Home / Genel / 20 lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı ve Kanama…

20 lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı ve Kanama…

Adında anlaşılabileceği gibi 20’lik dişler 20 yaşından sonra her an dişetini yararak ya da konumuna göre diğer dişleri sıkıştırarak çıkan dişlerdir.

Ağzın en sonunda ve çene kemiğine yakın oluşması sebebiyle aslında hiçbir işe yaramaz. Çiğneme görevinde rolü yoktur. İşlevsizliği yüzünden tüm diş hekimleri çekilmesini ister. Fırçalanma açısından; diş fırçasının zor ulaşması ve sağını solunu iyice temizlenmemesinden yüzünden de çıktıktan sonra çok çabuk çürür. Bazı insanlarda ise hiç çıkmadığı gözlemlenir. Diş eti altında oluşmadığı 20 lik dişlere hiçbir zaman sahip olmayacak kişiler ise çok şanslıdır.

20 lik diş, 20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer,

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Çok kuvvetli ağrı kesme özelliği olan zencefilin tadı herkes tarafından sevilmese de yarısı çıkmış yarısı çıkmaya çalışan 20’lik dişlerin verdiği ızdırabı dindirir. Çay kaşığının ucuyla aldığınız toz zencefilin üzerine birkaç damla ılık su damlatılır. Koyu bir kıvam almasını sağlayın. Bir pamuk yardımıyla uygulanır. Özellikle dişin üzerine konulması tavsiye edilir. Çünkü tahriş etme yan etkisi bulunan zencefilin diş etini yakmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 •  Antibakteriyel özelliği ve içinde bulunan mentol bakımından diş macunlarında da kullanılan nane aynı zamanda iyi bir ağrı kesicidir. Evinizde bulunan nane yaprağını havanda döverek ezilmesinden dolayı içinden kolayca çıkan mentolden yararlanarak veya ağrıyan bölgede çiğneme yoluyla ağrıdan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında nane yağınız var ise yine bir pamuk yardımıyla diş etinize bastırarak ve burada tutarak rahatlayabilirsiniz.
 • Zerdeçal da diş ağrılarını hafifletme ve iltihap gidermesiyle tanınır. Zencefilde olduğu gibi 1 çay kaşığı zerdeçalı su ile macun kıvamına getirerek ve dişetine masaj yaparak ağrıyı durdurabilirsiniz.
 •  Çok acı olmasıyla tanınan cayenne biberi ise ağrının iletimini yavaşlatarak sizi rahatlatır. Sıcak suyun içine koyacağınız bir tutam biberi iyice karıştırın. Pamuk yardımıyla diş etinize kompres yaprak uygulayın.
 • 1 fincan kaynayan suyun içerisine 2 çay kaşığı adaçayı koyarak demlenmesini sağlayın. Yaklaşık 15 dakika süren işlemin ardından, ılık hale gelen karışımı gargara yaparak kullanın.
 • Sirke ve defneyaprağını bir cezvede 10 dakika kaynatarak birbirine karışmasını sağlayın. Soğuduktan sonra gargara yaparak ağrınızı geçirin.
 • Ağrınız çok şiddetlenirse 2 bardak sirkeye 1 bardak damacana su ekleyin. Üzerine 1 çay kaşığı tuzu koyarak karıştırın. İçinde tuz çözündükten sonra gargara yapıp ve ağzın içinde kısa süre tuttuktan sonra tükürebilirsiniz.
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ile 1 çay bardağı sirkeyi cezvede kaynatın. Soğuduktan sonra ağrıyan yerin üzerinde tutun.
 • Bu tarifleri yaparken aynı zamandan dışarıdan buz kompresi yaparak bilgede kan dolaşımını hızlandırır ve ağrı iletimini yavaşlatırsınız. Ayrıca içeceğiniz 1 bardak papatya çayı ise sizi rahatlatarak biraz uyumanıza yardımcı olur.
 • Diş etine süreceğiniz anason ya da anason yağı da bölgeyi rahatlatma özelliğine sahiptir. Aynı karanfilde olduğu gibi kısa sürede ağrıyı dindirir. İçinde anason bulunan rakıyı biraz sulandırarak ağrıyan yere sürmeniz de aynı işlevi görecektir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

Diş çekimi sonrası oluşan kanamalar normaldir.

20 yaş diş derinde olduğu için bu dişte kanama daha fazla olabilmektedir. Telaşlanmanıza gerek yok doktorunuzun verdiği tamponu en az 1 saat kanama olan yerde tutmalısınız. Yedek olarak yanınızda bir tampon daha bulundurmakta fayda vardır.

 • 20 lik diş çekiminden sonra oluşan çukurluğu dilinizle yada elinizle sakın kurcalamayın. Ağız bölgesine daha hızlı kan pompaladığından 1-2 güne kadar kabuk bağlayacaktır.
 • Kanamanın 4-6 saat arası sürmesi normaldir.
 • Kanama ile beraber ağrı yada sızı varsa buz uygulayabilirsiniz.
 • Diş çekiminden sonra mutlaka dinlenmelisiniz.
 • Aşırı sıcak yada soğuk içecekler yada yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Eğer kanama geçmedi ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynak: https://site-backlink.com/YmK6a

hakkında Gizem Sürer

Check Also

hıckırık

Hıçkırık Deyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir

Hıçkırık Diyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir Hıçkırık, ansızın başlıyor ve çoğu zaman ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uzmanı Mustafa MUTLU | Tasarım İzmir Kent Ajans