Home / Genel / Şizofreniform Rahatsızlık Hakkında Her Şey

Şizofreniform Rahatsızlık Hakkında Her Şey

Şizofreniform rahatsızlık, benzer belirtilerle birlikte bir şizofreni türüdür. Genel anlamda, bu hastalığa maruz kalan insanların %60 ile %80’i, şizofreniye kadar gidiyor.

Şizofreniform rahatsızlık, bir tür şizofreni olarak bilinir ve benzer belirtilere sahiptir. Ancak, bu belirtiler ayrı ayrı ön belirti , aktif ve geriye kalan  evrelerinde her zaman bir aydan fazla altı aydan az devam ederler.

Bir hasta şizofreni belirtileri gösterdiği ancak bu durumun teşhisi için gerekli olan altı ayın tamamında hazır olmadıklarında, şizofreniform rahatsızlık olarak bilinen hastalığa maruz kalıyorlar. Genel olarak, bu hastaların %60’ı ile %80’i süreç içinde şizofreniye ilerliyor.

Epidemiyoloji

Genel olarak, her kültürden insanlar bu rahatsızlığa yakanabilirler ve bu vakaların %50’si geçirilmiş şizoid kişilik bozukluğu ile birlikte görülür. Mevcut araştırmalar, popülasyonun %1’inden daha azının buna maruz kaldığını göstermektedir.

Evebeynler, şizofrenik rahatsızlığa maruz kaldıklarında, bu rahatsızlığın çocuklarda da görülme oranı %20-40 aralığındadır. Ayrıca, bu rahatsızlık da şizofreniye dönüşebilir.

Bu rahatsızlık hem kadınlarda hem de erkeklerde görüldüğü halde, genelde genç erkek bireylerde görülmesi çok daha yaygındır. İlk vakadan sonra, hastaların %30’unda nüksetmez.

Şizofreniform rahatsızlık ve belirtileri

Şizofreniform Rahatsızlık Tedavisi, şizofreni, Şizofreniform, Şizofreniform rahatsızlık,

Genel olarak, şizofreniform rahatsızlık hastalığının temel özellikleri, şizofreni özellikleri ile aynı. Ancak, iki büyük farklılık mevcut:

İlk olarak, bu durumun süresi farklıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, bu rahatsızlık en az bir ay olmak üzere altı aydan az sürer. Aynı şekilde, bu rahatsızlık genelde hastayı sosyal olarak ve iş alanında etkilemez.

Genel anlamda, şizofreniform rahatsızlık belirtileri ikiye bölünmüştür: olumlu ve olumsuz.

Pozitif Belirtiler

En temel olan belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • Halüsinasyonlar. Hastanın, herhangi bir dış uyarım olmadan, beş duyudan herhangi birinde yaşadığı duyumsamadır. Bu duruma en yaygın örnek, şeyleri ve ya var olmayan insanları görmek ve duymaktır.
  • Sanrı/Kuruntu. Hastanın çok güçlü bir şekilde inandığı çarpıtılmış düşüncelerdir. Bunun en yaygın örneği, zulüm kuruntusudur.
  • Karışık konuşma ve düşünceler. Düşünceler arasında mantıklı bir ilişki yoktur. Hasta, karmaşık konuşur.
  • Karışık davranışlar. Hasta, hiçbir neden yokken bağırmak gibi oldukça gergin ve yaz boyunca kalın giysiler giyinmek gibi mantıksız olan çeşitli davranışlar sergiler.

Negatif Belirtiler

Negatif belirtiler, hastanın karakterini etkiler. En önemli olanlar aşağıda açıkladığımız gibidir:

  • Tekdüze duygulanım. Hasta, duygu çeşitliliğini hissetmede yetersizdir. Mesela, insanlarla konuşurken göz teması kurmazlar ve tekdüze bir konuşma yapabilirler.
  • Duyumsamazlık ve uyuşukluk. Duyumsamazlık, bir şeylere olan ilgiliyi kaybetmek iken, uyuşukluk da enerjiden yoksun olmaktır. Mesela, hasta hijyene hiç dikkat etmiyor olabilir.
  • Memnuniyetsizlik ve sosyal izolasyon. Memnuniyetsizlik, hastanın daha önce yapmaktan keyif aldığı şeylerden zevk alamamasıdır.

Şizofreniform Rahatsızlık Tedavisi

Psikoterapi

Şizofreniform Rahatsızlık Tedavisi, şizofreni, Şizofreniform, Şizofreniform rahatsızlık,

Genel olarak, psikoterapi ve psikotropik ilaçlarla yapılan tedaviler iyi sonuçlar vermektedirler.

Şizofreniform rahatsızlık tanısı konan hastaların yaklaşık olarak yarısının hastalığı şizofreniye dönüyor. Ancak, hastalığın asıl nedeni bilinmiyor.

Uygulanan tedavi, şizofreni için uygulananla benzer. Psikoterapi ve antipsikotikler, şizofreniform bozukluk tedavisinin temellerini oluşturmaktalar. Aynı şekilde, şizofreniform rahatsızlığın, doğru bir tanı koymak için başka bir tıbbi hastalıktan veya madde bağımlılığından kaynaklanmayacağını belirtmek önemlidir.

Fakat, bilişsel davranışçı terapi, özellikle rahatsızlıklarını anlamaları ve bunun üzerinden gelmeleri için pratik yöntemler sunması açısından hastalara yardımcı olabilir. Ayrıca, diğer terapi ve yöntemler de iyi sonuçlar getirebilirler.

Kaynak: https://site-backlink.com/osLqD

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir