Home / Genel / Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Arkadaş baskısı çocukların özgüvenini ve kararlarını etkileyebilir. Desteğinizi göstermeniz ve çocuklarınızın özgürlüklerini kaybetmemelerine yardımcı olmanız önemlidir.

Arkadaş baskısı, çocukları ve ergenleri yaşamlarında etkileyen bir gerçektir. Hayatlarının ne giydikleri ve diğer insanlarla nasıl başa çıktıkları ya da bunlardan kaçındıkları gibi çeşitli yönlerini etkiler. Arkadaş baskısı çocukların alkol ve uyuşturucu kullanmak, cinsel ilişkiye girmek ve benzeri davranışlar göstermelerine neden olabilir. Bu, birçok ebeveynin günümüzde endişelendiği konulardan biridir.

ergen, Çocuk, Arkadaş baskısı, arkadaş, baskı,

Arkadaş Baskısı Nedir?

Her yerde arkadaş baskısını görebilirsiniz. Okullarda ve hatta üniversitelerde çok daha yaygındır. Bu yerlerde çocuklar ve gençler, aynı yaşta ortak ilgileri olan insanlardan oluşan küçük sosyal gruplara ayrılır. Bu gruplar kendi başlarına sorun değillerdir, ancak diğer grupları çok fazla etkileyebilirler.

Bu farklı sosyal gruplarda, genellikle bir veya birkaç lider vardır. Normalde, çoğu durumda başkalarının “popüler” kabul ettiği çocuklar lider konumuna yükselir. Bu tür bir sosyal gruba girebilmek için normalde çeşitli gereksinimlerden geçmeniz gerekir. Ayrıca, aynı zevklere sahip olmanız, benzer kıyafetler giymeniz, benzer düşünmeniz ve hatta aynı şekilde konuşmanız gerekir.

Arkadaş Baskısı Gören Çocuklarınıza Neden Yardım Etmeliyiz?

Bir baba ya da anne olarak, ergenliğin çok zor bir zaman olduğunu unutmamalısınız. Bu zamanda, çocuklarınız kim olduklarını, sorumluluklarını, yeteneklerini ve dünyadaki yerlerini keşfederler. Onları dinlemek, onları anlamak ve onlara yardım etmek, çocuklarınızla aranızda güven oluşturmanın harika bir yoludur.

Onlara Sosyal Olmayı Öğretin

Sosyalleşme hayat boyu devam eden bir süreçtir. Çocukların ilk kez etraflarındaki şeylere ilgi duymalarıyla başlar. Aslında, çoğu çocuk arkadaş edinmede sorun yaşamaz. Ancak bazılarının arkadaş edinme konusunda sıkıntıları olur, çünkü sosyal becerileri iyi değildir. İyi haber şu ki, çocuklar ailelerinin yardımı ile arkadaşlık kurmayı öğrenebilirler.

Çocuğunuzu Yetenekleri Konusunda Teşvik Edin

Çocukların kısa, orta ve uzun vadede hayalleri ve hedefleri vardır. Birçok çocuk, yaşlandıklarında spor yıldızı, avukat ya da herhangi bir meslek sahibi olmak istediklerini söyleyebilir. Küçük olsalar bile onları destekleyin. Çocuğunuz cerrah olmak istiyorsa, ona hastanecilik oynaması için doktor seti alın. Eğer biraz daha büyükse, onu ilk yardım kursuna yazdırabilirsiniz.

Çocuğunuzun Arkadaşlarıyla Tanışın

Çocuklarınıza küçükken arkadaş edinmeleri konusunda yardımcı olmak size düşer. Çoğu zaman, sizin arkadaşlarınızın çocuklarıyla arkadaş olur. Ancak, çocuklarınız okulda evde olduğundan daha fazla zaman geçirmeye başladıklarında arkadaşlarının kim olacağına onlar karar verecekler.

Kaynak: https://site-backlink.com/YMzZi

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Göz Sağlığınızdan Olmaması İçin Makyaj Yaparken Dikkat Edin

Göz Sağlığınızdan Olmaması İçin Makyaj Yaparken Dikkat Edin Kadınların güzel görünmek ve kendilerini iyi hissetmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans