Home / İlişkiler / Mutlu Kadın Olmanın Yolları…!

Mutlu Kadın Olmanın Yolları…!

Kadınlardan çok şey beklendiği bir gerçek. Bütün bu beklentiler karşısında kadınların gerçekçi hedeflerinin olması çok önemli. Bir kadın çalışırken anne olabilir, yemek yapabilir, ev işlerini de yapabilir ama bu konularda mükemmeliyetçi olmamak gerekir. Her işe yetişebileceğiniz kadar yetişmeli, olduğu kadarıyla yetinmeyi öğrenmelisiniz.

mutlu kadın
Mutlu kadın nasıl olunur?

Mutlu kadın nasıl olunur?

‘Önce ben’ demeyi öğrenin:Kadınlar ‘önce ben’ demesi, başka birine zarar vermediği oranda kendini düşünmesi gerekir. Bir kadın iyi olmazsa, kimseye de bir yararı olmaz. Önce ben demek bencillik anlamına gelmez. Önce ben demek kendine vakit ayırmayı, iyi bakmayı, kendiliği beslemeyi sağlar. Kendilerinden önce başkalarını düşünen, başkalarının çıkarlarını gözeten kadınlar mutsuz olmaya mahkum olur. Unutmayın siz iyi olmazsanız, çevrenizdekiler de iyi olmaz.

Öfkenizi ifade edin: Sinirlendiğiniz zamanlarda susmanın, sıkıntınızı içinize atmanın size hem bedensel hem de psikolojik olarak zarar verdiğini bilin. Yapılan birkaç araştırmada meme kanserinin öfkesini ifade etmeyen kadınlarda daha sık görüldüğü saptanmış. Yaşanmayan bir duygu bitmez. Kadınların öfkelendikleri konuları kızdıkları kişiyle, yakınlarıyla konuşmaları, kendilerini ifade etmeleri hem konunun çözülebilmesi açısından bir adım atmış olmalarını sağlıyor hem de omuzlarındaki yükü hafifletir.

Evde iş paylaşımı yapılması çok önemli: Ev işlerinde partnerinizden yardım istemeniz gerekir. Bazı erkekler kendi kendilerine yardım önerisinde bulunup, partnerlerine yardım edebilir. Bazı erkeklerinse yardım etmek akıllarına bile gelmez, kadının ne kadar zorlandığını fark etmezlar, bazen de bilemezler. Böyle durumlarda yardım ihtiyacının ifade edilmesi çok önemli.

Kalıplaşmış cinsiyet rolleri: Kültürümüzdeki kalıplaşmış cinsiyet rollerinin beslediği yüksek beklentiler karşısında kadınların bazıları kendilerini bütün bu beklentileri karşılamak zorunda hisseder. Bu kadınlar kendilerinden önce eşlerinin önceliklerini, rahatını gözetir. Bütün bu sorumluluklara tek başına yetişmek çok zor olduğu için de bu kadınlarda zamanla yetersizlik, değersizlik ve suçluluk hisleri görülebilir. Yetişemediğiniz işler için suçluluk hissine kapılmayın, her şey tam olmaz.

 

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/mutlu-kadin-olmanin-10-yolu,hRN7S7Ux7UWS6wJJREBcOA/UWNAROhjhkW-Md7_rF87fA

 

 

hakkında Semra Mutlu

Check Also

konuşma, dinleme, iletişim , sosyal problemler

Etkili İletişim Nasıl Mı olur? İşte En Etkili İletişim Yolları…

Herkesin kendi iletişim tarzı vardır fakat çok az kişi etkili iletişim konusunda uzmandır. İletişimdeki aksaklıklar sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir