Home / Sağlık / Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı günümüzde hekimlerin en çok karşı karşıya geldiği hastalıklardan bir tanesidir. Şeker hastalığı belirtileri arasında sayabileceğimiz birçok madde vardır.

Vücudumuzda midemizin arkasında pankreas adında biz bez bulunur. Bu bez kan şekerini düzenleyen hormonlar sağlar. Bu hormonlardan birisi de insülindir. İnsülinin salgılanmaması ya da etkisiz kalması sonucunda hücrenin enerji karşılamak gibi çok önemli bir görevi olan şeker hücreye giremez. Hücreye giremeyen bu şeker kan da birikir ve kan da normal bulunması gereken seviyeden daha fazla bulunur. Bu da bütün hücrelere zarar verir. Çünkü fazla şeker vücutta zehir gibidir.

Şeker hastalığı belirtileri
Şeker hastalığı nedir?

ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fazla su içmek ya da içme isteği olması

İştahın açılması ve fazla yemek yeme

Çok sık idrara gitme ve geceleri bunun için sık sık uyanma

Ciltte kuruma

Sürekli halsizlik ve yorgunluk

Yaraların geç iyileşmesi

Bazen bulanık görme

Şeker hastalarında başta kalp ve damarlar, böbrek gibi hayati işlev görev organlarda ayaklarda ve gözlerde tahribat ve sorun meydana getirebilir. Damarlarda hasar sonucu yeterli miktarda kan dokulara gidemezse kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, körlük, görme bozukluğu riski artar. Ayrıca bu damarlarda hasar sonucu damar tıkanıklığı, böbreklerde hasar sonucunda da hipertansiyon meydana gelebilir.

ŞEKER HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bu hastalara yaşam tarzı değişikliği önerilir. Diyet ve egzersiz verilir. Bunların yetişemediği yerlerde ağızdan verilen şeker ilaçları yine bunlar da yetişemiyorsa insülin kullanılır. Şeker hastası olmamak için beslenmeye dikkat edilmeli, fazla kilodan uzak durulmalı ve egzersizi hayatımızın baş köşesine koymalıyız.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/09/30/seker-hastaligi-nedir-ve-seker-hastaligi-belirtileri-nelerdir

hakkında Semra Mutlu

Check Also

ağrı, Baş ağrısı, Baş ağrısının sebebi ,

Baş Ağrsına Doğal Kesin Çözüm

Baş ağrısı günlük yaşantımızın neredeyse bir parçası haline gelmiş durumda. Her zaman kullandığımız ağrı kesici haplar, baş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir