Home / Güncel Haberler / Yumurtanın Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Günlük 1 yumurta protein ihtiyacının yüzde 12-14’ünü oluşturmaktadır ve bünyesinde amino asitler de bulundurmaktadır. Vitaminlere gelince;  A, D, E, B3, B12, folik asit ve kolin aittir. Ayrıca iyot, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından zengindir. Tavuk yumurtasının bünyesinde selenyum antioksidanı da vardır.İşte yumurtanın faydaları şunlardır;

yumurta , Yumurtanın faydaları , yumurta hakkında, sağlık, fayda

1. İyi Kolesterolü(HDL) Yükseltir

Yumurtanın faydaları arasında en çok tartışılan konulardan birisi yer alıyor. İyi kolesterolü yükselttiği belirlenen yumurta inme, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına karşı önleyici bir etki oluşturuyor.

2. Kilo Vermenizi Sağlar

Rochester Obezite Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada sabah kahvaltısında yenen yumurtanın tokluk hissi vermesinin yanında kalori miktarı az olduğundan insanların kilo vermesine yardımcı olur.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Rutin olarak her gün tüketilen yumurta vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Buna ilave olarak bağışıklık sisteminin hastalıklarlamücadelesine büyük katkı sağlayan A vitamini yumurtada yeterince vardır.

4. Katarakttan Korur

Az öncede belirttiğimiz gibi yumurtanın içerdiği besin değerleri de katarakt hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Buna ek olarak gözleri zararlı UV ışınlarına karşı korumada yardımcı olarak göz sağlığına yarar sağlamaktadır.

5. Kemikleri Güçlendirir

Yumurtanın bol miktarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı bakımından oldukça yarar sağlamaktadır. Sadece kalsiyum emilimi için önemli bir kaynak olması da değildir. Buna ek olarak D vitamini bakımından da oldukça zengindir.

6. Enerji Verir

Yumurtanın B12 vitamini açısından zengin olduğu bilinen bir gerçek olmak ile birlikte bu vitaminin insanın ruh sağlığı açısı dahil olmak üzere yarar sağladığı bilinmektedir.

7. Meme Kanserinden Korur

Son zamanlarda kadınlarda görülen en yaygın hastalık meme kanseridir. 2003 yılında Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bir bayanın genç yaşta rutin olarak yumurta yemesi meme kanserini önlemeye yardımcı olabilirliği ortaya çıkarıldı.

8. Beyni Zinde Tutar

Yumurtanın içerisinde kolin denenen bir madde bulunmaktadır ve bu madde hafızayı güçlendirmede çok etkin bir rol oynamaktadır.

9. Saç ve Tırnak Sağlığını Korur

Besin eksikliğinde vücudumuz anında tepki vermeye başlamaktadır ve bu durumdan en çabuk etkilenen bölgeler saçlar ve tırnaklarımızdır. Rutin olarak yumurta tüketimi içerdiği besinler sayesinde saçlara canlılık kazandırmaktadır. Yumurta, saç ve tırnak sağlığını korumada önemli rol üstlenen aminoasitler içermektedir. Bunun yanında içerisinde bulunan vitaminlerde ekstra olarak destek sağlamaktadır.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik

hakkında elif oğuz

Check Also

Limon, Limon suyu, limonun faydaları,

Limon Suyunun Faydası Var Mıdır?

Limon suyunu pek çok yemekte kullanıyoruz. Peki ya yararlarını biliyor muyuz? Okuduğunuzda şaşkına döneceğiniz limonun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir