Home / Kişisel Gelişim / Mutluluğun Formülü Bir Sır Değil. İşte Mutluluğun 7 Bileşeni

Mutluluğun Formülü Bir Sır Değil. İşte Mutluluğun 7 Bileşeni

Mutluluğun Formülü Bir Sır Değil. İşte Mutluluğun 7 Bileşeni

Mutluluğun formülü bir tür sihirli tarifin parçası değildir. Mutluluk olarak adlandırdığımız şey, sürekli bir mutluluktan uçma hali değildir, gerçekliğe karşı dengeli ve uyumlu bir tutumdur. Size iç huzur ve hayata iyi bir bakış açısı getirir.

mutluluk, mutlu olmama, mutsuzluk, neden mutsuz oluruz, mutlu olmak için nedenler, mutlu olmak için neler yapılmalı, mutluluğun sırrı, mutluluğun 7 bileşeni
Mutluluğun 7 Bileşeni

Hepimiz mutlu olmak isteriz, ama her zaman tam olarak nasıl olduğunu açıklayamayız. Bazı insanlar bunun tamamen bir şey elde etmek olduğunu düşünür: bir ilişki, maddi bir mülkiyet, bir iş, vs. Ama gerçek şu ki, mutluluk bileşenleri, herkesin ulaşabildiği yerdedir, çünkü onlar sizin içinizde büyür. Yani mutluluk, aldığınız ya da kaybettiğiniz bir şey değildir, çünkü aslında yarattığınız bir tutumdur. Ve bunu yapmak için önemli olan, size ne sağlayabileceğini öğrenmektir. Bunlar mutluluğun 7 bileşenidir. İşte mutluluğun 7 bileşeni:

1. Kendinizi affetmek

Hepimiz hatalarımız ve başarısızlıklarımız için kendimizi suçlarız. Belirli bir şekilde ya da başka biri olmadığımız için. Sonunda, bu suçlama, bizim için bir şey yapmıyor. Tek yaptığı bizi mutsuz, güvensiz bir insana dönüştürmek.

O zaman, mutluluğun ilk maddesi, kendinizi suçlamaya hayır demektir.Kendinizin en iyi arkadaşı olmayı öğrenmelisiniz. Ama kendinizi affetmezseniz ve hataların ve karışıklıkların gerçekten çok değerli olduğunu kabul etmezseniz bu imkansızdır. Öğrenmeye ve büyümeye devam edebilmenin ana yolu budur.

2. Yeni şeyler keşfetmek, tecrübe etmek

Tekrarlayan yaşam tarzları oluşturma eğilimimizin olması normaldir.Bunlar her zaman yeni şeyler tecrübe etmekten sizi alıkoyan türden şeylerdir. Ve kendinizi stabil hissetmenize yardımcı olur, bu da sizi bir ton duygusal enerji harcamaktan korur.

Sorun şu ki, eğer hayatınızda yeni şeylerden kurtulursanız, çok geçmeden sıkıcı ve motivasyonsuz hissedersiniz. Bunun da ötesinde bir yerde sıkışıp kalmaya başlayacaksınız. Bu yüzden her zaman yeni şeyler ile yüzleşmek için kendinizi keşfetmeniz adına bir alan bırakmalısınız. Bu, inkar edilemez bir mutluluk kaynağıdır.

3. Fiziksel ve yaratıcı etkinlik yapmak

Fiziksel aktivite sağlığınızı korumak için bir araçtan daha fazlasıdır. Egzersizin beyninize ve ruh halinize olumlu etkisi kanıtlanmış bir gerçektir. Mutluluk aynı zamanda nörokimyasallarla ilgili bir duygudur ve bunun farkında olmak iyi bir şeydir. Periyodik egzersiz; düşük, olumsuz ruh hallerini önlemede büyük bir yardımcı olabilir. Bu, yaratıcı ve rekreasyonel etkinliklerle benzer. İnsanlar olarak ifade, hayal gücü ve yaratıcılık için yer açmamız gerekiyor. Bu şeylerden mahrum kalırsanız, kendinizi mutlu hissetmek kolay olmayacaktır.

4. Hayatın sadeleştirilmesi

Mutluluğun ana bileşenlerinden biri de hayatınızı kolaylaştırmaktır. Bu, neyin gerçekten önemli ve neyin olmadığı konusunda bir anlayışa sahip olmak anlamına gelir. Bu, çabaya değer olan şeylere zaman ayırmayı ve bunu nevrotik durumlarda israf etmemek anlamına gelir. Hayatınızı basitleştirmenin, etkili çözümler bulmayı öğrenmek ile de ilgisi vardır. Tabağınızı gereksiz problemlerle doldurmayın. Tüm bu küçük engelleri yolunuzdan temizleyin. Böylece en büyük zorluklar için ihtiyacınız olan enerjiye sahip olacaksınız.

5. Dürtüleri kontrol etmeyi öğrenmek

Mutluluğun bileşenlerinden biri de kendiliğindenliktir. Fakat bu konsepti, hissettiğiniz herhangi bir dürtüyle hareket etmenize izin vermekle karıştırmamalısınız. Kendi kendini kontrol etmek biraz çaba gerektirir, ancak eğer bunu yönetebilirseniz size çok tatlı ödüller kazandırır. Günümüzde hepimizin meditasyon tekniklerine erişimimiz var. Duygularınızı, özellikle de onları istilacı olmayacak şekilde nasıl işleceğinizi öğrenmenin harika bir yoludur. Dürtüleri etkilemek yerine sebeplere göre hareket etme yeteneğini kazandığınız zaman kesinlikle daha mutlu olursunuz.

6. Yapıcı arkadaşlıkların bulunması ve sürdürülmesi

Arkadaşlık, hayatın en güzel bağlarından biridir. Ve bunun nedeni çok fazlasının özgürce ve kendiliğinden meydana gelmesidir. Gerçek dostluklar ortak bir zeminden gelir. Onlarınkini kabul etmek ve onlara sizde olanı vermek için kendi seçiminizi yaparsınız. Hiçbir taahhüt yoktur ve arkadaşlığınızı zamanla korursanız, bu kişisel özgür iradenizle yaptığınız içindir. İnsanlar sürekli arkadaşlığın nasıl bir hazine olduğu hakkında konuşurlar. Ve bu gerçekten öyle. Arkadaşlar, kendinden güçlenmenizi, kendi bilginizi ve öz değerliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak önemli bir faktördür. Size dinlemeyi ve destekleyici olmayı öğretirler. Sonsuza kadar sizin en iyi eşlikçinizdir.

7. Kendinize iyi davranmak ve minnettarlık duymak

Kendinize karşı nazik olmak, kendinizi kabul etmek, kusurlarınızı ortaya koymak ve kendinizi affetmek demektir (daha önce bahsettiğimiz gibi). Aynı zamanda, kendinize dikkat etmek, kendinizi korumak, başarılarınızı unutmamak ve zor zamanlar içinde kendinizi toplamak demektir. Kendinize sürekli olarak mutlu olma hakkına sahip olduğunuzu hatırlatmanız anlamına gelir. Minnettarlık, harika bir erdemdir çünkü onu hisseden herkes için büyük faydalara yol açar. Sadece, hayatındaki güzel şeylere değer veren kişi minnettar olabilir. Ve buna değer vermeyi bilen herkes mutlu olur.Bunun için minnettar hissettiğiniz zaman, mutluluğunuz sadece daha fazla büyür.

Kaynak: Aklınızı Keşfedin

hakkında Gizem Sürer

Check Also

iletişim, Zor insanlar, iyi ilişkiler, zor insanlarla başa çıkma yolları,

Zor İnsanlarla Baş Etmenin En Etkili Yolu!

Araştırmalara göre iyi ilişkilerin beden ve zihin sağlığı açısından yararlı olduğu görülmektedir. İlişkilerde zorluk çıkaran kişileri hayatınızdan çıkarmak aslında yapılabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir