Home / Genel / Saçınız Neden Dökülüyor?

Saçınız Neden Dökülüyor?

Bu nedenlerden biri saçlarınızın dökülmesine sebep oluyor mu? Koparak dökülen saçlarınızın olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuz ile görüşmenizde yarar var.

Saçlarınız farklı aşamalardan geçer: uzar, besinleri emer ve bir zaman sonra, yeni saçlara yer açmak için kopar gider. Bu süreç içerisinde, tek bir gün içerisinde 100 saç telinin kopması gayet normal bir durumdur. Normal olmayan ise, saçın hacmini büyük oradan azaltın aşırı saç dökülmesidir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar, saç bakımı ile ilgili diğer durumlara ek olarak, saçlarını tararken, örerken ya da bir havlu ile kuruturken etkilerini çok açık bir şekilde görebilir.

Saç dökülmesi ciddi bir durum haline geldiği zaman, gözle görülü kel noktalar ortaya çıkar. Estetik bir sorun olmasına ek olarak, saç kaybı bireyin öz güvenini de etkileyebilir. Şu an için, bu durumu tersine çevirebilecek birçok kozmetik tedavi yolu vardır. Yine de, saç dökülmesi nedenini bilmek, daha etkin bir biçimde kontrol sağlamak adına hayati önem taşır.

saç dökülmesi nedeni, saç dökülmesi, saç bakımı,

  • Uzun Süreli Stres

Uzun süre strese maruz kalmak, saç dökülmesinin olası nedenlerinden biridir. Saç dökülmesi, saç sağlığını olumsuz açıdan etkileyen, artan kortizol üretiminin bir sonucudur.

  • Belirli İlaçların Kullanımı

Yan etkileri arasında aşırı saç dökülmesine neden olabilecek ilaçlar vardır.

Bu ilaçları uzun bir süre kullanmak, zaman içerisinde kıl foliküllerinde zayıflığa neden olur ve saçı inceltir.

  • Kemoterapi ilaçları
  • Kan basıncı ilaçları
  • Parkinson ve kardiyovasküler sorunlar için ilaçlar

Ayrıca okuyun: Dökülen Saçlar için Çay Ağacı Yağı Maskesi

  • Demir Eksikliği

Saç dökülmesinin bir başka önemli nedeni, demir eksikliğinden kaynaklanan anemidir.

Kandaki düşük demir seviyesi, kılcal hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijeni almalarını engeller ve bu durumda zayıf saç tellerine neden olur.

  • Aşırı Yağ

Sağlıklı ve güçlü saçlar için, doğal yağların dengede olması gerekir.  Eğer yağ bezleri çok fazla yağ üretirse, birçok soruna sebebiyet verebilir. Kıl foliküllerindeki sebum oksijen ve mineral akışını engeller. Ek olarak bu durum kepeğe de yol açar.

  • Saç Derisi İltihapları

Saç derisi, cildimizin en narin yerlerinden birisidir. Eğer uygun bir bakım uygulanmazsa, bakteri ya da mantar iltihapları ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu durumlar sadece kıl foliküllerine zarar vermez ama aynı zamanda diğer alerjilere ve semptomlara neden olur.

  • Alkol ve Tütün Tüketimi

Alkol ve sigaradaki zehir, kıl foliküllerine giden kanın akışını azaltır. Bu ürünleri kullanmak, hücrelere aşamalı olarak zarar verir ve aşırı saç dökülmesi riskini arttırır.

hakkında elif oğuz

Check Also

topuk , Çatlak topuklar, ayak bakımı,

Çatlak Topuklardan Kurtulmak İçin Doğal Tedaviler

Çatlak topuklardan kurtulmak için mi uğraşıyorsunuz? Bu yazı tam size göre! Çatlak topuklar zayıf ayak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir