Home / Kişisel Gelişim / Sosyal Medyada daha becerikli olmanın yolları

Sosyal Medyada daha becerikli olmanın yolları

İşin sürekli akış halinde olsun veya olmasın iyi bir yönetim için sahip olman gereken ”hard” ve ”soft” sosyal beceriler var. Bu sosyal becerileri ve nitelikleri geliştirmek için zaman ve çaba gerekir.

İşte her sosyal medya yöneticisinin başarılı olması için sahip olması ve geliştirmesi zorunlu olan o becerilerden bir kaçı…

Sosyal Medyada daha becerikli olmanın yolları
  • Topluluk yönetebilmek

Sosyal medyanın dayandığı temel kaynaklardan biri doğal olarak “sosyal” olmaktır. Bu dijital bir ilişki kurmanın ve inşa etmenin hala değerli bir özellik olduğu anlamına gelir.

Topluluk yönetimi müşterilerinle iletişim kurarken markanı tanıtmak için önemlidir. Sabırla soruları yanıtlayarak bir gözlemciyi yavaşça müşteriye dönüştürmek anlamına gelebilir. Ayrıca müşterilerinin sosyal medyada ne hakkında konuştuğunu da gösterebilir.

  • Yaratıcı fikirlerinin olmaı

Sosyal medyanın büyük bir kısmı bir şekilde veya başka şekilde görseller içerdiği için yaratıcı biri olmak faydalıdır. Bu iyi bir fotoğrafçı, kameraman veya grafik tasarımcı olmak anlamına da gelebilir. En azından harika ve zayıf tasarım arasında ayrım yapabilmelisin.

Yaratıcı olmanın yanı sıra, herhangi bir durumda mizah duygusunu öne çıkarmak ve doğaçlama yeteneğine sahip olmak da önemlidir. Çünkü günümüz sosyal medya kullanıcıları böyle şeylere önem veriyor.

  • Organizasyon ve verim odaklı çalışmak

Sosyal medya döngüsünde hepimiz kaybolabiliyoruz. Facebook’ta komik bir video buluyorsun ve 30 dakika sonra hiçbir şey yapmadan çok zaman geçirdiğini fark ediyorsun. İyi bir sosyal medya yöneticisi kontrol listesindeki tüm maddeleri yerine getirmek için görev ve hedef odaklı olmalıdır.

  • Adaptasyonunun güçlü olması

Haber ve sosyal medya manzaraları çok hızlı değiştiğinden, hızlı adapte olabilmek bir sosyal medya yöneticisi için önemli bir özelliktir. Gönderileri planlayabilmek yeterli değildir. Ayrıca yeni özellikleri denemek ve paylaşımlarını akışta tartışılan ile uyumlu olacak şekilde değiştirmek için istekli olman gerekir.

  • Marifetli bir metin yazarı olmak

İyi bir tasarımcı olmanın yanı sıra metin yazarlığı bir sosyal medya yöneticisi için temel bir beceridir. Elbette uzun makaleler yazmayacaksın ancak kitlenin dikkatini çekebilecek kısa bir metin yazmayı bilmelisin. Metin yazını bulunduğun her ağ için ayarlaman gerekir çünkü her sosyal ağın metin karakter sayısı farklıdır.

  • Satış ve müşteri hakkında gerekli bilgiye sahip olmak

Satış ve pazarlama süreçleri olması gerektiği gibi sosyal medya içeriyorsa, satışların kaçınılmaz şekilde e-posta sayını arttırdığını görebilirsin. Müşteri adayının sana e-posta göndermek yerine önceden bilgi isteyerek mümkün olduğunca sorunsuz bir süreç olmasını sağlayabilirsin.

Ek olarak, bir ürün veya hizmet sunarsan bir noktada kendini sorun gidermek için çalışırken bulacaksın. Sosyal medya yöneticisi, müşterinin önemsendiğini göstermek için müşteriye açıkca bir çözüm sunabilmelidir.

  • Stratejiyi kullanabilmek

Belgelenmiş bir sosyal medya stratejin varsa, hangi yayınların hedeflerin doğrultusunda olduğunu daha iyi bilebilirsin. Şirketlerin sosyal medya yöneticileri hakkında paylaştığı ilanlarda genellikle yer alan stratejik olmak; paylaşımların yayınlanacağı en iyi zamanları belirtmeyi, pazarlama kampanyalarını dengelemeyi ve başkalarının ne hakkında konuştuğunu göz önünde bulundurmayı içerir.

  • Sonuç odaklılık

Bir sosyal medyas yöneticisi müşteriyle doğrudan iletişim kurduğu için elinde sonuca götürme yetkisi olması yarar sağlayabilir. Mesela yanlış giden bir yemekle ilgili müşteri şikayeti varsa, sosyal medya yöneticisinin hediye verme şansı olması müşterinin olumlu bir şekilde geri dönüş yapmasını sağlayabilir.

Tüketiciler, markaların mesajlara dört saatten daha kısa sürede yanıt vermesini bekliyorlar. Ancak, markalar bu mesajların yalnızca %11’ine yaklaşık 10 saat içinde yanıt veriyor. Sosyal medya yöneticisinin bu bekleneni karşılayabilmesi gerekir.

  • Analitik ve SEO odaklı olmak

Doğru yolda olduğundan emin olmak için aylık analitik raporlarına göz atmalısın. Ayrıca ne tür yayınların iyi performans gösterdiğini görmene yardımcı olacaktır. İçerik pazarlamasıyla eşleştirilen arama motoru optimizasyonu becerileri marka için en iyi metni yazma konusunda elverişli olabilir.

Kaynak: https://www.horato.com/tr/post/sosyal-medya-nedir-neden-kullaniriz-41

hakkında Gizem Sürer

Check Also

ergen, Çocuk, Arkadaş baskısı, arkadaş, baskı,

Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Arkadaş baskısı çocukların özgüvenini ve kararlarını etkileyebilir. Desteğinizi göstermeniz ve çocuklarınızın özgürlüklerini kaybetmemelerine yardımcı olmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir