Home / Genel / Zerdeçalın Kanıtlanmış Faydaları

Zerdeçalın Kanıtlanmış Faydaları

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal şaşırtıcı sağlık yararları arasında iltihabı azaltma, yaraları iyileştirme, cilt sağlığını iyileştirme , bilişsel yetenekleri koruma ve adet zorluklarını hafifletme yeteneği bulunmaktadır. Zerdeçal ayrıca depresyonu ortadan kaldırmaya , ağrıyı hafifletmeye, yaşlanmayı yavaşlatmaya, sindirim sistemini korumaya ve kanseri önlemeye yardımcı olur .

Zencefil ailesinin diğer üyeleri ile yakından ilişkili olan zerdeçal Hindistan’a özgü çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin kendisi, faydalı toz formun elde edilmesinden önce kurutulan bitkinin rizomundan türetilir.  Zerdeçal biraz hardal gibi kokar, ancak çeşitli yemekleri tamamlayan sıcak, neredeyse biber benzeri bir acılığa sahiptir.

Zerdeçal, zerdeçalın faydaları, zerdeçal nedir, zerdeçal nasıl kullanılır

Cilt bakımı

  • Zerdeçal cildinizi birçok yönden sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.
  • Sivilce yapan bakterilerin büyümesini engelleyerek ve yağ bezlerinin yağ salgısını azaltarak sivilceleri uzak tutar.
  • Zerdeçal sürekli kullanımı cildinizi kusursuz ve parlak yapan akne izleri temizler .
  • Antiseptik ve antienflamatuar özellikleri kesikli iyileşmeyi hızlandırır ve cilt tahrişini yatıştırır.
  • Zerdeçalda bulunan kurkumin, serbest radikallerin büyümesini engelleyerek kırışıklıklar ve pigmentasyon gibi yaşlanma belirtileri ile mücadele eden bir antioksidandır.

Kilo Kaybı

Zerdeçal, altın baharat metabolizma hızını artırmaya yardımcı olur ve vücudunuzun önemli miktarda kalori yakmasını sağlar ve kilo kaybına neden olur .  Diyet kaynaklı kilo kaybı çabaları söz konusu olduğunda, önemli katkı sağlayan karaciğer. Ayrıca kurkumin ile zerdeçal, LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürdüğü için ideal bir kilo kaybı takviyesi olabilir .

Beyin İşlevini Geliştirir

Geleneksel tıpta, bilişsel yeteneklerin arttırılması, konsantrasyonun arttırılması ve hafıza tutulmasının arttırılması genellikle güvenildi . Bu geleneksel inançların çoğu gelmiş sonaaraştırma meşrulaştırılıyor ediliyor yukarı ve zerdeçal hala beyin güçlendirici bitki olarak kabul edilir.

Adet Sorunlarını Giderir

Şiddetli adet rahatsızlığı, kramp, şişkinlik, aşırı kanama veya ruh hali değişimlerinden muzdaripseniz, zerdeçal tam da aradığınız şey olabilir. Bitkinin doğal bileşiklerinin anti-enflamatuar ve yatıştırıcı doğası, menstrüasyon semptomlarının çoğunu hafifletebilir .

Alzheimer’ı Önler

Zerdeçal, güçlü bir antioksidan bitki olarak nöral aktiviteyi uyarabilir ve genellikle Alzheimer ve demans şeklinde oluşan bilişsel bozulmaları önleyebilir .  Nöroloji Anabilim Dalı, Plummer Street, Sepulveda, CA’dan Srikant Mishra tarafından yapılan bir araştırmaya göre kurkumin, Alzheimer’ın ilerlemesinin önemli bir göstergesi olan amiloid plağı temizlemede oldukça etkilidir.

Bağırsak Bağırsak Hastalığı (IBD) ile Tedavi Ediyor

Zerdeçal takviyesi, inflamatuar barsak hastalığından (IBD) ve Crohn hastalığı gibi daha ciddi rahatsızlıklardan muzdarip hastalar için sıklıkla önerilmektedir. İçinde bulunan diyet lifi içeriği hala önemlidir ve sindirim süreçlerinizi yumuşatmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: https://site-backlink.com/FS20w

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir