Home / Uncategorized / Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Korku, çok güçlüdür ve bazen gereklidir. Çevrenizde düşmanca bir şey olduğunda tepki verebilmenizi sağlayan bir duygudur. Kendisini takip eden avcıdan korkmayan bir zebra, hayatta kalma şansı olmayan bir zebradır.

Sosyal fobi nedir?

Sosyal fobi ya da sosyal kaygı, insanların sosyal durumlara girdiğinde yoğun endişe duydukları zaman oluşur. Yargılanmak, aşağılanmak ya da alay edilmek gibi mantıksız bir korkuları vardır.

Sosyal fobisi olan bir kişi başkalarıyla etkileşime giremez ya da bir grupta etkinlikleri kolayca gerçekleştiremez. Bu iş yerinde, bir partide ya da spor yaparken olabilir. Ve diğer insanların önünde harekete geçmek onlara acı verir. Bu sadece telefonda konuşurken, ödeme isterken ya da yemek yerken olabilir.

Belirtileri neler?

kaygı , fobi, Sosyal fobi , sosyal kaygı, endişe ,

Sosyal fobisi olan bir kişinin yaşadığı fiziksel semptomlar kızarma, aşırı terleme, baş dönmesi ve sarsıntı, hatta mide bulantısı, mide-bağırsak problemleri, taşikardi ve anksiyete ataklarını içerebilir. Ve bu belirtiler sadece sosyal etkileşim anında ortaya çıkmaz.

Sorun, tıpkı diğer fobilerde olduğu gibi, insanların onlara kaygı verecek durumlardan korktukları için kaçınmalarıdır. Ana hedefin başkalarıyla etkileşime girmekten kaçınmak olduğu kısır döngüye bu şekilde sıkışıp kalabilirler.

Sosyal fobi, bu sorunu yaşayanların hayatını çok daha kötü yapar. Bir iş, arkadaş, ortak ve diğer deneyimleri aramayı zorlaştırır. Kaygılarını ortaya çıkarabilecek durumlardan kaçınmak korkularını güçlendirir ve arttırır.

Sosyal fobiden kurtulabilir misiniz?

Sosyal fobilerin üstesinden gelmek mümkündür, ancak diğer endişe problemlerinde olduğu gibi, yol uzundur ve özveri ve güç gerektirir. Sorunun fark edilmesi ve kabul edilmesi ilk adımdır, ancak çoğu durumda bu bozukluğun üstesinden gelmek için profesyonel yardım almak şarttır.

  • Sorunun farkında olmak

İçinizde neler olup bittiğini bilmek, üzerinde çalışabileceğiniz ilk adımdır. Sorunun siz olmadığını, sadece bir sorununuz olduğunu bilmeniz de önemlidir. Hepimizin anları, zafer anları, güçlü ve zayıf yanları vardır. Hepimizin gergin olma ve hata yapma hakkı vardır. Önemli olan iyileşme yolunda olmak.

Sosyal fobiyi aşmak söz konusu olduğunda benlik saygısı ve kendini kabul etme üzerine çalışmak şarttır. Çünkü bu sizi özünüze bağlar, böylece kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Ve bu sayede sizde olan biteni kabul etmek daha kolay olacak.

  • Korkularla yavaş yavaş yüzleşmek
  • Kaygının işlemeyi öğrenmek
  • Bir profesyonelden yardım istemek

Kaynak: https://site-backlink.com/pE7DG

hakkında elif oğuz

Check Also

his, hissiyat, Nodus Tollens, yaşam, duygu

Yaşam Şeklinin Artık İnsana Bir Şey İfade Etmemesi: Nodus Tollens

Kimi zaman size de sanki hiç anlamadığınız bir paragrafı tekrar tekrar okuyormuşsunuz hissi geliyor mu? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir