Home / SPOR / Sağlıklı ve Tok Tutan Karbonhidratları Diyetinize Ekleyin!

Sağlıklı ve Tok Tutan Karbonhidratları Diyetinize Ekleyin!

Sağlıklı ve Tok Tutan Karbonhidratları Diyetinize Ekleyin!

Eğer ketojenik diyet gibi özel bir beslenme sistemi izlemiyorsanız, kilo verme yolculuğunda karbonhidratlardan tamamen vazgeçmeniz gerekmiyor.  Hamur işleri çabucak şekere dönüşüp şişkinlik ve kilo yaparken, sağlıklı karbonhidratlar beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor ve uzun süreli enerji veriyor.

Kompleks karbonhidratlar daha uzun şeker molekülleri barındırıyor, dolayısıyla bedenimizin bunları parçalaması daha uzun zaman alıyor. Böylece spor yaparken daha fazla enerjiniz oluyor. Mide kazınmaları erteleniyor ya da hiç olmuyor. Üstelik zihin performansın da olumlu etkileniyor.

İşte sizi tok tutarak diyet yapmana yardımcı olacak başlıca karbonhidratlar:

Yulaf

Yulafın kilo vermeye faydalarından daha önce çok söz etmiştik, bu listemizde de tabii ki yerini buldu. Yulaf sağlıklı kahvaltıların yıldızı olarak anılıyor çünkü bir kasede yaklaşık 104 gram karbonhidrat yer alıyor ve tam 17 gramı liflerden oluşuyor. İçerdiği beta glukanlar kolesterolü düşürüyor. Aynı zamanda genel hazmı kolaylaştırıyor ve saatlerce tok tutabiliyor.

100 g yulaf kaç kalori: 389

Karbonhidrat, yulaf, sağlıklı karbonhidrat
Yulaf

Yaban mersini

Eğer bir meyve karbonhidrat kaynağı olarak anılıyorsa, ondan daha pek çok fayda beklemek mümkün. Yaban mersini bunların başında geliyor. Hem vitamin ve mineral zengini, hem de beyaz yağları kalori yakan bej yağa çevirebiliyor. Karbonhidrat yönünden tabii ki tahıllar kadar yüksek değil, bir kasede 10g karbonhidrat bulunuyor fakat anti oksidanlar bakımından çok zengin ve başta göz sağlığı olmak üzere pek çok faydası bulunuyor.

100 g yaban mersini kaç kalori: 57

100 g kurutulmuş yaban mersini kaç kalori: 302

Karbonhidrat, yulaf, sağlıklı karbonhidrat, Yaban mersini
Yaban mersini

Mısır

Yaz aylarında en sevilen atıştırmalıklardan biri de mısır. Orta boy bir haşlanmış mısır 100 kalori civarındadır. Günde 1 taneyi geçmeden tüketildiğinde iyi bir atıştırmalık ve zengin lif kaynağıdır. Haşlanmış ya da közlenmiş olarak tüketebileceğin mısırı çok az iyi kalite zeytinyağı ve bolca baharatla tatlandırabilirsin. Acı seviyorsan, metabolizmanı da hızlandıracaktır.

Kabuklu pirinç

Kabuklu pirinç hem doyurucu hem de her keseye uygun bir alternatif. Aynı zamanda tahılların arasında karbonhidrat oranı en yüksek olanlardan biri. Pişmiş 1 kasede yaklaşık 45g karb bulunuyor, 4 gramı da liflerden oluşuyor. Bu sayede daha uzun enerji veriyor ve beyaz pirince oranla çok daha az yağ depolanmasını sağlıyor.

1 kase kahverengi pirinç kaç kalori: 216

Karbonhidrat, yulaf, sağlıklı karbonhidrat, Yaban mersini, Kabuklu pirinç
Kabuklu pirinç

Nohut

Eski dostumuz sevgili nohut… Oldum olası ete alternatif bir protein kaynağı olarak anılır. Ancak aynı zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Mutfağımızda çokça versiyonu bulunan nohut tok tuttuğu kadar lezzetlidir de. Bir kase pişmiş nohutta yaklaşık 45g yavaş çözünen karbonhidrat bulunuyor ve bunun 12 gramı liflerden oluşuyor. Açlık seviyesini düzenlediği ve glisemik endeksi düşük olduğu için günlük tüketimi kilo vermeye ve kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

1 kase nohut kaç kalori: 295

1 tabak nohut yemeği kaç kalori: 169

Bonus: Karabuğday

Karabuğday aslında bir protein kaynağı, hem de çok zengin. Fakat dokusu ve tadı itibariyle pirinç, bulgur ve tahıl ürünlerini andırıyor. Bu özelliği sayesinde canın tahıl ürünü gibi bir karbonhidrat tadı çektiğinde, yeme dengeni bozmadan nefsini sağlıklı biçimde köreltebilirsin. Karabuğdayın kan şekerini dengelemek, kansızlığa iyi gelmek, kolesterolü düşürmek gibi pek çok faydası bulunuyor. Doyurucu ve besleyici özelliği de diyetlerin baş tacı olmasını sağlıyor.

Karbonhidrat, yulaf, sağlıklı karbonhidrat, Yaban mersini, Kabuklu pirinç, Karabuğday
Karabuğday

 

Kaynak: Fitwell

hakkında Gizem Sürer

Check Also

sade Türk kahvesi, şekersiz Türk kahvesi, Kahve , Türk kahvesi, Türk kahvesi diyeti,

Türk Kahvesiyle 7 Günde 7 Kilo Verin!

Kahve düşkünü kimselerin günün belirli saatinde keyif yapmak amacıyla tükettikleri Türk kahvesinin verdiği mutluluk paha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir