Home / Genel / Cilt Bakımı / Nemlendirici’nin faydaları neler?

Nemlendirici’nin faydaları neler?

Kuru, soğuk, rüzgarlı iklimler veya çok fazla cilt temizliği sebebiyle yeterli yapısal lipit üretilememesi gibi bazı durumlarda, çok yağlı gibi görünen ciltler de kuruyabilir. Cildinizi her gün nemlendirerek kurumasını önlemelisiniz

Su, sağlığımız için o kadar önemlidir ki deri de dahil olmak üzere tüm organ sistemlerinin, kan dolaşımından sürekli elde ettiği bir nemlendirme sistemi vardır. Ciltteki bu nemlendirme sistemi; cildin ihtiyaçları ve dahili su kaynağı arasındaki devamlı dengeyi sağlayarak senkronize şekilde çalışan damarlar, ter ve yağ bezleri ile su tutucu ve su çekici moleküllerden oluşur. Hücre zarları sağlıklı olduğunda hücreler sıvı ile doludur. Cildin her tabakası yapısını nemli tutabilmek için nemlendirici moleküller barındırır. Örneğin derma , öncelikle hyaluronik asit gibi GAG’lar tarafından nemli tutulur. Aslında, tüm vücudun ihtiyacını karşılayan ve su çekici özelliği olan hyaluronik asidin yarısı dermiste yer alır.

nemlendiricinin ciltteki etkisi
nemlendiricinin faydaları

NEMLENDİRİCİ, STRESTEN KORUR

Dermisin hemen üstünde epidermis bulunur. Deri hücreleri epidermisin alt katmanında bölünür ve üstlere çıktıkça düzleşip ölmeye başlar. Bu süreçte yavaşça içerilerindeki suyu ve yapısal lipitleri serbest bırakırlar. Bu sebeple yüzeysel deri hücreleri; artık canlı ya da işler olmadığı halde, su tutmalarını ve ciltten atılana kadar nemli kalmalarını sağlayan yapısal lipitler, yağ asitleri, kolesterol ve seramidlerle çevrilidir. Bu, vücudunuzun dışarıdaki koruyucu kalkanıdır. Cildin daha fazla nemlendirilmesi için yağ bezlerinden gelen su tutucu sebumlar cildin yüzeyine akar ve suyun kaçmasını önlemek amacıyla, stratum corneum’daki lipitlerle birlikte cilt yüzeyinde yağlı bir kalkan oluşturur. Cilt bakım ürünlerinin içerisinde bulunan sodyum pyrolidon karboksilik asit (sodyum PCA) gibi doğal nemlendiriciler ve seramid, cildinizde zaten var olan nemlendirici moleküllerdir.

CİLT DAHA PARLAK GÖRÜNÜR

Cildimizde nemli bir görünümü tercih ederiz fakat hücrelerin su dolu ve birbirine sıkıca bağlı olması için, transepidermal su kaybını (deri yoluyla kaybolan su- TESK) engellemek doğanın biyolojik amaçlarındandırr. TESK, cildin içerisindeki nemin atmosfere kaçışı olarak ifade edilir. Eğer bu nem, stratum corneum’un üst katmanlarına çıkamıyorsa, cildin derinliklerinden kaçamıyor demektir. Kaçınılmaz olarak hücre içi su rezervlerinin bir kısmı buharlaşarak atmosfere karışacaktır. Ancak iyi bir nemlendirici ve gıda takviyeleri düzenli olarak kullanılır ve gerektiğinde çevresel faktörlere göre düzenlenirse, TESK minimumda tutulabilir. Yağlı ciltlerin de nemlendirilme konusunda yardıma ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Cildin parlak görünmesini sağlayan doğal yağların çoğu sebumdur. Sebum doğal bir yağlandırıcıdır, geçirgen olmadığı için de ciltte suyun tutulmasını sağlar ancak yağlı cilde sahip bir insan yine de cildin derindeki tabakalarını nemlendirecek yapısal lipitlerden mahrum olabilir.

Kaynak: Sabah

 

hakkında Semra Mutlu

Check Also

cinsiyet değiştirme akımı, Selin Ciğerci, sosyal medya,

Selin Ciğerci O Akıma Uydu Sosyal Medyayı Salladı!

Selin Ciğerci, yüzünü erkek filtresiyle değiştirerek çektiği videoyu sosyal medyadan paylaştı. 4 yıl önce geçirdiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir