Home / Genel / Saç Bakımı / Saçlarınızı Doğru Yıkadığınıza İnanıyor Musunuz?

Saçlarınızı Doğru Yıkadığınıza İnanıyor Musunuz?

Saçlarınızı Doğru Yıkadığınıza İnanıyor Musunuz?

Bu yazıdan sonra saçınızı gerçekten doğru yıkayıp yıkamadığınızı sorgulayacaksınız. Aslında saç yıkamak çok basit bir eylem gibi görünür. Ama her şeyin olduğu gibi saç yıkamak gibi basit bir işin de önemli yöntemleri var.

Eskiden yıkama ritüelimiz basitti; şampuanı döker, köpürtür ve durulardık. Hatta 80’li yıllarda banyoda çok fazla bir şampuan alternatifi de bulunmazdı. Oldukça basit bir işlemdi saçı yıkamak. Sonra saçı daha kolay taramak için bir krem kullanma, ardından da kepek problemi ile başa çıkacak farklı formüller çıktı karşımıza. Bu iki türle de işler bitmedi, ince telliye, kalın telliye, boyalıya özel, yatıştıran, kabartan şampuanlarla doldu alışveriş merkezleri. Yıllar içerisinde anlaşıldı ki, bu yıkama işi sadece köpürtmekle bitmiyormuş. Meğer saç yıkanırken bir sürü faktörü içinde barındırıyormuş.

Saç artistleri her saç tipi için ayrı formüle edilmiş ürünler ve uygulama teknikleri olduğunu vurguluyor. Hollywood ünlülerinin saç uzmanı Sally Hernshberger.  “Şampuan seçimi, gerçekten saç stilini dikte ediyor” diyor.

Peki hangi saça, hangi şampuanı kullanmamız daha doğru?

Çok kuvvetli görünse de, kıvırcık ve asi saçlar  hassastır. Zaten saç zayıf olduğu noktadan kıvrılır. Kıvırcık ve asi saçlara sahip kişilerin çok sık olarak saç yıkamaması ve içerisinde sülfat gibi kurutucu etkisi olan ürünlerden uzak durması gerekmektedir.

Eğer saçlarınız ince telli ise her gün yıkamakta bir sıkıntı yok; çünkü ince telli ve sönük saçlıların saç derilerinde yağ gözeneği fazladır. Bu da hızlı yağlanmaya neden olur. Sonu “kon” ile biten silikon bazı içeren şampuanları kesinlikle kullanmanız önerilmez. Aynı şekilde ağırlık yaratan krem bazlıları da kullanılmamalıdır.

saç, saç bakımı, saç yıkamak, saçı doğru yıkamak, saç temizliği, saça uygun şampuan, saça uygun ürünler, kepek sorunu, boyalı saçlar için şampuan
Saçlarınızı Doğru Yıkadığınıza İnanıyor Musunuz?

İşlem görmüş saçlarınız varsa hassasiyetin arttığı saçlara sahipsiniz demektir. Bu saçlar için nazik davranarak yıkama sıklığını azaltmak gerekir. Saç rengini koruyan özellikteki bir şampuan ile saçlarınız için ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca rengi korumaya yardımcı parlaklık veren bakımları ayda birkaç defa kullanabilirsiniz. Suyun ısısı da önemli çünkü sıcak su, boyanın daha hızlı akmasına neden oluyor.

Eğer kepek problemi yaşıyorsanız çinko içeren şampuanları tercih etmelisiniz. Aynı şekilde katranlı sabun ve şampuanlar da işinize yarayacaktır. Kepekler, saç diplerinin ölü derisidir. Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde artarlar. Genelde yağ salgısının az olduğu kafa derilerinde daha çok oluşur. Bakım yağları ile ara sıra yapacağınız nem bakımı da saç deriniz için etkili olacaktır.

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

maske, Çay ağacı yağı, saç dökülmesi,

Dökülen Saçlar için Çay Ağacı Yağı Maskesi

Bu bakımlar, size çok pahalıya mal olmadan saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Çay ağacı yağı, saç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir