Home / Kişisel Gelişim / Yine mi Matematik?

Yine mi Matematik?

İlkokul Çağında Çocuklara Ne Yapılıyor da Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgisi ve Türkçe Derslerinden Soğutuyoruz?

Bu durumla ilgili uzun uzun makaleler yazılabilir elbet. Bilgisayar konusunda deha olan ama kimya, biyoloji, sosyal ve Türkçe netlerinin yetersiz olması nedeniyle Bilgisayar mühendisliğine giremeyen bir akrabamın çaresizce, “Bilgisayar Mühendisliğine girebilmek için ne yapmalıyım?” sorusuna, “Bilgisayar bilmek dışında her şeyi” diye cevap vermem durumu özetliyor. Ama bu yazının derdi eğitim ya da sınav sistemimizi eleştirmek değil. O mevzular çok derin ve çok ciddi araştırmalara/tartışmalara ihtiyaç gösteriyor. İlkokul 3te-4te ne yapıyoruz ya da yapmıyoruz da bu çocukları daha o noktada matematikten/fenden/sosyalden/Türkçe’den… bu kadar soğutuyoruz sorusuna da cevap vermeye çalışmıyorum. Biz eğitimciler daha ilkokul 3’te öğrenilmiş çaresizliğin girdabına kapılmış öğrencileri nasıl oluyor da bu girdaptan çekip çıkarmada bu kadar başarısız oluyoruz? Kısaca bu yazının derdi, çuvaldızı kendimize batırmak.

okul dersleri sınav zamanı
Yine mi Matematik?

“Ben matematiği anlamıyorum”, “Ben fiziği sevmiyorum.”, “Edebiyatı kafam almıyor.”, “Coğrafya dersinden hiç hoşlanmıyorum.” gibi sınırlayıcı inançları olan gençlerimizi, asıl bariyerin kendi zihinlerinde olduğuna ikna etmekte neden bu kadar yetersiz davranıyoruz? Her şeyin önce zihninizde gerçekleştiğine ilişkin biz öğretmenler niçin yeterince inançlı değiliz? Ev yapılırken duvar ustasının eksiğini sıvacının kapatmasını, sıvacının ise eksiğini boyacının kapatmasını beklemesi; duvar yamuk ise her bir ustanın bir öncekini suçlaması ve hatayı düzeltmek için gerçekten hiçbir şey yapmaya yanaşmaması gibi davrandığımız söylenebilir mi?

Okulumdaki eğitim koçluğu uygulaması gibi daha kurumsal düzeyde ya da bireysel olarak öğretmen düzeyinde fark yaratan uygulamalar tabi ki mevcut. Ancak ülke düzeyinde biz öğretmenler, karşımıza gelen öğrencinin yapamayacağı ya da zayıf olduğu ön kabulü ile işe başladığımızda zaten olay bitiyor.

Aslında bir durumun genellenebilmesi için o olaya dair yüzlerce örneğin olması gerekir. Ama zihnimiz daha birkaç örnekten sonra yaşanan durumu tüm hayatımıza geneller. “Matematikten anlamıyorum” düşüncesi bir kez oluştuktan sonra, o derse ne kadar emek ve zaman harcarsanız harcayın, hala anlamadığınızı fark edersiniz. Bunun sebebi birkaç örnek neticesinde yaptığınız genellemenin artık sizi yönetiyor olmasıdır. İpler matematiğin elindedir ve zihninizdeki bu inançtan beslenir. Zihninize bir kez “Anlamıyorum” komutunu verdikten sonra artık o bu komuta uygun olarak çalışmaya başlar.

Kaynak: GaziemirGazetesi

hakkında Semra Mutlu

Check Also

insan ilişkileri Kişilik Bozukluğu, ilişki, kişilik,

Kişilik Bozukluğunuz Olabilir mi?

Kişilik Bozukluğu Nedir? Ailenin davranışları ve kişinin çevre ile olan ilişkileri çok önemli bir etkendir. Hastalıktan ziyade, kişilik bütünlüğünün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir