Home / SPOR / Yoganın Olmazsa Olmazı OM Sesi 

Yoganın Olmazsa Olmazı OM Sesi 

Yoganın Olmazsa Olmazı OM Sesi 

Om (Ya da Aum) Hinduizm’in ana sembolüdür. Çoğu din ve inanışın temelinde yaratılışın sesle başladığına dair görüşler vardır. Hindu ve Budistler için Om ilk ses, yaratılışın ilk nefesi ve varoluşu devam ettiren tını olarak kabul edilir ve Tanrı, Yaratılış ve tüm yaratılmış olanın Birliğini işaret eder. Ses ve form olarak Om, sonsuz Brahmanı (esas gerçekliği) ve tüm evrenleri temsil etmektedir.

“Om” sesinin kutsal geometriye göre (kutsal geometri: doğada tekrar eden seslerin matematiksel kalıp içindeki dizilimi olarak kabul edilir.), duygusal iyileşme özelliği bulunan, evrendeki her şeyin içindeki titreşim frekansı ile aynı olduğu kabul edilir. Yani bu sesle insanlar evrendeki her şey ile birleşiyor, fiziksel olarak zihinlerini dinginleştiriyor.

om, aum, yoga, çakra, brahman, budizm
Om yada Aum Sesi

Om sesi, yoga sırasında, kimsenin dışarıda kalmasına izin vermeden, her bireyin katılımcı olmasını sağlayarak grubun bir arada hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca yoga yapan kişinin kendisini akışa kaptırmasını sağlar; kişi içine döner ve günlük hayatın sesini duymazdan gelmeye başlar. Om sesinin, özel titreşimi günümüzde, tıp otoriteleri tarafından bile tiroit bezi hastalarına, zayıflamak isteyenlere ve enerji düşüklüğünden şikâyet eden hastalara önerilmektedir.

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

hareketsizlik, egzersiz, Hareketsiz yaşam , sabit pozisyon,

Hareketsiz Yaşamın Tehlikeleri!

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan hareketsizlik, başta yüksek tansiyon olmak üzere, birçok kanser türüne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir