Home / Genel / Cilt Bakımı / Yüzünüzdeki yara izleri bakın nasıl gideriliyor?

Yüzünüzdeki yara izleri bakın nasıl gideriliyor?

Yara izi, hele de yüz gibi görünür bir bölgede oluşacak bir yara izi tabii ki sizi endişelendirebilir. Bu tamamen doğaldır.

Yüz bölgesi estetik operasyonlarında oluşacak olan yara izlerinin hangi bölgelerde olduğuna ve nasıl iyileştiklerine dair Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı , tüm bilinmeyenleri bizler için paylaştı.

estetik,estetik yöntemleri
Yüz bölgesi estetik yönetemleri

ÖNCE GÖZLER

Önce gözlerden başlamak gerekir. Üst göz kapağı estetiğinde yara izi üst göz kapağının kıvrımında yerleştirilir. Bu sayede gözünüz açıkken bu iz göz kapağının katlantısına oturur ve gözükmez. Ancak gözünüzü kapattığınız zaman karşınızdaki kişiye iz görünür hale gelir (gözünüz kapalıyken siz zaten kendi izinizi göremezsiniz).

Alt göz kapağı estetiği için kullanılan iz alt kapaktaki kirpiklerin hemen altındadır. Normalde bu iz kirpiklerin gölgesinde kalsın ve kamufle olsun diye bu şekilde yerleştirilir. Her iki göz kapağı için de 3-4 aylık iyileşme döneminden sonra bu izler hasta için problem teşkil etmez ve unutulur gider.

ŞİMDİ KAŞ ASMA OPERASYONLARI REVAÇTA

Alın germe ameliyatı için eskiden bir kulaktan bir kulağa uzanan, ya da alında saçlı derinin başladığı bölge boyunca yapılan kesiler kullanılırdı. Şimdi daha ziyade sadece alın ve kaşların yan tarafını germe amaçlı (çünkü en çok yer çekimi etkisi buralarda belirgin) saçlı deri içinde 2-3 cm’lik kesilerle kaş asma türü ameliyatlar yapılıyor.

Eğer nadir hastada alına bir bütün olarak müdahale gerekiyorsa yine 1-2 cm’lik birkaç kesile yapılabilen endoskopik yöntemler var. Hatta bu bölgede botoks enjeksiyonları düzenli devam edildiği takdirde çok iyi sonuçlar veriyor. Ameliyat ihtiyacı eskisine göre çok azaldı.

YÜZ GERME OPERASYONU KONUSUNDA ORTAK BİR FİKİR YOK MU?

Yüz germe ameliyatları ise tam bir tartışma konusu. Tartışma sadece hastalar ve plastik cerrahlar arasında değil. Plastik cerrahların da kendi arasında sıkça tartıştığı bir konu. Klasik bir yüz germe ameliyatı şakak bölgesinde saçlı deriden başlar, kulağın önünden aşağı kulak memesi hizasına kadar gelir.

Buradan arkaya doğru döner ve kulak arkasından ense kısmına doğru yine saçlı derinin içine girerek sonlanır. Böyle bir kesi bize kaşları, kısmen göz altını, yanakları ve boynu tamamen germe imkanı sağlar. Bu kesi bazı plastik cerrahlar tarafından uzun bulunur ve daha kısa iz ile yüz germe ameliyatı yapılması tavsiye edilir.

KLASİK YÖNTEMİN ÜSTÜNLÜĞÜ TARTIŞILMAZ

Bana göre klasik yöntemin üstünlüğü tartışılmaz. Çünkü bu yöntem cerraha ameliyatı yapmak için en uygun açıyı ve görselliği verir. Diğer yöntemdeki kısa iz ile görüşünüz ne olursa olsun sınırlıdır. Eğer ameliyatın sonucu iyi olur ve izler uzun olmasına rağmen uygun şekilde dikilirse ameliyat sonrası dönemde hastalar bundan rahatsızlık duymaz. Sonuçta tüm yüz germe ameliyatında kulağın önünde kalan 4-5 cm’lik bir iz görünür bir alanda bırakılır.

Geri kalan tüm izler ya saç içinde (ki ancak kuaförünüz görebilir), ya da kulağın arka katlantısındadır. Kaldı ki izi kısaltmak için önerilen alternatif yöntemlerin de tamamında bu kulak önündeki iz mevcuttur. Yani en görünür alandaki bu izi ortadan kaldıramadıktan sonra görünmez alandan birkaç cm daha kısa iz bırakmak uğruna ameliyatın etkinliğinin azaltılması pek mantıklı sayılmaz.

BOYUN GERME İŞLEMİ

Son olarak boyunla ilgili de; klasik yüz germe yöntemi ile boyun bölgesi pek çok hastada tedavi edilebilir. Bazen çene altından 4-5 cm’lik ek bir kesiye ihtiyaç olur ki buradan da gıdık bölgesine müdahale yapılır. Sonuçta ehil ellerde bu iz de oldukça iyi iyileşir ve hastalara sorun yaratmaz.

kaynak:https://www.mynet.com/yuzunuzdeki-izlerden-korkmayin-yara-izleri-bakin-nasil-gideriliyor-1229803-mykadin

hakkında seda can

Check Also

yağ yakımı, korse, korse kullanımı, Bel inceltmek,

Korse Kullanmak Zararlı Mı?

Vücudumuz yaradılışı gereği birbirinden bağımsız hareket edebilen bölümlerin hep beraber koordineli bir şekilde hareket etmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir