Home / Anne & Bebek / Tek Çocuk Olan Kişilerde Obezite Riski!

Tek Çocuk Olan Kişilerde Obezite Riski!

Ankara’da 3 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada, kardeşi bulunmayan çocuklarda obezite görülme oranının daha fazla olduğu belirlendi

Tek Çocuk Olan Kişilerde Obezite Riski!

Obezitenin halk sağlığı sorunu olduğuna dikkati çeken uzmanlar “Obezite sadece yağ dokusu artışı değil. Kalp damar hastalıkları, endokrin bozuklukları, karaciğer yağlanması hatta ortopedik problemlere neden oluyor. Onları işleyip toplumda farkındalık yaratmak istiyoruz”.  şeklinde konuştular.

Çocukta obezitenin artışında en önemli iki etken var: Hareketsiz yaşam ve kötü beslenme.

Evlerinde kahvaltı yapmayan çocuklarda ise hafif kiloluluk yüzde 1,4, obezlik ise yüzde 3,4 daha fazla görülmektedir. Günde 1 saatten fazla bilgisayar karşısında bulunmanın da obezite riskini artırdığına rastlandı.

Yüksek teknolojinin getirdiği yeni hayat modelinde çocuklar giderek daha az hareket ediyor, daha fazla oturuyor, daha az kalori harcıyor. Çocuk okula yürüyerek gitmiyor, servis evin kapısından alıp okulun kapısına bırakıyor. Okul saatleri dışında çocuklar sürekli olarak bilgisayarın, tabletin, akıllı telefonun başında. Her geçen yıl bir çocuğun bu aletlerin karşısında oturma süresi uzuyor. Hareketsiz yaşam sadece kilo alma, şişmanlama riskini getirmiyor, çocuk yaşlarda karaciğer yağlanması, insülin direnci ve diyabete neden oluyor.

Çocukluk çağında şişmanlığın artışında yeni kuşak sağlıksız beslenme kültürünün rolü büyük. Çocuğun beslenme kültürünü edindiği ilk yer aile, ikinci yer okul. Çocuk 2-3 yaşından itibaren aile sofrasında ne yenilirse onunla besleniyor. Anne-baba sağlıklı bir beslenme modeliyle bol salatalı, sebzeli, lifli besleniyorsa ileriki yaşlarda çocuk da böyle besleniyor; yağlı, hamurlu, bol kırmızı etli, tatlılı bir sofra kuruyorsa ileriki yaşlarda çocuk da böyle besleniyor.

Kaynak: https://www.takvim.com.tr/yasam/2015/09/21/tek-cocuklarda-obezite-riski-daha-fazla

 

hakkında elif oğuz

Check Also

cilt, bebek yağları,

Bebek Yağı Yüze Sürülürmü?

Kozmetik ürünlerin imal aşamasında kuşkusuz en hassas olanları bebek ve çocuklar için üretimde olanlarıdır. Daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir