Home / Sağlık / Diyet / Spor Yaptıktan Sonra Tüketmeniz Gerekenler

Spor Yaptıktan Sonra Tüketmeniz Gerekenler

Sporun her açıdan size fayda sağlanmasını istiyorsanız, spor sonrası beslenme konusuna önem vermeniz gerekiyor.

Spor yaptığınız sırada kaslarınız daha çok çalışabilmek için vücudunuzdaki glikojen depolarını bolca kullanır. Hâl böyle olunca yaptığınız egzersizin etkili olması için sonrasında tüketimleriniz de büyük önem kazanır. Kendinize spor sonrası beslenme menüsü hazırlayarak sağlıklı ve fit bir vücuda daha çok yaklaşabilirsiniz.

spor sonrası beslenme, Spor, spor sonrası beslenme menüsü,

  • Muz

Sağlıklı karbonhidratların bir numarası muz, spor sonrası beslenme konusunda da tahtını kimselerle paylaşmıyor. Vücudunuzun glikojen seviyesini iyileştiren ve bu sayede hasar görmüş kasları onaran muz müthiş bir potasyum kaynağı.

  • Sert Kabuklu Yemişler

Evet, sert kabuklu yemişler sağlıklı bir beslenme profili için çok uygun gözükmeyebilir ama bu yemişlerin sağlıklı yağ içeren grupta olduğunu da unutmamak gerekiyor. Beslenme Uzmanı Elizabeth Shawn, yaklaşık 30 gram kavrulmuş ve tuzlu Antep fıstığının 6 gram protein, 310 miligram potasyum ve 160 miligram sodyum içeriğiyle ana yemek öncesinde spor sonrası beslenme için ideal bir yiyecek olduğunu söylüyor.

  • Meyveli Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi içeriğindeki protein ile sadece aşınmış olan kaslarınız için mükemmel bir kaynak olmakla kalmıyor aynı zamanda yüksek lif oranıyla zil çalan midenizi de bolca dolu hissettiriyor. Spor sonrası beslenme konusunda pratikliğiyle öne çıkan yulaf ezmesini orman meyveleri ya da mevsim meyveleriyle taçlandırabilirsiniz.

  • Yumurta

Tek bir yumurtada ortalama 6 gram protein olduğunu düşünecek olursak bu mükemmel yiyeceğin spor sonrası beslenme için ne denli önemli bir protein kaynağı olduğunu görebiliriz. Özellikle son yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan ve faydaları saymakla bitmeyen avokado ile birleştirerek enerji depolayabilirsiniz.

  • Tavuk

Tavuk, sindirimi oldukça kolay bir protein çeşidi olarak öne çıkıyor. Yaklaşık 100 gram tavuk etinde 30 gram civarında protein yer alıyor. Spor sonrası beslenme programı için ideal olan tavuğu dilerseniz haşlayarak ya da tavada ızgara yaparak salatalarınıza katabilir veya sebzeyle birlikte tüketebilirsiniz.

  • Somon

İçeriği bakımından oldukça zengin olan somonu spor sonrası beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz. Mükemmel bir Omega-3 kaynağı olan somon sayesinde kas gelişiminizi de desteklemiş olacaksınız.Tekli doymamış yağ kaynağı olma özelliği sayesinde kasların onarımını sağlayan ve içeriğindeki B vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandıran avokado da spor sonrası beslenme menüsüne dahil edilebilecek yiyecekler arasında.

  • Avokado

Tekli doymamış yağ kaynağı olma özelliği sayesinde kasların onarımını sağlayan ve içeriğindeki B vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandıran avokado da spor sonrası beslenme menüsüne dahil edilebilecek yiyecekler arasında. Avokadolu sandviç, avokado salatası ya da avokadolu yumurta spor çıkışı yiyebileceğiniz alternatifler olabilir.

  • Yoğurt

Spor sonrasında hem ferah hem de doyurucu bir şeyler yemek istiyorsanız, buzdolabınızda mutlaka yoğurt bulundurun. Tam bir kalsiyum ve protein kaynağı olan yoğurdu sade tüketmenizde fayda var çünkü diğer paketli seçeneklerde şeker ile birlikte yabancı maddeler de ekleniyor.

Kaynak: https://site-backlink.com/0Q4Qg

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir