Home / Güncel Haberler / Reflü Belirtileri Nelerdir? Şikayetlerini Azaltan Doğal Yöntemler!

Reflü Belirtileri Nelerdir? Şikayetlerini Azaltan Doğal Yöntemler!

Reflü, ülser ile karıştırılan ancak tamamen farklı bir hastalıktır. Mide asidinin bazı faktörlerden dolayı yemek borusuna gelmesi ve yanma hissine reflü denir. Hatsa genellikle göğüste yanma hissi kusma isteği gibi durumlarla karışı karşıya kalır. Yemek sonrası yaşanan reflü ağza acı bir suyun gelmesi ile anlaşılır. Hastalık toplumda giderek yaygın hale gelmeye başladı. Bu durumu önlemek için uzmanlar bazı önerilerde bulunuyor. Öncelikle durumun fizyolojik mi, ya da bir hastalık mı olduğu tespit edilmelidir. Yemeklerden sonra 8 defa tekrarlayan şikayet fizyolojik bir durum olduğunu gösterir. Ancak hastalık aşaması için mide asidinin yemek borusuna zarar verip vermediği ve bu durumun etkeninin neyden kaynaklı olduğu tespit edilmelidir.

Reflü Belirtileri Nelerdir? Şikayetlerini Azaltan Doğal Yöntemler!
Reflü Belirtileri Nelerdir? Şikayetlerini Azaltan Doğal Yöntemler!

Belirtileri Nelerdir?

  • Göğüsün şiddetli ağrıması,
  • Yemek borusunda yanma hissi,
  • Ağız içine doğru gelen acı bir tat,
  • Yutkunurken zorlanma,
  • Sürekli hıçkırma ve geğirme isteği,
  • Bulantı ve kusma,
  • Ağız içinde kötü koku,
  • Ağrıyan yemek borusu nedeniyle öksürme bu durumda ses kısıklığına ve diş çürüklüğüne neden olur.

Reflüye İyi Gelen Bitkiler

Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağacın kabuklarından gelen şifa mide için tamamen bir mucizedir. Kabuklar içerdikleri müsilaj maddesi sayesinde yemek borusundaki tahribatı azaltır. Ayrıca mide asidini azaltarak yemek borusuna çıkması önlenir. Tanen içeriği sayesinde mideyi rahatlatır.

Hatmi Çiçeği

Sindirim rahatsızlıklarında oldukça etkili olan hatmi çiçeği yemek borusu ve mide arasındaki tahribatı tedavi eder. bu da mutasyona uğramış hücrelerin yapısını koruyarak tümör oluşumunu engeller. İçerdiği müsilaj maddesi vücuttaki tüm asidi dengeler. yanma hissini azaltır. Çay olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Meyan Kökü

Meyan kökü en çok vücuttaki iltihabı atmada etkilidir. Bu özelliği sayesinde yemek borusunda biriken enfeksiyonu atar. Mide ve yemek borusundaki kasları güçlendirerek mide asidinin yemek borusuna çıkmasını önler.

Zerdeçal

Doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biri olan zerdeçal, anı zamanda şişkinlik ve hazımsızlığa da iyi gelir.  Ancak zerdeçal kesinlikle ilaçlarla tüketilmemesi gerekir.

etiketler; reflü rahatsızlığı, reflü belirtileri, hastane, doktor, sağlık, hastalık, 

Kaynak: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/reflu/

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem

Evinizdeki Karıncalara Karşı Önlem Çoğumuz çocukluğumuzdan bu yana “karınca berekettir“ sözünü duymuşuzdur. Ancak, 2-4 mm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir