Home / Sağlık / Diyet / Obezitenin önüne egzersizle geçin!

Obezitenin önüne egzersizle geçin!

Obezite bir çok kronik hastalığa zemin hazırlayan önemli bir sağlık sorunudur. Dünyada ve Türkiye’de görülme sıklığı h ızla artmaktadır. Obezitenin en önemli iki nedeni hareketsiz yaşam ve aşırı kalori alımıdır. Obezitenin önlenmesi ve tedavisinde; diyet, egzersiz, davranış değişikliği, ilaç, cerrahi tedavi ve bu tedavi seçeneklerinin kombinasyonları kullanılmaktadır. Egzersiz obezite tedavisinde tek başına etkili bir yöntem değildir. Günümüzde kabul edilen en iyi yöntem diyet ve egzersiz kombinasyonudur. Tüm tedavi yöntemlerinde hedef negatif enerji dengesi oluşturmaktır. Bu nedenle kişinin günlük kalori tüketimi hesaplanmalı ve negatif kalori dengesi oluşturulmalıdır. Negatif denge günlük 500-800 kilocalori (kcal) arasında olmalıdır. Diyet ile 300-600 kcal, egzersiz ile 200-400 kcal harcama sağlanmalıdır. İdeal kayıp yağlardan olmak üzere aylık 2-4 kilodur. Egzersiz tedavisi kişinin sevdiği aerobik tarzda aktiviteler olmalı, büyük kas gruplarını içermeli ve haftanın en az beş günü yapılmalıdır. Haftada bir gün ağırlık çalışmaları yapmak kas kitlesini koruma açısından önemlidir. Sonuçta bir yaşam tarzı değişikliği yapılmalıdır

spor yapmak
Obezitenin önüne egzersizle geçin

Günümüzde kilo vermek için birçok yöntem olmasına rağmen, verilen kiloların kontrolü konusunda çoğu insan başarısız oluyor. Yaşın ilerlemesi ile metabolizmanın yavaşlaması ve fiziksel aktivitedeki değişiklikler kişilerin kilo almasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle alınmış kiloyu vermeye çalışmak yerine , sağlıksız kilo alımı önceden önlenmelidir.

Obezitenin; hipertansiyona, kalp hastalıklarına ve uyku apnesine neden olarak hastaların hayat kalitesini olumsuz etkilediği bilinen bir gerçek. Safra kesesi taşları ve karaciğer yağlanması da obez insanların en sık karşılaştığı sağlık problemleri arasında yer alıyor. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, kadınlarda menstrual döngü bozuklukları ve gebelik döneminde yaşanan komplikasyonlarda artış, obezitenin diğer sonuçları olarak karşımıza çıkıyor. Obezite, hastaların ruh sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Aşırı kilolu hastalar arasında depresyona çok sık rastlanır.

Kilo kontrolü için ne kadar egzersiz yapılmalı? 

Egzersiz, kilo verme yanında verilen kiloların da korunmasında çok etkili bir yöntemdir. Kilo kontrolü için günde en az 60 dk orta düzeyde ve haftada minimum üç gün tavsiye ediliyor. Üç günlük bir egzersiz programının kiloyu korumak için, daha fazlasının ise kilo vermek için gerekli olduğu ifade ediliyor. Devamlılık önemli!

Kaynak: Posta

hakkında Semra Mutlu

Check Also

Limon, Limon suyu, limonun faydaları,

Limon Suyunun Faydası Var Mıdır?

Limon suyunu pek çok yemekte kullanıyoruz. Peki ya yararlarını biliyor muyuz? Okuduğunuzda şaşkına döneceğiniz limonun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir