Home / Genel / SAÇ BAKIMINDA KAYISI YAĞI!

SAÇ BAKIMINDA KAYISI YAĞI!

Kayısının yaygın olarak dikilip üretildiği bölgeler Akdeniz ve Orta Asya bölgeleridir. Ülkemizde kayısın en yaygın olarak üretildiği yer ise Malatya ve civarıdır. Hatta Malatya kayısısı ile meşhur bir ilimizdir. Eski zamanlarda Avrupa kıtasında birçok hastalığın tedavi sürecinde kullanılmış olan kayısı yağı günümüzde de kullanılmaktadır.

saç maskesi
kayısı yağının saça etkisi

Kayısı  Yağı İle Saç Bakımı

Saç problemlerinde en sık yaşanan sorunlar genellikle vitamin eksikliğine bağlı yaşanmaktadır. Özellikle A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşmasına ve kepek oluşumuna neden olur. Bunun yanında, B1 veya B6 vitaminleri eksikliği ise saç dökülmesine neden olurken, . C vitamini saç köklerinin zayıflamasına bağlı olarak bir takım saç derisi rahatsızlığının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Daha yumuşak ve parlak saçlar için düzenli olarak tüketilen kayısı yağı, saçları besler. Çok soğuk ya da çok sıcak bir şekilde saça tatbik edilen kayısı yağı, saç derinizi tahriş edebilir. Bu nedenle ısıtılmış ve biraz ılık hale getirilmiş kayısı yağı saç köklerinizi besler.

Parmak uçlarınızla kayısı yağı ile birlikte saç derinize 15-20 dakikalık süre ile, masaj yaparak, kayısı yağının saç diplerinize işlemesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, kullanmış olduğunuz şampuanınızın içerisine birkaç damla kayısı yağı ekleyebilir böylece hem daha yumuşak saçlar elde edersiniz hem de saç kremi olarak bu şekilde kullanabilirsiniz.

Kaynak: Mynet

 

hakkında Semra Mutlu

Check Also

cinsiyet değiştirme akımı, Selin Ciğerci, sosyal medya,

Selin Ciğerci O Akıma Uydu Sosyal Medyayı Salladı!

Selin Ciğerci, yüzünü erkek filtresiyle değiştirerek çektiği videoyu sosyal medyadan paylaştı. 4 yıl önce geçirdiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir