Home / Genel / Cilt Bakımı / Tıkanan Gözeneklere Son!

Tıkanan Gözeneklere Son!

Gözenekleriniz tıkandığında, içlerinde biriken maddeler nedeniyle daha da büyürler. Bu da siyah noktaların oluşmasına yol açabilir.

Yağın, terin ve kirin birikmesine neden olan yetersiz temizlik alışkanlıkları yüzünden gözenekleriniz tıkanmış olabilir. Bu yazıda, birtakım doğal yöntemlerle tıkanan gözenekleri nasıl açabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Yüz, gözenek, tıkalı gözenekler,

Gözenekleriniz Tıkandığında Neler Olur?

Gözenekleriniz tıkandığında, içlerinde biriken maddeler nedeniyle daha da büyürler. Bu da siyah noktaların oluşmasına neden olur. Gözenekleriniz genişlediğinde çok daha belirgin hale gelir. Bu da çok çirkin bir görüntüye neden olur ve cildinizi iyice temizlemek ve gözeneklerinizi açabilmek için bir çözüm ihtiyacı ortaya çıkar. Günlük cilt temizliği rutininiz bu gibi durumlarda bir işe yaramaz.

Tıkanan gözenekleri açmak için çözüm yöntemleri

Bitkisel yüz buharı

Bu, tıkalı gözenekleri açmak için faydalanabileceğiniz en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Gözeneklerinizi açarak onları derinlemesine temizlemenize olanak sağlar. Bu adımı atlarsanız, gözeneklerinizi temizlemeniz ve içlerinde biriken bütün kirlerden arındırmanız çok zor olacaktır.

Yüz Teknikleri ve Bunların Kozmetoloji Öğrenimine Etkilerinde  de belirtildiği üzere, buhar gözeneklerinizi açar ve cildinizi daha duyarlı bir hale getirir.

  • Yüzünüze sadece beş dakika boyunca buhar uygulamanız gerekir.
  • Yüzünüze buhar uygulamak için kullandığınız suya papatya, limon balsamı ya da hatta lavanta özütü ekleyebilirsiniz.

 Tıkanan gözenekleri açmak için bir kil maskesi

Bu, ilk ikisini tamamladıktan sonra geriye kalan son adımdır. Kil maskeleri cildi pürüzsüz, temiz ve yenilenmiş bir hale getirir. Bununla birlikte, bu gibi maskeleri yüzünüzde çok uzun süre bırakmamalısınız; çünkü cildinizin hassas olması durumunda onu tahriş edebilir ve ona zarar verebilir. Herhangi bir süpermarkette farklı çeşitte kil maskeleri bulabileceğiniz gibi, maskenizi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi her 15 günde bir defadan fazla uygulamanız önerilmez.

Sıcak Kompres

Isı, gözenekleri uygun şekilde temizlemeniz için onların genişlemesine yardımcı olur.

Yüzünüze beş dakika buhar uyguladıktan sonra gözeneklerinizi itinayla temizlemelisiniz. Burun gibi spesifik bir bölgenin gözenekleri yeterince açık değilse, bu alana sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Buharını kullandığınız sıcak suda temiz bir havluyu ıslatın ve sıkıp, etkilenen bölgeye birkaç dakika uygulayın. Daha sonra, sahip olabileceğiniz herhangi bir siyah noktayı temizlemek için aynı işlemi peçeteyle de gerçekleştirin.

Kaynak: https://site-backlink.com/87LOC

hakkında elif oğuz

Check Also

Aloe vera, Aloe vera suyu, aloe vera suyu faydası, aleo vera suyu içilirmi

Aloe Suyu Nedir?

Aloe suyu, aslında hem bilimsel hem de ortak ad olan Aloe Vera bitkisinden elde edilen, besin bakımından yoğun bir içecektir ! Aloe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir