Home / İlişkiler / Cinsellik / POLİPLER KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?

POLİPLER KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?

Polip, genellikle rahim bölgesi, bağırsaklar ve ses telleri gibi vücudun değişik bölgelerinde meydana gelen iyi huylu tümörlerdir. Polip, oluştuğu yerde normalin dışında büyüme meydana gelir. Poliplerin yer aldığı bölgeyle olan bağlantısına göre ismi değişebilmektedir. Oldukça ince bir bağlantıya sahip olan poliplere ‘Sağlı Polip’ adı verilir.

Bu gibi polipler zaman içerisinde rahim ağzından dışarı doğru çıkma eğilimi göstermektedir. Poliplerin neden meydana geldiği henüz bilinmemekte ancak östrojen hızı ile alakalı olduğu düşünülmektedir.  Ayrıca genetik bazı faktörlerin de kişilerin poliplere daha yatkın olmasına neden olabilmektedir. Kadınların yaklaşık olarak %50’sinde polip oluşumları görülmektedir. Polipler genel olarak orta yaşa gelmiş olan kadınlarda meydana gelmektedir.

gebelik ve polip
poliplerin etkisi

POLİPLER HAMİLELİĞE ENGEL OLUR MU?

Rahim ağzında oluşan servikal polipler son derece küçük boyutlarda olduğu için hamilelik konusunda herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Ancak rahim içerisinde meydana gelen endometrial polipler genellikle kısırlığa neden olabilmektedir. Polip bulunan hastaların yaklaşık olarak %10’unda endometrial polip meydana gelmektedir.

BAZI POLİPLER HAMİLELİK ŞANSINI DÜŞÜRÜYOR

Özellikle 4-5 cm büyüklüğüne erişmiş olan polipler hamilelik şansını önemli ölçüde düşürmektedir. Gebelik oluşumundan sonra meydana gelen büyük poliplerde ise gebeliğin sonlanmasına neden olabilmektedir. Kısırlık problemi bulunanların yaklaşık %24’ünde endometrial polip olduğu görülmektedir. Poliplerin oluşurken herhangi bir şekilde belirti göstermemesi buna neden olmaktadır. Oluşmuş olan polipler genellikle ağrılı kanamalardan sonra ya da sıradan bir muayene esnasında belirlenmektedir.

Kaynak: Hürriyetaile

hakkında Semra Mutlu

Check Also

yağ yakımı, korse, korse kullanımı, Bel inceltmek,

Korse Kullanmak Zararlı Mı?

Vücudumuz yaradılışı gereği birbirinden bağımsız hareket edebilen bölümlerin hep beraber koordineli bir şekilde hareket etmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir