Home / Genel / Cilt Bakımı / Salatalık Sivilceye İyi Gelir mi?

Salatalık Sivilceye İyi Gelir mi?

Sivilceler nasıl geçer sorusu kadın erkek herkesin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen sivilce, en yaygın cilt problemlerinden biridir. Yetişkinler sivilceli cilt ile başa çıkmayı öğrenirken gençler derinden etkilenebilir.

Sivilce neden olur?

Sivilce kir, ölü cilt ve çeşitli sebeplerle tıkanan gözeneklerde oluşabilir. Tıkanmış gözenekler siyah noktalara veya inflamasyona da sebep olur.

Sivilce, aşırı aktif yağ bezleri, hormonal dengesizlik veya dalgalanma, stres, kötü bir diyet, ilaçtan kaynaklanan yan etkiler ve hijyen eksikliğinden kaynaklı olabilir.

sivilce maskesi salatalık maskesi
Salatalık Sivilceye İyi Gelir mi?

Salatalığın Cilde Faydaları

Su: Yüksek miktarda su içeren salatalık maske olarak kullanıldığında kuruluğu alır, kaşıntı, pullanma gibi cilt kuruluğuna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlara iyi gelir.

A Vitamini: Yeni cilt hücrelerinin üretimi için gerekli olan A vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve cildi iltihaptan korur. Sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

B1 Vitamini: Kan dolaşımını artıran B1 vitamini hücre yenilenmesini tetikler. Anti-aging etkisi yaratarak cildi yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı korur.Ayrıca egzama gibi iltihaplı cilt hastalıklarının kuruluk, kaşıntı gibi belirtilerini hafifletir.

C Vitamini: Kolajen üretiminde kullanılan C vitamini cildi yıpratan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Oksidadif stresi önleyen C vitamini cildin erken yaşlanmasını önler.

Biotin: Eksikliğinde egzama, mantar enfeksiyonu, iltihaplı cilt hastalıkları görülen biotin pek çok cilt sorununa karşı koruma sağlar.

Potasyum: Cildi derinlemesine nemlendirir ve nemin uzun süre korunmasını sağlar. Bu sayede kırışıklık oluşumunu geciktirir ve cildin yumuşatır.

Kaynak: Milliyet

hakkında Semra Mutlu

Check Also

Aloe vera, Aloe vera suyu, aloe vera suyu faydası, aleo vera suyu içilirmi

Aloe Suyu Nedir?

Aloe suyu, aslında hem bilimsel hem de ortak ad olan Aloe Vera bitkisinden elde edilen, besin bakımından yoğun bir içecektir ! Aloe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir