.

psikoloji, hastalık , empati , Aşırı empati sendromu,

Aşırı Empati Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Aşırı empati sendromu birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler genellikle kendi kişiliklerini yok sayarak yaşamaktadırlar. Bu durumun birbirinden farklı nedenleri bulunmaktadır.

Genellikle bazı kişilerde yaşanan aşırı empati sendromu kişiliğinin tam olarak gelişmemesi nedeniyle meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise çevresel faktörler sebep olmaktadır. Çevresel faktörler kişinin çevresinin düşünceleri ve mahalle baskısı nedeniyle meydana gelmektedir.

Aşırı Empati Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Aşırı empati sendromu yaşayan kişiler genellikle kendi düşüncelerini geri plana atarlar. Çevresinde bulunan kişileri dikkate alarak hareket ederler. Bu durum kişinin hayatını yaşamasını engeller. Kendi düşüncelerini, isteklerini ve arzularını yerine getirmesini engelleyerek kişiliğinin yok olmasına neden olmaktadır.

İnsanlar bu şekilde bir hayat yaşamamalıdır. Her bireyin kendi düşünce ve kendi özellikleri bulunmaktadır. İnsanlar kendi kişilik ve karakter yapısına göre hayatını sürdürmektedir. Başkaları ne der, başkaları ne düşünür diye düşünerek yaşayan insanlar doğru bir hayat yaşamaz. Bu nedenle kişilerin uzman kişiden yardım alarak bu sendromu atlatması gerekir. İlk olarak bu konuda uzman doktor seçilerek kişinin sorunu konuşulmalıdır. Bu sendromun nedenleri araştırılmalıdır.

Rahatsızlığın nedenlerine göre tedaviye başlanmalıdır. Uzman kişi sayesinde aşırı empati sendromu yaşayan kişiler bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

Kaynak: https://site-backlink.com/YpymD

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem Çoğumuz çocukluğumuzdan bu yana “karınca berekettir“ sözünü duymuşuzdur. Ancak, 2-4 mm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans