Home / Kişisel Gelişim / Özgüven Sahibi Olmak İçin Gereken Ufak Detaylar

Özgüven Sahibi Olmak İçin Gereken Ufak Detaylar

Hayatında güvensizlik ve endişe duyguları egemense, istemediğin bir hayatı yaşamaya mahkum kalırsın. Buna son verecek özgüvene sahip olman gerekiyor. Amacını benimsemeyi öğrenip istediğn hayatı yaşamaya başlamalısın.

Olumsuz bir zihniyetten başarı zihniyetine geçişi kendine daha fazla güven geliştirmen sayesinde gerçekleşir. Kendinden emin hissettiğinde bütün dünya sana ait gibi görünür. Özgüven hem sana fırsatlar sunar hem de başarıyı kolaylıkla yakalamanı sağlar.

Özgüven Sahibi Olmak İçin Gereken Ufak Detaylar

İşte özgüveni arttırmana yardımcı olacak ipuçları;

1. Amacını belirle

Ne yaptığından emin olmamak ve ne istediğini bilmemek seni biraz zorlayabilir. İşteki ve yaşamdaki amacın ne? Bir kez “nedenini” tanımladıktan sonra özgüveninin arttığını göreceksin çünkü o andan itibaren artık bir amaca sahipsin.

2. Başkalarını kendinle karşılaştırma

Neredeyse her durumda kendini bir başkasıyla karşılaştırman zamanla nasıl yeterince iyi olmadığına dair olumsuz bir konuşmaya dönüşür. Bunu yapmak özgüveninin zayıflamasına yol açar. Kendini karşılaştırman gereken tek kişi olmak istediğin versiyonundur. Hepsi bu!

3. Çözüm odaklı ol

Hayatta her zaman zorluklar vardır. Fakat yalnızca soruna odaklanmak kişinin kendi kendisini engelleyen bir uygulamadır. Bunun yerine sorunların her zaman çıkabileceğini kabul etmeli ve bu gerçekleştiğindeyse güçlü bir kişilik olarak çözüme odaklanmalısın. Ne kadar çok sorunla karşılaşırsan o kadar güven kazanacaksın ve çözüm bulmak da bir o kadar kolay olacak.

4. Güçlü yönlerini keşfet ve geliştir

Bazen zayıflıklarımızı telafi etmeye, güçlü yanlarımızı onurlandırdığımızdan daha fazla zaman harcıyoruz. Zayıflıkların geliştirilmesi fikrini tamamen desteklememin yanında, güçlü yanlarını geliştirirken güveninin artacağını da bilmelisin. Bu yüzden güçlü yönlerine sadık kal.

5. ‘başar-mış’ gibi davran

Sahtekârlık sendromundan muzdaripsen ya da yeterince iyi olmadığına dair gerçek dışı bir inancın varsa kendine güveniyormuş gibi yap. Zaten başarılı olduğun fikrini benimse. İlk başta buna ikna olmayabilirsin ama sonunda düşüncelerin duygularını takip edecek ve bu sayede kendinden daha emin bir kişi haline geleceksin.

6. Hareket et

Korku felç edici olabilir. Kafanda çınlayan o hiçbir şey yapamayacağını söyleyen sesi duymazdan gel ve yine de harekete geç. Korkunun seni geride tutmasına izin verdikçe o negatif sesin daha güçlü hale gelmesine neden olursun. Bu aynı zamanda diğer taraftan da böyle işler: Ne kadar çok harekete geçersen, negatif ses de bir o kadar kısılır.

7. Görünümünü sev

İyi görünürsen iyi hissedersin. İyi hissettiğin zaman da kendine güvenirsin. Giymek istediğin kıyafetleri giyin. Nasıl göründüğüne yatırım yaparsan kendi başarına da yatırım yapmış olursun.

8. Olumsuzlukları görme

Olumsuz mırıldanmalar ve karamsarlık bir kısır döngüdür. Bu kısır döngü özgüvenini düşürür. Zayıf yönlerin yerine pozitif özelliklerine; başarısızlıkların yerine başarılarına odaklan. İşe yaramayan bir şeyler yerine yarayan şeylere odaklan.

9. Hazır ol

Başarının bir kısmı hazırlanma, bir kısmı fırsattır. Doğru fırsat kapıyı çaldığında çalış, pratik yap ve kendini hazırla. Hazır olduğunda fırsatı değerlendirmek için kendine güvenme olasılığın daha yüksektir.

10. Beden dilinin gücünü fark et

Beden dili kelimelerden çok daha yüksek sesle konuşur. Kendini iyi hissetmediğinde duruşunu değiştir: Omuzlarını geriye çek, başını dik tut, ayaklarını omuz genişliğinde aç ve ellerini süper kahraman gibi havaya kaldır. Ve yeni duruşunun ruh halini nasıl hızla değiştirdiğine ve güvenini nasıl artırdığına dikkat et.

Seni aniden daha özgüvenli bir insan yapacak sihirli bir formül yok. Ancak tutarlı ve küçük adımlar atmaya odaklandığında kendini sabit bir zihniyetten gelişimeye açık zihniyetine dönüştürebilirsin. Güven inşa etmek, momentum inşa etmek gibidir: Sadece harekete geç ve her pozitif adımda daha da güvende hissettiğini gör.

kaynak: https://eksisozluk.com/ozguven-sahibi-olmak-icin-gerekenler–2418417

hakkında Gizem Sürer

Check Also

ergen, Çocuk, Arkadaş baskısı, arkadaş, baskı,

Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Arkadaş baskısı çocukların özgüvenini ve kararlarını etkileyebilir. Desteğinizi göstermeniz ve çocuklarınızın özgürlüklerini kaybetmemelerine yardımcı olmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir