Home / Anne & Bebek / Öğrenmeyi Kolaylaştıran Gıdalar!

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Gıdalar!

Beyin gelişimini, konsantrasyon yeteneğini artırdığı ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinen besinleri ve maddeleri tanımakta fayda var.

Yeterli ve dengeli beslenme; beş grup besinin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları, kişiye göre değişir. Bireyin yaş, cinsiyet, sağlık, besin ve öğün tercihleri ve fiziksel aktivite durumu tüketim ve ihtiyaç miktarlarını etkiler.

 

Beynin Gıdası “Folik Asit”

B grubu vitaminlerinden olan Folik Asitin beynimiz açısından birçok faydası var. Öyle ki folik asit eksikliği, zekâ geriliğine neden olmaktadır. Zeka ve beyin gelişimi insanlarda anne karnından itibaren başlamakla birlikte çok önemlidir. Uzmanlar Folik Asit için beynin gıdası tanımını kullanmışlardır. Peki, hangi gıdadan Folik Asiti alabiliriz? Örneğin, 100 gr. Pirinçte 4 mikrogram folik asit vardır.

B Grubu Vitaminlerinin Önemi

Öğrenmede, zeka ve beyin gelişimi daha birçok hayati önem içeren durumlarda B grubu vitaminleri başrol oynar. Strese, yorgunluğa, paniğe çok iyi gelen, B vitaminleri yetersizliğinde ise unutkanlık ve öğrenme geriliği, zorluğu yaşandığı uzmanlar tarafından belirtilir. B grubu vitaminleri açısından zengin besinler, kırmızı et, balık, brokoli, muz,ıspanak, domates, tavuk eti, ay çekirdeği,  yoğurt, süt, peynir, enginar, yeşil yapraklı sebzeleri örnek verebiliriz. B vitamini çeşidi olan kolin, her canlı hücrede bulunmaktadır. Hafızanın güçlü olmasıyla arasında çok kuvvetli bir bağ olan kolin çok önemlidir. Her türlü hayvan etinde ve sebzede mevcuttur.

Deniz Ürünleri

zeka ve beyin gelişimi, Öğrenme, beslenme, Zeka ve beyin gelişimi,

Balık yumurtası en çok vitamini içeren deniz ürünüdür. 50 gr balık yumurtası, vitamin ihtiyacının 5 katını karşılamaktadır. Ülkemizde çok tüketilmeyen ahtapot B12 açısından zengin deniz ürünüdür. Uskumru, somon, sardalya ve ton balığı B12 deposudur. İstiridye ve midye de vitamin bakımından oldukça zengindir.

Süt ve Süt Ürünleri

Sütün içeriğinde A, D, B1, B2, B3, B6, B9 ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. Vitamin açısından oldukça zengin bir üründür. Süt ürünleri de vitamin deposudur. Yağlı ve yağsız yoğurtta da B12 bulunmaktadır.

Yumurta ve Peynir

Yumurta ve peynir B2, protein ve kalsiyum içermektedir. Peynirin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerinden hepsinde B12 bulunmaktadır. Yumurta da B12 içermektedir.

Et Ürünleri

Ciğer B12 deposudur. Bu yüzden çeşitleri tüketilebilir. Kuzu, dana, ördek, hindi ve kaz ciğeri B12 vitamini açısından en zengin et çeşitlerindendir. Sığır ve dana kıyma da B12içermektedir. Kuzu eti ve sığır eti de B12 içermektedir.

Kaynak: https://site-backlink.com/AbkWk

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir