Home / Genel / Cilt Bakımı / Sivilce Düşmanı: Tamanu Yağı!

Sivilce Düşmanı: Tamanu Yağı!

Tamanu yağı, herkesin cilt ve saç bakımı rutinine dahil etmesi gereken harika bir yağdır.

Geleneksel olarak Tahitili yerliler tarafından yüzlerce yıldır sıcaklık ve güneşten zarar gören ciltlerini korumak ve beslemek için kullanılmaktadır. Çevresel faktörlerden etkilenen cilt ve saçların eski haline gelmesine yardımcı olan Tamanu yağı ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Neden Tamanu Yağı?

Kuru ve susuz kalmış ciltler, dermatit, egzama, kurdeşen, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma ve akneye meyilli ciltlerde kullanılmaktadır.

Bu yağın çok nadir ve çok özel olması yanında çok sayıda iyileştirici özelliği bulunmaktadır:

Anti-inflamatuar: Tamanu yağının etkileri üzerine çalışma yapan Tsai SC, Liang YH, Onkoloji dergisinde (Journal of Oncology) yayınlanan çalışmalarında çok etkili bir anti-enflamatuar (iltihaplanma karşıtı) yağ olduğunu, sivilce, deri döküntüleri ve çoğu diğer cilt tahrişlerinin iyileşmesine katkı sağladığı belirtmektedir. Böcek ısırığı, cilt yaraları ve egzama da bu cilt rahatsızlıklarına dahildir.

Anti-mikrobik: Tamanu yağı cildin üç katmanına da nüfuz eder ve besleyici anti-mikrobiyal özellikleri ile etkili şekilde çalışır. Tamanu yağı, egzama, akne ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına yol açan potansiyel mikroplarla aktif olarak savaşır.

Güneş Işınlarından Koruma (SPF): Tamanu yağı doğal UV koruması sağlar. Bu yağda bulunan Sc Glucan bileşeni, güneş ışınlarına bağlı DNA hasarına ve oksidatif strese karşı 18-22 SPF’lik (faktörlük) biyolojik bir UV filtresi sağlayarak korur.

Yeni sağlıklı dokuların oluşumunu hızlandırır. Bu özelliği sayesinde Tamanu yağı, güneş yanığı, kızarıklık, cilt yaraları ve bu tür cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olur

Tamanu Yağının Özellikleri

İyi kalitede Tamanu yağı satın almak için aşağıdaki özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Güneşte kurutulmuş
  • Soğuk preslenmiş
  • Organik
  • Saf kalitede
  • Güney Pasifik adalarında üretilmiş

Tamanu Yağını Kimler Kullanmalı?

Tamanu yağının aşağıdaki durumlarda kullanılması fayda sağlamaktadır:

Güneş yanığına müsait ciltler: Açık renk cilde sahip olanlar ve güneş altında çok zaman geçirenler UV koruması için Tamanu yağını kullanabilirler.

Güneş yanığı oluşan ciltler: Tamanu yağı’nın cilt dokularını yenileyici özelliği cilt yanıklarının hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Böcek ısırığı olan ciltler: Sivrisinek ve diğer böcek türlerinin ısırıklarını hızlı şekilde iyileştirir.

Yaşlanmayı geciktirme: Ciltteki doğal kolajen sentezini destekleyen, cildin esnekliğini arttıran, kırışıklık ve çizgilerin azalmasına yardımcı olan lipidlerin doğal olarak geri kazandırılmasına katkı sağlayarak yeni doku oluşumunu hızlandırır.

Kaynak: https://www.enbipharma.com/tamanu-yagi

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir