Home / Genel / Protein Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Protein Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Merdiven çıkmak ya da köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak gibi basit bir fiziksel aktivite yaptığınızda bile yoruluyor musunuz? Bu protein eksikliğinin bir göstergesi olabilir.

Protein eksikliğini tespit etmek için, saç dökülmesi ve cilt sorunları gibi bu durumun diğer belirtilerini kontrol etmeniz gerekir.

Protein eksikliği tedavisi, kwashiorkor, Protein Eksikliğinin Belirtileri , Protein eksikliğini tespit etmek,
Protein Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Protein eksikliği dünya çapında açlık ve hastalıklarla ilgili sağlık tehlikelerinden, yüksek oranda sorumludur. Bu durum sadece insanların büyük çoğunluğunun yoksulluk içinde yaşadığı ve yemek için yeterli yiyeceğin olmadığı az gelişmiş ülkeler ile sınırlı değildir, aynı zamanda insanların yağlı beslendikleri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde de görülür. Daha da kötüsü, bu durumun kurbanları çoğunlukla beş yaşın altındaki çocuklardır. Aslında yeterince protein alamamanın neden olduğu “kwashiorkor” yetişkinlere oranla çocuklarda daha yaygındır.

  • Halsizlik ve kas kaybından kaynaklanan aşırı kilo kaybı olabilir.
  • Yürümek ve merdiven çıkmak gibi basit işler bile kişiyi yorgun bırakır.
  • Kırılgan tırnaklar görülebilir.
  • Cilt özellikle de ayak ve ayak bilekleri altında sıvı birikmesi ile karakterize bir tıbbi durum olan ödem görülebilir.
  • Azalmış pigmentasyon, saç dökülmesi ve kırılgan saçlar gibi saç problemleri görülebilir.
  • Deri ülserleri, kuruluk, kızarıklık ve pul pul dökülmeler gibi cilt problemleri görülebilir.
  • Amino asitler iyileşme süreci için gerekli olduğundan protein eksikliğinden iyileşme süreci uzar.
  • Bulantının eşlik ettiği aşırı karın ağrısı görülebilir.
  • Düşük kan şekeri sonucu olarak uyku eksikliği ve şiddetli baş ağrısı görülebilir.
  • Kişi sık sık ruh hali değişiklikleri ve şiddetli depresyon yaşayabilir. Zamanla durum daha da ilerleyebilir ve safra taşı, artrit, kas erimesi ve organ yetmezliği gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Protein eksikliği tedavisi veya önlenmesinin en kolay yöntemi günlük beslenmenize et, yumurta ve bakliyat gibi yüksek proteinli gıdaları eklemektir.

Eğer vejetaryen iseniz, vücudunuzun protein ihtiyacını karşılamak için bitki bazlı proteinlere başvurmak zorundasınız. Belirtiler şiddetli ise derhal bir doktora danışmalısınız. Şiddetli belirtiler aşırı protein eksikliğini gösterebilir bu durum da protein takviyeleri ya da tıbbi yardıma başvurmayı gerektirebilir.

Kaynak: https://site-backlink.com/n4hE9

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir