Home / yaşam / Safra kesesinden 300’den fazla taş çıktı…!

Safra kesesinden 300’den fazla taş çıktı…!

Antalya’nın Kumluca ilçesinde ameliyat olan 66 yaşındaki şeker hastası Durkadın Hoyrazlı’nın safra kesesinden 311 taş çıktı.

Şeker hastası olan Durkadın Hoyrazlı, rutin kontrol için özel bir hastaneye gitti. Burada genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Ramazan Sarıbay’a muayene olan Hoyrazlı’nın safra kesesinde taş olduğu görüldü.  Doktorunun önerisi üzerine ameliyat masasına yatan Durkadın Hoyrazlı’nın laparoskopik cerrahi yöntemiyle yapılan operasyonda safra kesesinden irili ufaklı 311 taş çıkartıldı.

Safra kesesi
Safra kesesinden 300’den fazla taş çıktı…!

Karşılaşılan bir durum değil.

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Ramazan Sarıbay, hekimlik hayatında birçok safra kesesi ameliyatı gerçekleştirdiğini, ilk defa bir hastasının safra kesesinden 311 taş çıktığını anlatarak, “Ameliyatta hastanın safra kesesini de aldık. Safra kesesi rahatsızlıkları çoğu zaman hastalara rahatsızlık vermeyebiliyor. Birçok hastamız safra kesesinde taş olduğunu tesadüfen, başka bir rahatsızlık sonucu hastaneye geldiğinde öğreniyor. Bu hastamız da aynı şekilde şeker rahatsızlığı için kontrol amacıyla gelmişti. Hastanın yaşı, mevcut rahatsızlığı ve safra kesesinde bulunan taşların küçük olması nedeniyle safra kanalına düşerek tıkanıklık riski oluşturmaması için ameliyat önerdik. Başarılı geçen ameliyat sonrası hastamız sağlığına kavuştu, kendisini taburcu ettik” dedi.

Hayati risk oluşturabilirdi.

Safra kesesi rahatsızlıklarının tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde hayati risk oluşturacak durumlar ortaya çıkarabildiğini kaydeden Sarıbay, özellikle safra kanalının taşlar nedeniyle tıkanmasının karaciğerin işlevinin bozulması, pankreas rahatsızlıkları gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceğini, bundan dolayı safra kesesi rahatsızlıklarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Gaziemirgazetesi

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Çocukla seyahat etmek, rota, Tatil, tatil rotaları, keyifli bir tatil,

Ailece Seyahat Edebileceğiniz Eğlenceli Rotalar

Çocukla seyahat etmek genellikle birçok kişiye korkunç ve yorucu gelir. Aslında doğru rotalar seçtiğinizde hem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir