Home / Sağlık / Sabah Uyandığınızda Kendinizi Yorgun Hissetmenizin Sebepleri

Sabah Uyandığınızda Kendinizi Yorgun Hissetmenizin Sebepleri

Uyku insan hayatında önemli bir yere sahip, yeteri kadar uyumamanın gerek sağlığınız üzerinde gerekse de gündelik yaşantınızda büyük etkileri. Bu etkilerin kimini birebir tecrübe ederken kimini de zaman içerisinde fark edebiliyorsunuz. Yapılan araştırmalar her 25 yetişkinden birinin iş başında uyukladığını gösteriyor. Uykusuzluğun sebep olduğu sorunları yaşıyor olmanızın tek sebebi yeteri kadar uyumamanız olmayabilir. Son derece güzel bir gece uykusuna rağmen kendinizi yine de çok yorgun, bitkin ve uykusuz hissettiğiniz oluyor mu? Eğer öyleyse kendinizi yorgun hissetmenizin ve uykusuzluk çekmenizin başka sebepleri olabilir.

Sabah Uyandığınızda Kendinizi Yorgun Hissetmenizin Sebepleri
Sabah Uyandığınızda Kendinizi Yorgun Hissetmenizin Sebepleri

1. Kansızlık (Anemi)

Anemi, vücutta demir eksikliği görülmesidir. Demir eksikliği sağlıklı kırmızı kan hücresi üretiminin azalmasına sebep olur. Bunun sonucu olarak dokular oksijen yetmezliği yaşamaya başlar bu da kendinizi enerjisiz, bitkin ve yorgun hissetmenize neden olur.

Diğer semptomları:

 • Kas sertleşmesi
 • Nefes darlığı
 • Soluk, sarıya çalan bire ten rengine sahip olmak

2. Diyabet

Diyabet, vücudun insülin hormonunu yanlış şekilde kullanması veya yeteri kadar üretmemesi durumunda ortaya çıkar. Bu durumda kan şekeri seviyesi önemli ölçüde yükselir. Diyabetin en önemli işaretlerinden biri insanın kendisini ciddi şekilde yorgun hissetmesidir.

Diğer semptomları:

 • Açlık ve susuzluk hissinde artış
 • Kuru cilt
 • Kilo kaybı

3. Çölyak hastalığı

Bu hastalık vücudun glütene karşı verdiği anormal reaksiyondan kaynaklanır. Glüten tahıl grubu besinlerde bulunan bir proteindir. Hamur işi ürünler, pasta, kurabiye veya ekmek tükettikten sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız çölyak hastası olabilirsiniz.

Diğer semptomları:

 • Şişlik hissi
 • İshal
 • Kilo kaybı

4. Primer Biliyer Kolanjit

Doğuştan oluşan ve karaciğeri etkileyen uzun vadeli bir bağışıklık durumudur. Basitçe, vücut karaciğerdeki safra kanallarını yabancı obje olarak tanımlar ve bu kanalları yok etmeye çalışır. Safranın vücudumuzdaki toksinler, kolesterol ve ölü kan hücreleri gibi zararlı maddeleri uzaklaştırması gerekmektedir. Ancak safra kanalları zarar gördüğünde bu zararlı maddeler karaciğerde birikir. Bu karaciğer bozukluğunun en başta gelen işaretlerinden biri bitkinliktir.

Diğer semptomları:

 • Göz kuruması
 • Kaşıntı

5. Tiroit yetmezliği

Tiroit bezinin az çalışmasına ve bu nedenle tiroit hormonlarını az üretmesine ve sonuçta kanımızda T3 ve T4 tiroit hormonlarının düşük olması durumuna tiroit yetmezliği veya hipotiroidi denir. Bu tiroit hormonları vücudun enerjisinden ve çalışmasından sorumludur. Tiroit bezinde bir sorun olduğunda organizmadaki işlemler yavaşlar. Sonuç olarak kendinizi yorgun hissedersiniz.

Diğer semptomları:

 • Kilo alma
 • Kas güçsüzlüğü
 • Depresyon

6. Alzheimer hastalığı

Yakın zamanda araştırmacılar uyku sersemliğinin ve uykusuzluk halinin Alzheimer hastalığının bir semptomu olabileceğini keşfettiler. Uzmanlar gündüz vakti uyuklamalarıyla beyindeki beta-amiloid birikimi arasında bir ilişki olduğunu gördüler. Bu türden bir birikme Alzheimer hastalığının gelişiminde de görülüyor. Kendinizi gün boyu yorgun hissetmeniz Alzheimer hastalığının erken bir belirtisi de olabilir.

Diğer semptomları:

 • Apati (hissizlik, uyuşukluk)
 • Kısa süreli hafıza kaybı
 • Sinirlilik, alınganlık

7. Huzursuz bacak sendromu

Sinir sistemi kaynaklı bu durum uyku sırasında bacaklarınızı hareket ettirdiğiniz anlamına gelir. Her iki bacakta karıncalanma, sızlama, ağrı, çekilme, itilme ve tanımlanması zor rahatsız edici hislerle birlikte dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirme isteğinin bir arada olduğu bir nörolojik hastalıktır. Belirtiler özellikle akşamları/geceleri genellikle saat 22.00 ile 04.00 arasında, istirahat halindeyken ortaya çıkar veya şiddetlenir. Bunun sonucu olarak uyku kaliteniz büyük oranda bozulur ve bu da kendinizi yorgun hissetmenize sebep olur.

Diğer semptomları:

 • Kollarda ve bacaklarda karıncalanma
 • Kollarda ve bacaklarda ağrı

8. Uyku Apnesi

Apne, uyku sırasında nefes yollarının tıkanması ve nefes alıp vermenin durması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu nefes duraklamalarının süresi 20 saniyeye kadar çıkabilir ve gece boyunca yüzlerce defa gerçekleşebilir. Bu durum sürekli olarak uyanıp yeniden uykuya dalmanıza yol açar. Gece boyu yaşadığınız bu uyanmaları gündüz olduğunda hatırlamayabilirsiniz. Ancak sonuç olarak bu kadar sık uyanıp tekrar uyumak uyku kalitenizi büyük ölçüde bozar ve kendinizi gün boyu yorgun hissetmenize sebep olur, yani uykusuzluk.

Diğer semptomları:

 • Horlama
 • Gürültülü şekilde nefes alma

Kaynak: https://onedio.com/haber/her-sabah-ayni-cile-yeterince-uyudugumuzda-bile-sabahlari-neden-yorgun-uyaniyoruz–735926

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Kabızlık, kabızlığa iyi gelen yiyecekler, kabızlığa doğal çözümler

Kabızlık Çekenler İçin Etkili Olan Üç Yiyecek

Sık sık kabızlık çekiyorsanız, su tüketiminizi artırmanın yanı sıra, laksatif etkisi olan besinleri de dahil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir