Home / Genel / Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer

Sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer; Yaz aylarının kabusu sivrisinek ısırığı sağlık riski taşımasa da kaşınma durumu büyük rahatsızlık vermektedir.

Özellikle çocukları ısırdığında uykusundan uyandıran devamlı kaşınma hissi büyük  küçük herkesi kabusu olmuştur. Sizlere bu yazımızda sivrisinek kaşıntısı nasıl geçersivrisinek kaşıntısı nasıl geçer pratik yöntemler, sivrisinek ısırmaması için ne yapmalıyım sorularına cevap vererek sivrisinek kaşıntısını geçiren yöntemleri sıralayacağım. Sivrisinek ısırığını nasıl engellerin, sivrisinek ısırığı nasıl geçer sorusunun cevabı yazımızda.

Sivrisinek Kaşıntısını Geçiren Etkili Yöntemler

Sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer pratik yöntemler neler sizlere bu konu hakkında bilgi vererek ısırmaya bağlı oluşan kaşıntıyı ortadan kaldıran etkili yöntemleri sıralayacağım. İşte sivrisinek sokmasına iyi gelen yöntemler;

 • Sivrisineğin ısırdığı bölgeye asit yiyecekler sürerek kaşıntıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Az miktarda karpuzu kaşıntı olan yere sürün
 • Kaşıntı olan bölgeye limon sıkarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Limon bulamadığınızda limon kolonyası da aynı etkiyi gösterecektir.
 • Diş macunu sivrisinek ısırığına iyi geldiği bilinmektedir. Nohut büyüklüğünde diş macunun kaşıntı olan bölgeye sürün ve ovalayın kaşıntı geçecektir.
 • Sivrisine ısırdığında ısırılan bölgeye soğan sürün kaşıntının kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.
 • Aspirini toz haline getirin ve su ile karıştırın kaşıntının hafiflediğini ve kaşınma hissinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

 • Sizlere mümkün oldukça kaşıntıyı geçiren etkili ve pratik yöntemlerden bahsetmeye çalıştım. Sivrisinek kaşıntısına iyi gelen yöntemler olduğu gibi sivrisinek kaşıntısına iyi gelen bitkisel yöntemlerde bulunmaktadır bunlar
 • Soğan; Sivrisineğin ısırdığı bölgeye sürün kaşıntının geçtiğini göreceksiniz
 • Sirke: Özellikle elma sirkesi kaşıntıyı geçirmede çok etkilidir.
 • Bal ; Kaşıntının olduğu bölgeye az miktarda sürün anti bakteriyel etkisi sayesinde kaşıntı yok olacaktır.
 • Çay torbaları; Çay torbalarını kaşınan bölgeye sürün ve 5 dakika bekleyin kaşıntının geçtiğini göreceksiniz.
 • Muz kabuğu; Kaşınan bölgeyi muz kabukları ile ovalayın kaşıntının ve şişliğin kısa sürede geçtiğini göreceksiniz. Tavsiyem ise dolapta daima soğuk muz kabukları bulundurmak daha kısa sürede etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sivrisinek Isırmaması İçin Ne Yapmalı?

Aslına bu sorunun cevabı çok basittir ister açık havada olsun isterse evde sivrisineklerden korunmak için en etkili yöntem soğandır evet yanlış duymadınız soğan ikiye bölün ve yanınızdan ayırmayın kokusu rahatsızlık verebilir ama sivrisinek ısırmasından iyidir.

Diğer yöntem ise limon kolonyası yada limon suyu ile açık bölgeleri ovalamak çok etkili bir yöntemdir. Ortalama olarak etkisi 2 yada 3 saat kadar sürmektedir.

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı için krem çeşitleri sayısı bir hayli fazla olmasına rağmen etkili olanları genelde egzama kremleridir. Ayrıca sivrisinek ısırıkları için krem olarak kaşıntı ve kızarıklık kremlerini eczaneden alarak kullanabilirsiniz.

Sivrisinek ısırığından korunmak için mutlaka hijyene dikkat edilmelidir. Unutmayın sivrisinek ter kokusuna ve ayak kokusuna çok sık gelmektedirler.

Mutfağınızda yada evinizde temizliğe önem vermelisiniz örneğin mutfakta bulunan çöp kovası sivrisineğe eve davet etmek gibi bir durumdur.

Kaynak: http://www.haber7.com/saglik/haber/2873823-sivrisinek-isirigina-ne-iyi-gelir-sivrisinek-isirigi-kasintisi-nasil-gecer

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir