Home / Anne & Bebek / Siz Öfkelenince, Üzülünce Bebeğiniz Hissediyor Mu?

Siz Öfkelenince, Üzülünce Bebeğiniz Hissediyor Mu?

Karnınızdayken, bebeğinizin deneyimleri tamamen sizin yaşadıklarınızla bağlantılıdır. O anda, siz onun her şeyisiniz. Siz, hem dış dünyayla hem de onun iç dünyasıyla olan en yakın bağsınız. 

Bilim, hamilelik sırasında bebeğinizin sizinle aynı şeyleri aynı yoğunlukta hissettiğini göstermektedir. Ve eğer, üzüntüden ağlarsanız, bebeğiniz de bu duygusal durumu kendi vücudunda aynı şekilde yaşar; sanki bütün o üzüntü ve acı ona aitmiş gibi hisseder.

bebeğin gelişimi, Bebek, hamilelik, psikolojik durumu,

California Üniversitesi’nde geçtiğimiz sıralarda yapılan ve annenin zihinsel halinin bebeğin gelişimini doğumdan önce ve sonra etkilediğini kanıtlarıyla ortaya koyan bir çalışmaya katılan Curt A. Sandman, hamilelik evresinde, bebeğin kendini hayata siz annelerin sağladığı mesajlar yoluyla hazırladığını söylüyor.

Bu araştırma, bebeğin, anne karnındayken kendi gelişiminde aktif bir katılımcı olduğunu, çünkü özellikle doğum sonrası hayatı için bilgi topladığını gösteriyor; Elysia P. Davis ve Laura M. Glynn’in de katıldığı bu bilimsel araştırmanın en çarpıcı bulgularından biri de, bebeğin annenin psikolojik durumunu hissediyor olması.

Bebek büyüdükçe, annesinden sürekli olarak mesajlar alır ve bu mesajlar sadece kalp atışı ya da karnının yakınında açtığı müzikten ibaret değildir, bunun çok daha ötesindedir. Bu evrede, bebek, plasenta yoluyla kimyasal sinyaller alır, ve bu sinyaller annenin zihinsel durumundan parçalar içerir.Annenin, duygularını deneyimlerken salgıladığı hormonlar plasenta yoluyla iletilir.

Bu nedenle, eğer anne çok üzgün veya depresifse, bebek de bunu hissediyor. Bu duygu hali hayatının büyük bir bölümünde onu etkiliyor. Sandman’e göre, depresif bir anneye sahip olmak, uzun vadede, nörolojik ve psikiyatrik bozukluklara sebep olabiliyor.

Kaynak: https://site-backlink.com/A8dMC

hakkında elif oğuz

Check Also

topuk , Çatlak topuklar, ayak bakımı,

Çatlak Topuklardan Kurtulmak İçin Doğal Tedaviler

Çatlak topuklardan kurtulmak için mi uğraşıyorsunuz? Bu yazı tam size göre! Çatlak topuklar zayıf ayak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir